پوشش ویژه دیجیاتو از نمایشگاه CES 2020

مایکروسافت و ارائه رایگان ویندوز ۱۰؛ آیا زمان ترس گوگل فرا رسیده است؟

روز گذشته در دیجیاتو نوشتیم تعداد دستگاه هایی که اکنون از ویندوز ۱۰ [بررسی دیجیاتو] استفاده می کنند، به ۵۰ میلیون رسیده است. ویندوز تا کنون یکی از سودآورترین محصولات مایکروسافت بوده و این شرکت از محل درآمدهای آن توانسته به ثروت بسیار کلانی دست پیدا کند. مدیر عامل جدید، ساتیا نادلا اما سال گذشته از راه رسید و خطی قرمز کشید بر سیاست های بیل گیتس و استیو بالمر.

وی خبر داد که ویندوز ۱۰ به شکل رایگان به دست کاربران (ی که از نسخه رسمی بهره برده اند) خواهد رسید.

دامنه گسترش ویندوز ۱۰ در میان کاربران سرعتی به شدت بالا به خود گرفته اما در این میان، هنوز به یک پرسش بسیار بزرگ پاسخ داده نشده. سوال ساده است: منبع درآمد مایکروسافت از ویندوز ۱۰ چیست؟ پاسخ اما بسیار دشوار.

تور کیش

در ادامه می خواهیم یک سناریو مطرح کرده و درآمدهای شرکت ساکن ردموند از ویندوز ۱۰ را مورد بررسی قرار دهیم؛ سناریویی که می تواند لری پیج از گوگل را شب ها بی خواب کند. با دیجیاتو همراه باشید.

بیایید ابتدا و برای یافتن درک صحیحی از موضوع، نگاهی داشته باشیم به یکی از رقبای مایکروسافت. رقیبی قدر به نام گوگل که در دهه‌ی اخیر در زمینه های مختلفی در برابر غول ردموند قد علم کرده است.

گوگل، از من و شما درآمد کسب می کند. چگونه؟ این شرکت سرویس هایش را به شکل رایگان در اختیار ما قرار می دهد. از جیمیل و یوتوب گرفته تا مپز و البته جستجو. در عوض، داده های شخصی ما را مورد بررسی قرار می دهد. برای مثال تحلیل می کند که شما چگونه ویدیوهایی را در یوتوب تماشا می کنید و یا بیشتر در مورد چه مسائلی به جستجو می پردازید. همین داده ها، به گوگل قدرتی بسیار عظیم می دهند تا با تحلیل آنها، بتواند به هر کاربر تبلیغات مناسبی را نشان دهد.

msft_satay_nadella

حال رویکرد مایکروسافت در ویندوز ۱۰ نیز چنین شده، البته با تفاوت هایی جزیی. به جای اینکه از خود سیستم عامل به شکل مستقیم کسب درآمد کند، تلاش می کند تا شما را به خرید سرویس های اشتراکی ترغیب نموده و از راه های مختلف که در ادامه توضیح خواهیم داد، از شما کسب درآمد کند.

یکی از همین راه ها، مشخصا تبلیغات است. تبلیغاتی که بیشتر سود آن نیز از جستجوها در موتور جستجوی بینگ به جیب این شرکت سرازیر می گردد.

با توجه به تنظیمات پیش فرض ویندوز، مایکروسافت اطلاعات بسیار شخصی شما را جمع آوری کرده و آنها را بدون اینکه هویتتان را فاش کند، به آگهی دهندگان می فروشد. گاهی بهتر است پیش از آنکه کلید «Agree» را فشار دهید، نگاهی داشته باشید به لیست مواردی که قرار است آنها را قبول داشته باشید.

تیم کوک: برجسته ترین کمپانی های «سیلیکون ولی» اطلاعات شخصی شما را می فروشند.

اگر به سراغ توافقنامه و بخش های مربوط به حریم خصوصی خود در ویندوز بروید که پیشتر با آنها موافقت کرده اید، می بینید که مایکروسافت حق دارد حتی محتوای ایمیل، پیام های فوری، اسناد آپلود شده در وان درایو و جستجوهای شما در بینگ را مورد بررسی قرار داده و آنها را [بدون فاش کردن هویت شما] مورد استفاده قرار دهد.

