عبارت «شرور نباشید» از منشور اخلاقی آلفابت حذف گردید

عبارت «شرور نباشید» از منشور اخلاقی آلفابت حذف گردید

حالا که گوگل یک شرکت مادر تخصصی جدید پیدا کرده است، مرام نامه اخلاقی تازه ای نیز برای آن تعریف شده و قرار است تغییرات قابل توجه ای در فعالیت هایش اعمال گردد. برای نمونه دیگر خبری از شعار «شرور نباشید» گوگل در میان نیست و به لطف وجود آلفابت، مرام نامه جدیدی برای این کمپانی تعریف می گردد.

منشور اخلاقی تازه آلفابت روز جمعه و پس از آن منتشر شد که گوگل رسما فرایند تغییر و تبدیل شدن به یکی از شرکت های تابعه آلفابت را آغاز نمود.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

حتما می دانید که عبارت «شرور نباشید» برای مدت بیش از یک دهه است که بخشی از مرام نامه گوگل بوده است و اولین خط از منشور اخلاقی این غول جستجو را تشکیل می دهد.

با این همه، آلفابت این عبارت شناخته شده را در مرام نامه خود استفاده نکرده اما روشن است که هنوز هم به آن باور دارد. این شرکت در مقابل به جای خط اول منشور اخلاقی خود از این عبارت استفاده کرده است: «کارکنان آلفابت و شرکت های تابعه آن باید کار درست را انجام دهند، از قوانین پیروی کنند، به کار خود افتخار نمایند و با یکدیگر با احترام رفتار نمایند.»

علاوه بر جمله معروف گوگل، زبان تند اهالی مانتین ویو در رابطه با نحوه عمکلرد این شرکت نیز در منشور اخلاقی آلفابت به چشم نمی خورد و برای نمونه جای خالی جمله ای مانند این به شدت احساس می شود: «هرکاری که ما در رابطه با گوگل انجام می دهیم مطابق با سخت گیرانه ترین استانداردهای اصول کاری خواهد بود و باید اینطور باشد.»

روی هم رفته می توان اینطور ارزیابی کرد که منشور اخلاقی جدید آلفابت شکلی کلی تر و عمومی تر به خود گرفته. آنطور که در گزارش وال استریت ژورنال آمده است برخی جزئیات مربوط به منشور اخلاقی ریز و همراه با جزئیات گوگل نظیر آوردن حیوانات خانگی به محیط کار در آن به چشم نمی خورد.

آلفابت در اصل تلاش دارد تا با وضع قوانینی کلی در سطوح بالاتر فضا را برای شرکت های تابعه خود باز بگذارد تا فرهنگ کاری خود را تعریف نمایند که قطعا متفاوت از مرام نامه اخلاقی گوگل خواهد بود.

با وجود آنکه گوگل در لایه های زیرین آلفابت قراردارد، مرام نامه اخلاقی آن تقریبا همانند سابق باقی می ماند و حتی عبارت «شرور نباشید» معروف را نیز شامل می شود. و چون اغلب کارکنان آلفابت در گوگل کار می کنند این جمله برای همیشه در ذهن آنها حک می شود.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato