گلکسی S7 و حذف برآمدگی ماژول دوربین؛ سامسونگ در پی ظاهری زیبا یا ریسکی بزرگ؟

با گوشه چشمی بر ماژول دوربین برآمده اکثریت موبایل های امروزی و تلاش شرکت های سازنده برای جای دادن مگاپیکسل های بالاتر در بدنه باریک تلفن های هوشمند، سامسونگ سنسور جدیدی را توسعه داده و تولید انبوهش را نیز آغاز کرده که قابلیت ثبت تصاویر با رزولوشن ۱۶ مگاپیکسل را داراست و در بدنه های ظریف تلفن های همراه امروزی جای می گیرد، بدون اینکه باعث شود ماژول دوربین از بدنه اصلی خارج شود.

شرکت کره ای سنسور جدیدش را به نحوی ساخته که به هیچ عنوان کیفیتی پایین تر از نمونه های قبلی سنسورها نداشته باشد. تا اینجای کار و بر روی کاغذ، همه چیز عالی به نظر می رسد اما طرفداران سامسونگ و خط تولید پرچمدارانش بهتر است امیدوار باشند که شرکت کره ای، هیچگاه تصمیم نگیرد تا از چیپ جدید خود در پرچمدار بعدی اش استفاده کند. چرا؟ با دیجیاتو همراه باشید.

همان کیفیت، با اندازه ای کوچک تر

دوربین همه گلکسی اس ۶ های سامسونگ از سنسورهای ساخته شده توسط سونی بهره نمی گیرند و در این میان سامسونگ از چیپ های دوربین خانگی خود نیز در پرچمدارش استفاده کرده. حال سنسور S5K3P3 از راه رسیده که باز هم از همان تکنولوژی ایزوسل شرکت کره ای بهره مند است.

در نمونه های قبلی، سنسورها از گام پیکسلی ۱.۱۲ میکرون برخوردار بودند اما سامسونگ قادر گشته تا این اندازه را کاهش داده و گام پیکسلی را به ۱.۰ میکرون برساند. کاهشی که باعث شده تا طول و عرض سنسور جدید ۱۱ درصد کمتر شود و بر همین اساس، سازندگان بتوانند ضخامت ماژول های دوربین را تا ۲۰ درصد کاهش دهند. از سوی دیگر به واسطه فناوری ISOCELL، سامسونگ قادر است تا معماری ثبت پیکسل ها را تغییر داده و در محیط های کم نور نیز تصاویری مناسب به ثبت برساند.

اکنون اگرچه چیپ جدید نیز به فناوری ایزوسل مجهز است اما به واسطه اندازه کوچک ترش، نور کمتری را نیز دریافت می کند.

16Mp-image-sensor-16x9-crop-w600

سامسونگ مدعی است که سازندگان تلفن های هوشمند با استفاده از این سنسور می توانند ماژول های دوربینی را تولید کنند که به طور کلی، ارتفاعی برابر با ۵ میلیمتر داشته باشند. همین تکنولوژی باعث می گردد تا سازندگان قادر گردند موبایل هایی بسازند که دیگر خبری از دوربین برآمده و ورم کرده در آنها نباشد و با این وجود، صرفا ضخامتی برابر با ۵ میلیمتر داشته باشند، حتی زمانی که با یک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی به دست مشتری می رسند.

آیا استفاده از چیپ جدید ایده بدی است؟

گلکسی اس ۶ اکنون واقعا یکی از بهترین دوربین ها را در میان تلفن های هوشمند امروزی داراست و از طرف دیگر، هنوز برخی معتقد هستند که ۱۶ مگاپیکسل، بیش از نیاز کاربران بوده و کسی به این رزولوشن نیازی پیدا نمی کند. جدا از پیشرفت های سامسونگ در زمینه تولید سنسورهای دوربین برای موبایل، هنوز عده زیادی معتقد هستند که پیکسل های بزرگ تر، برابر با ثبت تصاویر با کیفیت ترند. این ادعا را وان پلاس با دومین تلفن هوشمند خود به اثبات رسانده. جایی که دوربین ۱۳ مگاپیکسلی وان پلاس ۲ می تواند تصاویری با جزییات بیشتر از دوربین گلکسی اس ۶ را به ثبت برساند.

