جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

گلکسی S7 و حذف برآمدگی ماژول دوربین؛ سامسونگ در پی ظاهری زیبا یا ریسکی بزرگ؟

با گوشه چشمی بر ماژول دوربین برآمده اکثریت موبایل های امروزی و تلاش شرکت های سازنده برای جای دادن مگاپیکسل های بالاتر در بدنه باریک تلفن های هوشمند، سامسونگ سنسور جدیدی را توسعه داده و تولید انبوهش را نیز آغاز کرده که قابلیت ثبت تصاویر با رزولوشن ۱۶ مگاپیکسل را داراست و در بدنه های ظریف تلفن های همراه امروزی جای می گیرد، بدون اینکه باعث شود ماژول دوربین از بدنه اصلی خارج شود.

شرکت کره ای سنسور جدیدش را به نحوی ساخته که به هیچ عنوان کیفیتی پایین تر از نمونه های قبلی سنسورها نداشته باشد. تا اینجای کار و بر روی کاغذ، همه چیز عالی به نظر می رسد اما طرفداران سامسونگ و خط تولید پرچمدارانش بهتر است امیدوار باشند که شرکت کره ای، هیچگاه تصمیم نگیرد تا از چیپ جدید خود در پرچمدار بعدی اش استفاده کند. چرا؟ با دیجیاتو همراه باشید.

همان کیفیت، با اندازه ای کوچک تر

دوربین همه گلکسی اس ۶ های سامسونگ از سنسورهای ساخته شده توسط سونی بهره نمی گیرند و در این میان سامسونگ از چیپ های دوربین خانگی خود نیز در پرچمدارش استفاده کرده. حال سنسور S5K3P3 از راه رسیده که باز هم از همان تکنولوژی ایزوسل شرکت کره ای بهره مند است.

در نمونه های قبلی، سنسورها از گام پیکسلی ۱.۱۲ میکرون برخوردار بودند اما سامسونگ قادر گشته تا این اندازه را کاهش داده و گام پیکسلی را به ۱.۰ میکرون برساند. کاهشی که باعث شده تا طول و عرض سنسور جدید ۱۱ درصد کمتر شود و بر همین اساس، سازندگان بتوانند ضخامت ماژول های دوربین را تا ۲۰ درصد کاهش دهند. از سوی دیگر به واسطه فناوری ISOCELL، سامسونگ قادر است تا معماری ثبت پیکسل ها را تغییر داده و در محیط های کم نور نیز تصاویری مناسب به ثبت برساند.

اکنون اگرچه چیپ جدید نیز به فناوری ایزوسل مجهز است اما به واسطه اندازه کوچک ترش، نور کمتری را نیز دریافت می کند.

16Mp-image-sensor-16x9-crop-w600

سامسونگ مدعی است که سازندگان تلفن های هوشمند با استفاده از این سنسور می توانند ماژول های دوربینی را تولید کنند که به طور کلی، ارتفاعی برابر با ۵ میلیمتر داشته باشند. همین تکنولوژی باعث می گردد تا سازندگان قادر گردند موبایل هایی بسازند که دیگر خبری از دوربین برآمده و ورم کرده در آنها نباشد و با این وجود، صرفا ضخامتی برابر با ۵ میلیمتر داشته باشند، حتی زمانی که با یک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی به دست مشتری می رسند.

آیا استفاده از چیپ جدید ایده بدی است؟

گلکسی اس ۶ اکنون واقعا یکی از بهترین دوربین ها را در میان تلفن های هوشمند امروزی داراست و از طرف دیگر، هنوز برخی معتقد هستند که ۱۶ مگاپیکسل، بیش از نیاز کاربران بوده و کسی به این رزولوشن نیازی پیدا نمی کند. جدا از پیشرفت های سامسونگ در زمینه تولید سنسورهای دوربین برای موبایل، هنوز عده زیادی معتقد هستند که پیکسل های بزرگ تر، برابر با ثبت تصاویر با کیفیت ترند. این ادعا را وان پلاس با دومین تلفن هوشمند خود به اثبات رسانده. جایی که دوربین ۱۳ مگاپیکسلی وان پلاس ۲ می تواند تصاویری با جزییات بیشتر از دوربین گلکسی اس ۶ را به ثبت برساند.

