طرح سازمان ملل و بنیان گیتس برای ریشه کن کردن بیماری مالاریا

تا یک قرن پیش، بیماری مالاریا تقریبا در سراسر جهان وجود داشت. اوایل دهه 1950، بیماری مالاریا به طور کل در کشورهای آمریکا و بریتانیا ریشه کن شد. تا سال 1970 نیز، اکثر کشورهای پیشرفته از دست مالاریا خلاص شدند.

در حال حاضر، 107 کشور در جهان از مصیبت بیماری مالاریا در امان هستند. 28 کشور باقی مانده نیز در مرز نابودی کامل این بیماری قرار دارند؛ یعنی مالاریا در کم تر از یک نفر از هر 1000 نفر تشخیص داده می شود.

28ام سپتامبر سال جاری میلادی، گزارشی از سوی سازمان ملل و موسسه ی بیل و ملیندا گیتس منتشر شد که ادعا می کرد جهان، تا سال 2040 میلادی، به طور کل از مالاریا پاک خواهد شد. در پروژه ی در نظر گرفته شده برای این مسئله، کشورهای آفریقایی به عنوان آخرین کشورهای پاک از مالاریا اعلام شده اند؛ چرا که وسعت این قاره و نیز فعالیت های شبه نظامی در آن بسیار است.

رسیدن به این هدف مهم، به دو چیز بستگی دارد. اولی، سرمایه گذاری عظیم روی روش های سنتی برای از بین بردن آلودگی به مالاریا است؛ یعنی از بین بردن حشرات حامل بیماری، نظارت همگانی روی افرادی که حامل بیماری هستند و نیز تشخیص و درمان سریع بیماران. روش دیگر، تولید بیش تر دارو، واکسن و تمرکز روی تشخیص بیماری است.

با عزم راسخ، جهان می تواند بالاخره از بیماری مالاریا که سالانه جان 450.000 نفر را می گیرد، پاک شود.

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