دوربین وان پلاس ۲ از گام پیکسلی ۱.۵ میکرون بهره می برد؛ سنسوری که اندازه ای بزرگ تر از سنسور به کار گرفته شده در پرچمدار سامسونگ دارد.

چیپ S5K3P3، کیفیت فعلی سنسور های پیشین را در اندازه ای کوچک تر حفظ کرده اما نمی تواند آن را ارتقا دهد.

چیپ S5K3P3، کیفیت فعلی سنسورهای پیشین را در اندازه ای کوچک تر حفظ کرده اما نمی تواند آن را ارتقا دهد. حال چه کسی را می توانید پیدا کنید که بخواهد یک موبایل سامسونگ را با کیفیت دوربینی که تا سال آینده جا می ماند، بخرد؟ یکی از عوامل بالای فروش تلفن های همراه شرکت کره ای، کیفیت دوربین بی نظیرشان بوده؛ آن هم در بدنه ای تقریبا باریک. سامسونگ قادر نیست حق باخت در بازی کیفیت دوربین را برای خود قائل شود و اگر خواهان فروش بالاست، همواره باید در زمینه ثبت تصاویر، یکی از بهترین ها باشد.

به بخش فنی ماجرا که نگاه کنید، اکنون کره ای ها دو انتخاب پیش روی خود دارند. اول اینکه همچنان به توسعه سنسورهای دوربین قبلی ادامه داده، مگاپیکسل و کیفیت را نیز ارتقا دهند و یا بر فناوری ISOCELL تکیه کرده و با پایین آوردن مگاپیکسل ها، کیفیت کلی را دستخوش تحول نمایند.

البته باید در نظر گرفت که استفاده از فناوری ایزوسل به تنهایی، عاملی برای متحول شدن نحوه به ثبت رسیدن تصاویر نخواهد بود و هنوز سامسونگ جای زیادی برای پیشرفت در این زمینه دارد. به این دو تصویر توجه کنید که هر دو با گلکسی اس ۶ به ثبت رسیده اند. البته دو نمونه متفاوت از گلکسی اس ۶ که یکی از سنسور خود سامسونگ و دیگری از سنسور ساخته شده توسط سونی بهره گرفته است.

Samsung-vs.-Sony-05

Samsung-vs.-Sony-01

اگرچه یک طراحی کاملا صاف و بدون دوربین برآمده، زیباست اما زمانی که یک کاربر بخواهد هزینه ای زیاد برای داشتن یک پرچمدار را صرف کند، انتظار کیفیت «بهتر» را دارد نه کیفیتی «مشابه» با نمونه های قبلی.

چیپ دوربین جدید سامسونگ برای کدام موبایل ها مناسب است؟

همانطور که در بیانیه خبری شرکت کره ای آمده، سنسور S5K3P3 به سازندگان اجازه می دهد تا «طراحی زیبا و متفاوت» را تجربه کنند. از طرفی همانگونه که گفتیم، چیپ جدید کیفیت را بالاتر نمی برد، پس نمی توان چندان انتظار داشت که از آن در یک پرچمدار استفاده شود چرا که کاربران انتظار کیفیت «ارتقا یافته» را در یک موبایل گران قیمت دارند. می رسیم به تلفن های همراه کوچک و ارزان تر؛ شاید گلکسی اس ۶ مینی.

موبایلی که قیمتی تعدیل یافته تر از نمونه اصلی دارد و بسیار هم عالیست اگر دوربینش برآمده نباشد. از طرفی، خریدار هم خوشحال خواهد شد تا همان کیفیت دوربین گلکسی اس ۶ را بدون دوربینی ورم کرده تجربه کند.

سامسونگ یک چیپ عالی توسعه داده اما نمی توان انتظار داشت که همین چیپ، در پرچمداران سال آینده به کار گرفته شود. اگر غول کره ای بخواهد سنسور فعلی را صرفا برای ساخت موبایلی زیباتر، در گلکسی اس ۷ مورد استفاده قرار دهد، اشتباهی بزرگ را مرتکب گشته و جایگاه والای خود در امر کیفیت برتر دوربین را نیز به واسطه پیشرفت های مکرر سونی در زمینه ساخت سنسور دوربین، از دست خواهد داد.