دوربین وان پلاس ۲ از گام پیکسلی ۱.۵ میکرون بهره می برد؛ سنسوری که اندازه ای بزرگ تر از سنسور به کار گرفته شده در پرچمدار سامسونگ دارد.

چیپ S5K3P3، کیفیت فعلی سنسور های پیشین را در اندازه ای کوچک تر حفظ کرده اما نمی تواند آن را ارتقا دهد.

چیپ S5K3P3، کیفیت فعلی سنسورهای پیشین را در اندازه ای کوچک تر حفظ کرده اما نمی تواند آن را ارتقا دهد. حال چه کسی را می توانید پیدا کنید که بخواهد یک موبایل سامسونگ را با کیفیت دوربینی که تا سال آینده جا می ماند، بخرد؟ یکی از عوامل بالای فروش تلفن های همراه شرکت کره ای، کیفیت دوربین بی نظیرشان بوده؛ آن هم در بدنه ای تقریبا باریک. سامسونگ قادر نیست حق باخت در بازی کیفیت دوربین را برای خود قائل شود و اگر خواهان فروش بالاست، همواره باید در زمینه ثبت تصاویر، یکی از بهترین ها باشد.

به بخش فنی ماجرا که نگاه کنید، اکنون کره ای ها دو انتخاب پیش روی خود دارند. اول اینکه همچنان به توسعه سنسورهای دوربین قبلی ادامه داده، مگاپیکسل و کیفیت را نیز ارتقا دهند و یا بر فناوری ISOCELL تکیه کرده و با پایین آوردن مگاپیکسل ها، کیفیت کلی را دستخوش تحول نمایند.

البته باید در نظر گرفت که استفاده از فناوری ایزوسل به تنهایی، عاملی برای متحول شدن نحوه به ثبت رسیدن تصاویر نخواهد بود و هنوز سامسونگ جای زیادی برای پیشرفت در این زمینه دارد. به این دو تصویر توجه کنید که هر دو با گلکسی اس ۶ به ثبت رسیده اند. البته دو نمونه متفاوت از گلکسی اس ۶ که یکی از سنسور خود سامسونگ و دیگری از سنسور ساخته شده توسط سونی بهره گرفته است.

Samsung-vs.-Sony-05

Samsung-vs.-Sony-01

اگرچه یک طراحی کاملا صاف و بدون دوربین برآمده، زیباست اما زمانی که یک کاربر بخواهد هزینه ای زیاد برای داشتن یک پرچمدار را صرف کند، انتظار کیفیت «بهتر» را دارد نه کیفیتی «مشابه» با نمونه های قبلی.

چیپ دوربین جدید سامسونگ برای کدام موبایل ها مناسب است؟

همانطور که در بیانیه خبری شرکت کره ای آمده، سنسور S5K3P3 به سازندگان اجازه می دهد تا «طراحی زیبا و متفاوت» را تجربه کنند. از طرفی همانگونه که گفتیم، چیپ جدید کیفیت را بالاتر نمی برد، پس نمی توان چندان انتظار داشت که از آن در یک پرچمدار استفاده شود چرا که کاربران انتظار کیفیت «ارتقا یافته» را در یک موبایل گران قیمت دارند. می رسیم به تلفن های همراه کوچک و ارزان تر؛ شاید گلکسی اس ۶ مینی.

موبایلی که قیمتی تعدیل یافته تر از نمونه اصلی دارد و بسیار هم عالیست اگر دوربینش برآمده نباشد. از طرفی، خریدار هم خوشحال خواهد شد تا همان کیفیت دوربین گلکسی اس ۶ را بدون دوربینی ورم کرده تجربه کند.

