پهپادهای Predator آمریکا به زودی مجهز به نوعی «شنل نامرئی کننده عایق» می شوند

به لطف تکنولوژی استتاری جدیدی که توسط محققین دانشگاه سندیگو توسعه یافته است رهگیری و سرنگون کردن ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا موسوم به Predator از این هم دشوارتر خواهد شد.

Boubacar Kante یکی از اساتید این موسسه آموزشی در آمریکاست که ماه گذشته یافته های خود و تیم تحت سرپرستی اش در این رابطه را در نشریه Progress In Electromagnetics Research منتشر کرد و در نظر دارد که اواخر همین ماه گزارش جداگانه ای را در این باره به وزارت دفاع آمریکا تسلیم نماید.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این ماده که تحت عنوان «شنل متاسطحی عایق» از آن یاد شده برپایه تلاش های اولیه انجام گرفته توسط دانشگاه دوک در سال 2006 میلادی تهیه شده است.

ماده جدید در اصل لایه ای باریک از تفلون است که ذراتی از سرامیک روی آن قرار گرفته و می تواند طول موج های انرژی در مقیاس الکترومغناطیسی را تغییر دهد و این طول موج ها، هم نورهای مرئی را در بر می گیرند و هم انواع رادیویی.

Carpet-cloak-reflection-patterns_150707

این فناوری در نوع خود تازگی ندارد اما در مقایسه با دستاوردهای قبلی وزارت دفاع آمریکا در این رابطه بهتر است. به گفته لی یی سو سرپرست این پروژه، در مطالعات و پژوهش های قبلی صورت گرفته در این رابطه لازم بود که لایه های زیادی از ماده نامرئی کننده روی یک شی قرار داده شود و در نتیجه ضخامت آن ماده عملا از جسمی که باید نامرئی می شد فراتر می رفت.

او در ادامه گفت: ما در این پژوهش تلاش کردیم که با به کارگیری یک لایه نازک از این ماده جسم مورد نظرمان را غیر قابل رویت کنیم. از همین رو نسل فعلی مواد استتار کننده با استفاده از تفلون باید به شکلی ضخیم روی درون ها قرار داده شوند.

برای مثال اگر قرار باشد طول موج های راداری یک موشک با اندازه سه سانتی متر مسدود شوند لازم است که پوشش تفلونی مورد استفاده برای استتار ده برابر ضخیم تر از آن طول موج یعنی برابر با 30 سانتی متر باشند.

با این همه، شنل عایق طراحی شده توسط این گروه از پژوهشگران قادر است که همین سطح از حفاظت را با استفاده از لایه ای به ضخامت تنها 3 میلی متر ایجاد نماید (یعنی یک دهم سیگنال ورودی).

اما ماده جدید هم بدون ایراد نیست و چون ضخامت آن معین می کند که چه سیگنال هایی را می تواند بلوکه کند، این ماده در حال حاض قادر است به صورت همزمان تنها یک سیگنال را مسدود نماید.

نکته دیگر اینکه سیستم مورد بحث حتی در صورت برخورد طول موج صحیح، تنها قادر خواهد بود مواردی را مسدود کند که با زاویه 45 درجه با سطح آن برخورد می کنند.

با این حال، علیرغم کمبودهای یاد شده، وزارت دفاع آمریکا بسیار امیدوار است که در آینده از این سیستم استتاری روی پرنده های بدون سرنشین خود استفاده نماید. به گفته کایلا ماتولا یکی از تحلیلگران مرکز آنالیز اطلاعات امنیتی و دفاعی داخلی این کشور: تکنولوژی یاد شده حداکثر ظرف 5 تا 10 سال آینده برای استتار هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط

جهت‌یابی پشه‌ها در شب، الهام‌بخش سیستم اجتناب از مانع در پهپاد [تماشا کنید]

محققان با الهام از توانایی پشه‌ها در پرواز و همچنین فرود در تاریکی، یک سیستم جدید برای جلوگیری از برخورد پهپادها با موانع توسعه دادند. این سیستم روی یک کوادکوپتر آزمایش شده است.یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به سرپرستی پروفسور «ریچارد بمفری» در کالج دامپزشکی رویال لندن مکانیزم حسی پشه نر «Culex quinquefasciatus» را مورد بررسی... ادامه مطلب

نورافشانی ۳۰۰ پهپاد در آسمان برای قدردانی از کادر درمان [تماشا کنید]

ویروس کرونا بزرگترین بحران کنونی بشر است و کادر درمان در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار دارند. به تازگی «Studio Drift» با استفاده از ۳۰۰ پهپاد یک قلب تپنده در آسمان شهر روتردام برای کادر درمان و همچنین مبتلایان به کرونا خلق کرده است.این نمایش مهیج در هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی هلند از... ادامه مطلب

بوئینگ اولین پهپاد جنگی با قابلیت هدایت توسط هوش مصنوعی را به استرالیا تحویل داد

بوئینگ روز سه شنبه نمونه اولیه پهپاد رزمی خود به نام «Loyal Wingman» را به نیروی هوایی استرالیا تحویل داد. این پهپاد در آینده در کنار جنگنده‌های سرنشین دار پرواز خواهد کرد و هوش مصنوعی را به میدان نبرد خواهد آورد.«Loyal Wingman» یک پهپاد رزمی با موتور جت پیشرفته است که با همکاری بیش از... ادامه مطلب

فیلمبرداری مرغ مگس خوار جاسوس از میلیون‌ها پروانه [تماشا کنید]

یکی از مجموعه‌های شبکه PBS با نام «جاسوسی در حیات وحش» ویدیویی نزدیک از پروانه‌ها ضبط کرده. در قسمت جدید این مجموعه، از یک پهپاد با ظاهر مرغ مگس‌ خوار برای ضبط ویدیو از ازدحام ۵۰۰ میلیون پروانه در مکزیک استفاده شده است.در ابتدای این ویدیو، پروانه‌ها برای گرم شدن در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.... ادامه مطلب

سیستم جدید دانشگاه MIT برای کنترل پهپاد با ژست‌های حرکتی [تماشا کنید]

یکی از مشکلات کنترل یک پهپاد، استفاده از جوی استیکی است که روی کنترلر آن تعبیه شده است. مانور دادن پهپاد به کمک این جوی استیک کمی سخت است و احتمالا مدتی درگیر آن خواهید بود. دانشجویان دانشگاه MIT اما راه‌حل بهتری برای این کار دارند؛ استفاده از ژست‌های حرکتی.سیستمی که این دانشجویان توسعه داده‌اند،... ادامه مطلب

مصرف انرژی پهپادهای بسته‌رسان، ۱۰ برابر بیشتر از ون‌های الکتریکی است

تقریبا همزمان با تولید پهپادها، استفاده از آن‌ها برای دلیوری و رساندن بسته نیز مطرح شد. آینده‌ای هم که این نوع از استفاده نوید آن را می‌دهد، وسوسه کننده است و هیچ کس از این که غذا یا بسته‌اش بدون ماندن در ترافیک به دستش برسد ناراضی نیست. در این میان کمپانی‌های بسیاری مشغول رایزنی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