لازم به ذکر است که سامسونگ سنسور S5K3P3 را اکنون به شکل انبوه تولید کرده و سازندگان نیز می توانند آن را خریداری نمایند. مشخصا اینکه بدانیم کدام کمپانی در ابتدای کار به سراغ استفاده از این چیپست می رود نیز در نوع خود جالب خواهد بود.

مطالب مرتبط

قیمت خانواده سامسونگ گلکسی اس 20 فاش شد

تاکنون مشخصات کامل و رندرهای گلکسی اس 20 سامسونگ فاش شده اند و تنها موردی که ناشناخته باقی مانده بود، قیمت این محصول بود. حال به لطف یکی از افشاگران دنیای تکنولوژی قیمت تقریبی پرچمدار بعدی سامسونگ نیز فاش شد.«Max Bernbach» از اعضای سایت XDA Developers قیمت گلکسی اس 20 (مدل 5G) را در توییتر منتشر... ادامه مطلب

رندر دوربین گلکسی اس ۲۰ الترا با طراحی متفاوت فاش شد

گلکسی اس ۲۰ الترا احتمالا به قابلیتی مجهز خواهد شد که پیش از این در هیچ پرچمدار دیگری  شاهد آنها نبوده ایم.تاکنون رندرهای زیادی از سری گلکسی اس ۲۰ منتشر شده اما افشاگری های جدید انتظارات قبلی را زیر سوال برده اند. یکی از مورد انتظارترین قابلیت های گلکسی اس ۲۰ به پیاده سازی سنسورهای... ادامه مطلب

رونمایی لایکا از دوربین M10 با سنسور سیاه و سفید

لایکا سه سال پس از معرفی دوربین M10 مدل جدیدی را بر اساس همان ویژگی های ظاهری و طراحی معرفی کرده، با این تفاوت که نسخه جدید با سنسور ۴۰ مگاپیکسلی مونوکروم همراه شده است.دوربین مونوکروم M10 نخستین محصول لایکاست که به سنسور ویژه عکاسی سیاه و سفید مجهز شده است. این تراشه فول فریم ۴۰... ادامه مطلب

تصاویر برگزیده مسابقه عکاسی هنری از اقیانوس ۲۰۱۹ مشخص شدند

هشتمین دوره مسابقه «عکاسی هنری از اقیانوس» یا Ocean Art Photography برگزار شده و حالا تصاویر برگزیده آن معرفی شده اند.دنیای زیرآب در طول تاریخ همیشه برای انسان مرموز و جذاب بوده است و در رمان هایی مثل ۲۰ هزار فرسنگ زیر دریا به آن پرداخته شده است. جهان زیر آب همیشه عکاسان را به خود جذب... ادامه مطلب

رونمایی سونی از دسته لرزشگیر بیسیم برای دوربین های میرورلس

سونی از دسته لرزشگیر بیسیم خود با نام GP-VPT2BT رونمایی کرد. این دسته که برای ولاگرها و افراد همیشه در مسافرت ساخته شده، با بیشتر دوربین های بدون آینه سونی سازگار بوده و تغییر حالت بین عکسبرداری و فیلمبرداری را آسان می کند.دسته لرزشگیر GP-VPT2BT به کاربر امکان کنترل دوربین را داده و دکمه هایی... ادامه مطلب

انتشار رندرهای گلکسی زد فلیپ؛ گوشی تاشو جدید سامسونگ

چند روز قبل گزارش شد که گلکسی فولد جدید، احتمالاً گلکسی بلوم (Galaxy Bloom) نام خواهد داشت. حال خبر جدیدی منتشر شده که نشان می دهد گلکسی بلوم اسم رمز بوده و گوشی تاشو جدید سامسونگ، گلکسی زد فلیپ (Galaxy Z Flip) نام دارد.با توجه به رندرها نمایشگر گلکسی زد فلیپ از نوع شیشه بسیار... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