سامسونگ یک چیپ عالی توسعه داده اما نمی توان انتظار داشت که همین چیپ، در پرچمداران سال آینده به کار گرفته شود. اگر غول کره ای بخواهد سنسور فعلی را صرفا برای ساخت موبایلی زیباتر، در گلکسی اس ۷ مورد استفاده قرار دهد، اشتباهی بزرگ را مرتکب گشته و جایگاه والای خود در امر کیفیت برتر دوربین را نیز به واسطه پیشرفت های مکرر سونی در زمینه ساخت سنسور دوربین، از دست خواهد داد.

لازم به ذکر است که سامسونگ سنسور S5K3P3 را اکنون به شکل انبوه تولید کرده و سازندگان نیز می توانند آن را خریداری نمایند. مشخصا اینکه بدانیم کدام کمپانی در ابتدای کار به سراغ استفاده از این چیپست می رود نیز در نوع خود جالب خواهد بود.

مطالب مرتبط

گلکسی S8 به پردازشگر گرافیکی قدرتمند Mali-G71 مجهز می شود

همان طور که پیش تر خواندید، گلکسی S8 سامسونگ احتمالاً به چیپ مجتمع اگزینوس 8895 مجهز خواهد بود که هنوز در دست توسعه است. به تازگی اطلاعات بیشتری از این SoC منتشر شده که وضعیت پردازشگر گرافیکی چیپست فوق را نیز بیان می دارد.طبق اخبار موجود، اگزینوس 8895 پردازشگر گرافیکی ARM Mali-G71 را در بر می... ادامه مطلب

مترجم گوگل چطور کار می کند؟

مترجم گوگل که اولین بار در ماه آوریل 2006 (فروردین تا اردیبهشت سال 85) عرضه شد، اکنون بیش از 500 میلیون کاربر روزانه در سراسر جهان دارد و خدمات ترجمه خود را به 103 زبان دنیا ارائه می دهد. اما مترجم گوگل چگونه کار می کند؟این سرویس در اصل بر مبنای ترجمه ماشینی آماری کار... ادامه مطلب

گزارش Canalys: پبل پیشتاز بازار گجت های هوشمند پوشیدنی است

سال ۲۰۱۴ را موعد طلوع گجت های هوشمند پوشیدنی می دانند زیرا شرکت های مختلف در حال پیوستن به این روند هستند و رشد این بازار به طرز عجیبی شدت گرفته. این در حالی است که شرکت های زیادی مثل اپل و مایکروسافت هنوز اصلا وارد کارزار نشده اند.طبق گزارش Canalys از فصل اول ۲۰۱۴، شرکت... ادامه مطلب

آیا سامسونگ مشغول ساخت یک پهپاد است؟

بنابر مستندات منتشر شده از سوی دفتر علامت تجاری و پتنت ایالات متحده، سامسونگ الکترونیکس حقوق پتنتی مربوط به یک پهپاد نامتعارف که به پنل نمایشگر و قابلیت های تشخیص صدا مجهز است را دریافت نموده. در طراحی های این پتنت می توانیم پهپادی مربعی شکل را مشاهده کنیم که به نمایشگری با نسبت ابعاد... ادامه مطلب

حذف اپلیکیشن های پیش فرض از روی 10 iOS عملکرد دستگاه شما را با اختلال روبرو خواهد کرد

شاید مهم ترین خبری که در جریان مراسم شب گذشته اپل مطرح گردید و کم ترین مانورها هم روی آن داده شد این باشد: همزمان با ارائه iOS 10 در پاییز امسال، کاربران سرانجام می توانند اغلب اپلیکیشن های پیش فرض را از روی آیفون خود پاک نمایند.به لحاظ نظری، این خبر بسیار خوبی محسوب... ادامه مطلب

فیسبوک برای تشخیص تیترهای گمراه کننده از کاربران نظرسنجی می کند

فیسبوک در جدیدترین حربه اش برای ایفای مسئولیت خطیر مبارزه با اخبار غیرواقعی، از کاربران در مورد وجود «اطلاعات گمراه کننده» در پست ها نظرخواهی می کند، و می خواهد بداند اعضای این شبکه اجتماعی چه چیزهایی را ساختگی و جعلی می دانند.در این «نظرسنجی فیسبوک» یا Facebook Survey زیر برخی از پست ها عبارت... ادامه مطلب

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x