ایده این شرکت چندان هم از اقدامات گوگل [که پیش از این به شدت صدای تیم کوک را درآورده بود] متمایز نیست.

Build2015_Satya Nadella_FINAL_print

تفاوت گوگل و مایکروسافت اکنون در این است که شرکت ساکن مانتین ویو، سرویس هایی را در اختیارتان می گذارد و در صورتی که نگران امنیت خود هستید، می توانید به راحتی همان سرویس ها را کنار گذاشته و از جایگزین هایی برای آنها استفاده کنید. این در حالیست که دسترسی به اطلاعات شخصی شما برای اهداف تبلیغاتی، در لایه های درونی ویندوز ۱۰ دفن شده اند و اگر نگران حریم خصوصیتان هستید، باید به سراغ یک سیستم عامل دیگر بروید، که مشخصا به اندازه تغییر یک سرویس [از گوگل] آسان نیست. شرکت ساکن ردموند باور دارد که می تواند تا سه سال آینده، ویندوز ۱۰ را در ۱ میلیارد دستگاه مختلف به اجرا درآورد. حال تصور کنید که اگر بتواند به این هدف خود برسد، چه حجمی از ثروت را در ازای فروش داده های خصوصی کاربران به دست خواهد آورد.

فکر می کنید گوگل چگونه به جایگاه فعلی اش رسیده؟ این شرکت، ظاهرا به رایگان ابزارهایی بسیار مفید را در اختیارمان قرار داده، آن هم نه در یک موبایل، یا یک کامپیوتر؛ بلکه در سراسر محصولاتی که از آنها استفاده می کنیم. ما در همه گجت های خود از گوگل بهره می گیریم. همه این یکپارچگی ها صرفا باعث می شوند تا دقت آنلایز گوگل از داده های مورد علاقه ما بالاتر رود.

cortana-what-can-you-do

به شکل کاملا مشابهی، مایکروسافت نیز همین سیاست را در پیش گرفته: یکپارچگی. ویندوز ۱۰ به شکل یکسانی در محصولات سخت افزاری مختلف قابل اجراست؛ آفیس، اوت لوک و سایر سرویس های مایکروسافت قرار است به شکل همزمان در محصولات شما اجرا گشته و قابلیت های زیبایشان را در اختیارتان قرار داده و البته وظایف خود را نیز انجام دهند. در این میان نمی شود از دستیار صوتی مایکروسافت به نام کورتانا یادی نکرد که اصولا تلاشش بر این است که شما را بهتر و بیشتر بشناسد.

این روزها جنگ شرکت ها سر اطلاعات شخصی ماست؛ فکر می کنید مایکروسافت چرا کورتانا را برای اندروید و iOS عرضه می کند؟

حال شاید برایتان مشخص شده باشد که اهالی ردموند به چه دلیلی کورتانا را در iOS و اندروید نیز عرضه می کنند. با این روش، حتی بدون اینکه کاربر را به اکوسیستم خود بیاروند، به بخش عمده ای از اطلاعاتش دسترسی داشته و می توانند تبلیغاتی نهادینه شده را برایش به نمایش بگذارند.

در این میان جدا از هوشمند تر شدن کورتانا به شکل روزانه، و آشنایی بیشترش با شما، نباید فراموش کرد که هم دستیار دیجیتالی و هم مرورگر اج، هر دو از بینگ استفاده می کنند و به همین شکل، مایکروسافت می تواند درآمدهای خود از محل نمایش تبلیغات [که به شکل اختصاصی طبق سلیقه تان بهینه می شوند] را تامین کند.

microsoft opt out-w600

اگر مطالعه این گفته ها تا اینجای کار اندکی نگرانتان کرده، خبر خوب این است که مایکروسافت صفحه ای در وب سایت خود تدارک دیده که به واسطه آن، قادر هستید از این پروسه خارج گردید. از طرف دیگر می توانید به بخش «Privacy» در تنظیمات ویندوز ۱۰ مراجعه کرده و همه موارد را غیر فعال کنید.

