آیا سرفس بوک می تواند زمینه ساز موفقیت های آتی مایکروسافت شود؟

مایکروسافت در جریان مراسم ششم اکتبر خود از محصولات تازه اش که برای اکوسیستم ویندوز 10 بهینه سازی شده بودند پرده برداشت؛ نسخه جدیدی دستبند سلامت مایکروسافت بند، دو موبایل از سری لومیا، تبلت هیبریدی سرفس پرو 4 و در نهایت لپ تاپ سرفس بوک را می توان مهم ترین محصولات معرفی شده این شرکت دانست.

اما بگذارید نگاهی بیاندازیم به خانواده محصولات سرفس. سه نسل طول کشید تا این شرکت ساکن ردموند سرفس و سرفس پرو را به نقطه ای برساند که هم اکنون در آن قرار دارند و بشود کاربران را واقعا به خرید آنها ترغیب کرد (حال تصورش را کنید که سرفس بوک 3 چه محصولی از آب در خواهد آمد).

در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی بیاندازیم به رویکرد مایکروسافت در قبال محصولات سخت افزاری اش و اینکه چطور سناریوی تدوین شده از سوی این شرکت می تواند آن را در پیشبرد اهدافش یاری دهد.

تور کیش

با دیجیاتو همراه باشید.

رونمایی از سرفس های جدید مساله ایست که نه به افزایش انتخاب های پیش روی کاربران و متمایز شدن شرکت سازنده شان از سایر رقبا بلکه به موفقیت آتی آن و پروژه هایی مربوط می شود که قصد انجام و حفاظت از آنها را دارد.

به زعم نویسنده، سرفس بوک و سرفس پروی 4 در سه حوزه مختلف می توانند اثری مثبت بر مایکروسافت و اکوسیستم آن داشته باشند و در نهایت به فروش هرچه بیشتر سخت افزارهای مبتنی بر ویندوز در بازار کمک کنند.

در وهله نخست لازم است یادآور شویم که هدف مایکروسافت از معرفی این محصولات تقلید از الگوی کاری اپل و رسیدن به حاشیه سود بیشتر از طریق عرضه محصولات اعلا و پیشرفته نیست.

این تلاش به هیچ وجه با قصد و نیت کپی برداری از موفقیت پروژه مک بوک اپل صورت نگرفته و هیچیک از امکانات و ویژگی های اعلام شده برای اعضای جدید خانواده سرفس باعث منصرف شدن کاربران از خرید دستگاه های مبتنی بر OS X و چشم پوشی شان از کیفیت ساخت عالی مک بوک های اپل نمی شود.

گذار به یک سیستم عامل جدید اقدام مهمی است و بعید به نظر می رسد آنها که از ویندوز به OS X مهاجرت کرده اند (یا اینکه اصلا از ابتدای امر کار با محیط ویندوز را تجربه نکرده اند) در آینده نزدیک به سراغ ویندوز 10 بروند.

سرفس های جدید، به خصوص سرفس بوک (البته به باور نویسنده این مطلب) تلاش دارند کاربران را از ترک سخت افزارهای ویندوز و در مقابل مهاجرت به دنیای مدرن، پیشرفته و صاحب سبک مک باز دارند.

امروز مایکروسافت این ندا را سر می دهد که «ما می توانیم همچون آن دستگاه ها، جذاب، مبتکرانه و فوق العاده باشیم. آن دستگاه ها را نادیده بگیرید و با ما بمانید». از همین رو انتظار می رود که پیشگیری از مهاجرت عظیم کاربران ویندوز به پلتفرم اپل یکی از اهدافی باشد که در آینده سرفس های جدید آن را دنبال می کنند.

شاید مایکروسافت در سال های اخیر برای اجرایی کردن این هدف خود میتوانست به تولید کنندگان شخص ثالث لپ تاپ های ویندوزی متکی باشد اما حالا زمانه عوض شده و دیگر اینطور نیست.

لپ تاپ های پیشرفته موجود در بازار طیف وسیعی را شامل می شوند با این همه، هیچیک از آنها همچون مک بوک شناخته شده نیستند و سایر تولید کنندگان هم تمام تلاش خود را به کار می گیرند که تا آنجا که امکان دارد در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

اما مایکروسافت به تنهایی می تواند سمت و سوی بازار را تغییر داده و با ارائه یک محصول پیشرفته طیف وسیعی از کاربران را با خود همراه نماید و این دقیقا همان کاری است که با عرضه سرفس بوک سعی در انجامش دارد.

با در نظر داشتن کیفیت ساخت و امکانات قابل توجه سرفس های جدید احتمال آنکه این محصولات اثر مثبتی روی ویندوز بگذارند و دیدگاه ها در مورد این سیستم عامل پرسابقه را بهتر کنند بسیار بالاست. البته کاربران قادرند محصولات جایگزین را برای دستگاه های مایکروسافت مورد بررسی قرار دهند و باید بگوییم که هم اکنون لپ تاپ ها و تبلت هایی در بازار موجودند که به لحاظ عملکرد و ظاهر شباهت زیادی به خانواده سرفس دارند و می توان آنها را در ازای مبلغی پایین تر خریداری کرد.

در کوتاه مدت اما سری محصولات سرفس به مانند ترسیم خطوط روی شن های ساحل هستند و ماندگاری شان پایین است، هرچند که به اعتقاد بسیاری هدف اولیه مایکروسافت این است که سرویس های ابری و نرم نرم افزار اشتراکی اش را در دراز مدت به منبع اصلی درآمد خود بدل کند اما برای این منظور لازم است اعتماد به نفس و صلاحیت خود را به رخ رقبایش بکشد.

درست همانطور که تلفن های هوشمندی سری لومیای مایکروسافت امکانی را فراهم آورده اند که این شرکت همچنان در بازی تلفن های هوشمند باقی بماند، خانواده سرفس نیز به اهالی ردموند کمک می کنند مستقیما به عضوی تاثیر گذار در حوزه سخت افزار بدل شود.

بله، دور نیست روزی که مایکروسافت برند سرفس را آنچنان مطرح نماید که آن را در تقابل مستقیم با اپل قرار دهد اما بهتر است فعلا این رویا را فراموش کنیم چراکه با وجود زیبا بودنش نمی تواند لزوما نتایج مثبتی را به بار بیاورد.

الگوی اپل تماما حول محور سوددهی از خرده فروشی می چرخد در حالی که مایکروسافت روی مقوله کلاود تمرکز دارد و هر دستگاه سرفسی که فروخته می شود مشتریان این شرکت را به خدمات آن نزدیک تر می کند.

سرفس به سخت افزار ویندوز یک جای پای ملموس در بازار محصولات پیشرفته می دهد و مایکروسافت نیز بودجه لازم برای پیشبرد یک کمپین بزرگ خبری و نگه داشتن نامش در سر خط خبرها (حتی یک هفته بعد از معرفی رسمی این محصولات) را دارد.

این محصولات دنیایی از ویندوز را به تصویر می کشند که در آن، هر دستگاهی برای باقی ماندن در بازار رقابت هم از لحاظ قیمت و هم به لحاظ سخت افزار از استانداردهای پایین تری پشتیبانی می کند.

این مساله همچنین نشان می دهد که مایکروسافت دیگر برای پیشبرد برند خود منتظر ارائه محصولات سخت افزاری از سوی شرکای تجاری اش نمی ماند و تصمیم گرفته که خود ابتکار عمل را به دست بگیرد.

سرفس در کنار ویندوز 10 باور مایکروسافت را نشان می دهد که بر مبنای آن «مسئولیت ها و وظایف نباید به دیگران محول شوند». این شرکت به زودی از نو متولد خواهد شد و این بار قرار است که راهکاری نرم افزاری مستقل از پلتفرم خود را همراه با سرویس های مبتنی بر کلاودش به کاربران عرضه نماید و این همان لحظه یکی شدن سخت افزار با تحولی است که نادلا در موج دوم تغییرات قصد ایجادش را دارد.

تور کیش

مطالب مرتبط

ثبت پتنت احراز هویت لپ تاپ توسط اپل؛ ناچ بحث برانگیز آیفون به مک می‌آید؟

پتنت جدید اپل نشان می دهد که این شرکت ممکن است بریدگی نمایشگر یا همان ناچ را به کامپیوترهای مک آورده و آنها را مثل آیفون به سیستم تشخیص چهره این شرکت موسوم به فیس آیدی (Face ID) مجهز کند.در توضیحات این پتنت به شیوه احراز هویت بیومتریک برای لپ تاپ ها اشاره شده که... ادامه مطلب

اپل مشکل پوشش ضد بازتاب در نمایشگر مک بوک ایر رتینا را تأیید کرد

در یادداشتی که اپل در اختیار تعمیرکاران رسمی خود قرار داده، به مشکل پوشش ضد بازتاب نمایشگر رتینا در بعضی از مدل های مک بوک، مک بوک ایر و مک بوک پرو اشاره شده است.پوشش ضد بازتاب، خیرگی (Glare) را از بین برده و نگاه کردن به نمایشگر را آسان تر می کند. این پوشش... ادامه مطلب

کالبدشکافی مک بوک ایر جدید؛ iFixit از بهبود تعمیرپذیری خبر می‌دهد

کیبورد همیشه یکی از مشکلات اصلی مک بوک بود تا اینکه اپل با کنار گذاشتن مکانیسم پروانه ای به استفاده از سازوکارسوییچ قیچی یا Scissor روی آورد. اخیرا مک بوک ایر ۲۰۲۰ هم به همین مدل مجهز شده و iFixit با کالبدشکافی لپتاپ نگاهی به ساختار این کیبورد انداخته است.همانطور که در تصویر زیر می بیند کارشناسان این... ادامه مطلب

بیانیه مشترک فیسبوک، گوگل و مایکروسافت برای مبارزه با دروغ‌پراکنی درباره کرونا

شیوع ویروس کرونا مشکلات زیادی برای مردم در سراسر جهان ایجاد کرده که یکی از آن‌ها، اطلاعات غلط است. به تازگی شرکت‌های فیسبوک، گوگل، لینکدین، توییتر، یوتیوب و مایکروسافت به همراه ردیت در بیانیه‌ای مشترک خبر از مبارزه با این اطلاعات داده‌اند و همچنین از شرکت‌های دیگر درخواست کرده‌اند به این جمع بپیوندند.در اقدامی بی‌نظیر،... ادامه مطلب

بیل گیتس از هیئت مدیره مایکروسافت کناره‌گیری کرد؛ تمرکز روی فعالیت‌های بشردوستانه

بیل گیتس، هم‌بنیانگذار مایکروسافت از هیئت مدیره این شرکت کناره‌گیری کرد. بیل گیتس که در گذشته مدیریت مایکروسافت را برعهده داشته، علت اقدام اخیر خود را تمرکز بیشتر روی فعالیت‌های بشردوستانه عنوان کرده است.استعفای «بیل گیتس» از هیئت مدیره مایکروسافت موضوع عجیبی نیست چرا که در سال 2000 نیز گیتس با هدف تمرکز روی بنیاد... ادامه مطلب

مدل های جدید مک بوک پرو و ایر با کیبوردهای بهتر در راهند

سال گذشته بود که اپل با ارائه مک بوک پرو ۱۶ اینچی مشکل کیبورد این لپ تاپ را حل کرد و حالا به نظر می رسد که نوبت به دیگر مدل ها در سری پرو و ایر رسیده تا دستخوش چنین تغییری شوند.براساس گزارش جدیدی که به نقل از مینگ-چی کو تحلیلگر ارشد اپل در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