جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

از استارتاپ تا برندی که جهانی شد؛ چه بر سر 10 کارمند نخست اپل آمد؟

هویت اپل برخلاف هر شرکت دیگری در دنیا تنها به یک شخصیت گره خورده و آن کسی نیست جز استیو جابز و بدون تردید جابز همان نیرو محرکه ای بود که این شرکت را به ارزشمندترین کمپانی صنعت تکنولوژی بدل کرد.

به همین دلیل هم این شرکت مستقر در کوپرتینو و به طور مشخص مدیرعامل فقید آن بارها و بارها سوژه و دست مایه فیلمسازان شد و همین امسال نیز دو فیلم مختلف با الهام از زندگی او ساخته شد و حتی چندی پیش هم کتابی در مورد این شخصیت به رشته تحریر درآمد و در زمره پرفروش ترین عناوین سال قرار گرفت.

اما جابز این کار را به تنهایی انجام نداد. او همیشه تیمی از افراد باهوش و نابغه را گرد هم می آورد که کمک می کردند اهداف و استراتژی هایش را به پبش ببرد. اغلب این افراد اما امروز دیگر شناخته شده نیستند و به همین دلیل برآن شدیم تا مطلبی کوتاه را در مورد سرگذشت 10 کارمند نخست اپل برایتان منتشر کنیم.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

اولین مدیرعامل این شرکت مایکل اسکات بود که در روزهای نخست به کسب و کار این شرکت و فعالیت هایش انرژی بخشید تا استیو وزنیاک گروهی از نخستین کارکنان اپل را گرد هم بیاورد و در ادامه برندی را بسازند که به یکی از ماندگارترین نام های صنعت فناوری بدل شد.

البته این را در نظر داشته باشید که اعداد و ارقام ذکر شده در این لیست ترتیب پیوستن افراد به اپل را نشان نمی دهد. در واقع زمانی که اسکات به اپل آمد باید به افراد شماره هایی را تخصیص می داد تا کار را برای واحد مالی و پرداخت حقوق آنها راحت تر نماید.

10- گری مارتین مسئول بخش حسابداری

10-gary-martin-was-in-charge-of-accounting (1)

مارتین تصور می کرد که اپل به زودی با شکست روبرو می شود اما با وجود تصور منفی اش به این شرکت پیوست و تا سال 1983 میلادی در آنجا باقی ماند. او در ادامه از اپل به Starstruck پیوست؛ شرکتی که روی سفرهای فضایی کار می کرد. برای چند دهه آینده نیز او بارها و بارها در پست های مختلف (عموما حوزه مالی) در شرکت های گوناگون به فعالیت پرداخت.

9- شری لوینگستون دست راست اولیت مدیر عامل اپل

9-sherry-livingston-was-the-right-hand-for-apples-first-ceo

لوینگستون اولین منشی یا در اصل معاون در اپل بود و کارهای زیادی در این شرکت انجام داد. مایکل اسکات که استخدامش کرد در رابطه با او گفت که شری در نخستین روزهای تاسیس اپل همه کارهای عجیب و غریبی که نیاز بود را انجام می داد.

8- کریس اسپینوسا کارمند پاره وقت اپل

8-chris-espinosa-was-working-at-apple-part-time-in-high-school

کریس در حالی که تنها 14 سال داشت به اپل پیوست و در آن زمان هنوز دانش آموز مقطع دبیرستان بود. ظاهرا اکنون هم این فرد با اپل همکاری دارد. او در وبلاگ شخصی اش اینطور نوشت: به این خاطر شماره هشت را دریافت کردم که وقتی مایکل اسکات شماره ها را میان کارمندان تقسیم می کرد در مدرسه حضور داشتم و چون دیر رسیدم شماره خوبی را هم دریافت نکردم.

7 - مایکل اسکات اولین مدیر عامل اپل

7-michael-scotty-scott-was-the-original-ceo

اسکات گفته است که صرفا برای شوخی و خنده شماره هفت را به خودش داده است و منظورش فیلم 007 جیمز باند بوده. او همه شماره ها را به کارکنان دیگر داد تا دستی به شرکت بکشد و به آن نظم ببخشد. اسکات توسط مایک مارکولا به سمت مدیرعاملی انتخاب شد؛ مردی که حدود 250 هزار دلار را در اپل سرمایه گذاری کرد و به آن کمک کرد که طرح و ایده کاری اش را پیاده سازی کند.

6- رندی ویگینتون، فردی که برای شرکت های متعددی در حوزه تکنولوژی کار کرد

6-randy-wigginton-ended-up-working-for-multiple-important-tech-companies

کار اصلی رندی باز نویسی زبان بیسیک بود و به همین خاطر آنطور که مایکل اسکات گفته است روی پروژه Apple II کار می کرد. او بعد از ترک اپل برای شرکت های مطرحی چون eBay، گوگل و Square کار کرد.

5- راد هالت، فردی که اهمیتی ویژه در توسعه Apple II داشت

5-rod-holt-was-super-important-in-the-development-of-the-apple-ii

هالت طراحی پذیرفته شده و خوش ذوق بود و در ابتدای امر برای پیوستن به اپل با تردیدهایی روبرو بود. اما آنطور که در کتاب بازگشت به پادشاهی کوچک می گوید استیو جابز مجابش کرد که شغل پیشنهادی را بپذیرد و طبق ادعای خودش بعد از گذراندن شش سال در این شرکت با ورود مدیریت جدید، شغلش را از دست داد.