مایکروسافت در این موارد هنوز خیلی از گوگل عقب تر است و به تازگی تلاش می کند بخش عمده ای از درآمدهای خود را از این راه کسب نماید اما در هر صورت می توان به این نتیجه رسید که شرکت ساکن ردموند در نهایت به سیاست های گوگل ایمان آورده و تلاش می کند با «رایگان سازی» سرویس هایش، نوع کسب و کار خود را تغییر داده و البته دامنه گسترش خود حتی در پلتفرم های رقیب را نیز افزایش دهد.

اکنون گوگل و مایکروسافت، از جمله ی بزرگ ترین شرکت های تکنولوژیک سیلیکون ولی، در دو سوی این دره ایستاده اند و یک دوئل را شروع کرده اند؛ دوئلی که برنده ی آن، صاحب اطلاعات شخصی من و شماست.

مطالب مرتبط

پنهان سازی بدافزار ارزکاوی در فایل‌های صوتی ویندوز

در حالی که هنوز ۲۴ ساعت از پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۷ سپری نشده محققان از کشف آسیب پذیری خطرناکی خبر داده اند که با هدف استخراج رمزارز صورت می گیرد.Ophir Harpaz و Daniel Goldberg دو محقق امنیتی موسسه Guardicore Labs از حمله هکرها به کاربران ویندوز ۷ با استفاده از فایل های صوتی خبر داده... ادامه مطلب

رونق بازار کامپیوترهای شخصی پس از رکود هفت ساله

بر اساس گزارشات شرکت های تحلیلی IDC و گارتنر (Gartner)، فروش کامپیوترهای شخصی پس از یک رکود هفت ساله برای اولین بار با رشد پایدار مواجه شد.شرکت IDC گزارش می کند که صادرات سالانه کامپیوترهای شخصی در سال 2019 با رشد 2.7 درصدی نسبت به سال 2018، به 266.7 میلیون واحد رسیده است. گارتنر نیز... ادامه مطلب

فیسبوک در حال توسعه سیستم عامل اختصاصی است

فیسبوک به منظور رقابت با گوگل، به دنبال توسعه سیستم عامل اختصاصی خود است و در آینده محصولاتی مثل Oculus و Portal با سیستم عامل اختصاصی این کمپانی به بازار عرضه خواهند شد.فیسبوک قصد دارد سیستم عاملش را کاملاً از نو بسازد و رهبری این پروژه را به «Mark Lucovsky»، یکی از مهندسین اسبق مایکروسافت... ادامه مطلب

معرفی چند ابزار رایگان که به شما در حل مشکلات ویندوز 10 کمک می‌کنند

ویندوز 10 به عنوان جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت پلتفرمی همواره در حال تغییر و بهبود است و از زمان انتشارش در سال 2015 با هر آپدیت بر قدرت و کارایی آن افزوده می‌شود. شاید بد نباشد بدانید که در حال حاضر حدود 34 درصد سیستم‌های کامپیوتری در سراسر دنیا از این سیستم عامل استفاده می‌کنند.با... ادامه مطلب

برتری ویندوز 10 نسبت به مک او اس کاتالینا در چیست؟

مایکروسافت هنگام رونمایی از سرفیس Duo نسخه جدیدی از ویندوز به نام ویندوز 10 ایکس را هم معرفی کرد که برای دستگاه هایی با دو نمایشگر توسعه یافته است. این سیستم عامل شباهت زیادی به ویندوز 10 دارد، ولی رابط کاربری آن برای این کاربرد خاص بهینه شده است.ویندوز 10 ایکس بخشی از برنامه مایکروسافت... ادامه مطلب

گزارش نرم افزارهای امنیتی ویندوز منتشر شد؛ سیمانتک در صدر

مؤسسه OPSWAT جدیدترین آمار مربوط به نرم افزارهای امنیتی مبتنی بر ویندوز را منتشر کرده است. در این لیست به ترتیب شاهد حضور اپلیکیشن های سیمانتک، ESET و مک آفی به عنوان پرکاربرد ترین محصولات ضد بدافزار در سیستم عامل ویندوز هستیم.بیش از 5 سال است که شرکت OPSWAT اطلاعات ماهانه مربوط به سهم بازار... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