4- بیل فرناندز، نخستین کارمند بعد از جابز و وزنیاک

4-bill-fernandez-was-the-first-employee-after-the-two-steves

فرناندز نخستین بار جابز را در دبیرستان کوپرتینو ملاقات کرد. در آن زمان جابز تازه به این مدرسه آمده بود. فرناندز همچنین همسایه و یکی از دوستان استیو وزنیاک بود. زمانی که جابز و وزنیاک اپل را تاسیس کردند فرناندز را به عنوان نخستین کارمندشان به استخدام خود درآوردند. او تا سال 1993 میلادی در اپل ماند و سپس برای ادامه کار در Ingres که یک شرکت فعال در حوزه پایگاه های داده ای بود، پست خود را ترک کرد.

3- مارک مارکولا، بازوی مالی اپل

3-mike-markkula-was-the-moneyman

نقش مارکولا در توسعه و پیشرفت اپل درست مانند جابز و وزنیاک اهمیت دارد. او یک سرمایه گذاری 250 هزار دلاری را در این شرکت انجام داد و در ازای سرمایه اش 30 درصد از سهام این شرکت را دریافت نمود. وی همچنین در پروسه مدیریت شرکت، توسعه طرح و برنامه کاری و استخدام نخستین مدیر عامل نیز مشارکت داشت و مارکولا بود که به وزنیاک اصرار کرد تا به اپل بپیوندد.

مارکولا از نخستین کارمندان اینتل بود و زمانی که تنها 30 سال داشت و سهام اینتل به صورت عمومی عرضه گردید به یک میلیونر تبدیل شد. براساس کتاب بازگشت به پادشاهی کوچک، سرمایه او در اپل کمتر از ده درصد کل دارایی اش در آن دوران بود.

این فرد تا سال 1997 میلادی در اپل باقی ماند و از نزدیک شاهد برکناری و بازگشت استیو جابز بود. زمانی که جابز مجددا به کوپرتینو بازگشت، مارکولا آنجا را ترک کرد. او از آن زمان به بعد در استارتاپ های مختلفی سرمایه گذاری کرد و حتی مبلغی را نیز به مرکز اخلاق کاربردی مارکولا در دانشگاه سانتا کلارا کمک کرد.

2- استیو جابز

2-steve-jobs-was-given-the-no-2-just-to-irk-him

چرا به جابز لقب کارمند شماره دو داده شده است نه شماره یک؟ مایکل اسکات می گوید: «من این شماره را به جابز ندادم زیرا تصورم این بود که این شماره برایش زیاد است.» جابز درست همانطور که همه می دانند از اپل اخراج شد و سپس مجددا به آن بازگشت و شرکت را به دوران پرشکوه گذشته اش باز گرداند. او در همین حین نیز هدایت شرکت پیکسار را بر عهده داشت و در اکتبر سال 2011 میلادی از دنیا رفت.

1- استیو وزنیاک، کارشناس فنی

1-steve-wozniak-was-the-technical-expert

وزنیاک تقریبا به اپل نپیوست. او پیشنهاداتی از شرکت اچ پی در اورگان داشت و تصمیم داشت که آن را بپذیرد اما در نهایت تصمیم درست را اتخاذ کرد.

رونالد واین تصمیم گرفت سهامش را در ازای 1700 دلار بفروشد

رونالد واین یکی از شرکای اصلی اپل در زمان حضور جابز و وزنیاک بود اما به این نتیجه رسید که آن کسب و کار به او تعلق ندارد و در نتیجه اپل را ترک کرد و برای آنکه شکلی رسمی به تصمیم خود بدهد سهامش را در ازای دریافت 1700 دلار در سال 1977 میلادی به فروش رساند.

او در سال 2012 مقاله ای در مورد علت ترک اپل نوشت که در این قسمت توجه شما را به خلاصه ای از آن جلب می کنیم.

من به خاطر نبود علاقه به مفهوم کالاهای کامپیوتری از اپل جدا نشدم و به دور از هر گونه نگرانی از بابت ریسک های اقتصادی و مالی آنجا را ترک کردم چون تصورم این بود که آن کسب و کار نوپا به من تعلق نداشت. من ایده هایی در سر داشتم که همه آنها می توانستند موفقیت آمیز باشند اما اینکه دقیقا چه زمانی، مشخص نبود و نمی دانستم برای رسیدن به آن موفقیت ها باید از چه چیزهایی چشم پوشی کرده و کدام داشته هایم را قربانی کنم. یا اینکه نمی دانستم رسیدن به موفقیت چقدر به طول می انجامد.

من برای مخالفت با شایعاتی که در موردم منتشر می شد، آن کسب و کار چند میلیارد دلاری را ترک نکردم. مساله به یک زمان مشخص مربوط نمی شود و بین سال های 1976 تا 2012 به طول انجامید. اپل بارها و بارها شرایط دشواری را تجربه کرد و بسیاری تصورشان این بود که عاقبت از گردونه رقابت حذف می شود. من احتمالا ده ها میلیون دلار را از دست دادم. بین خودمان باشد، این تصمیم واقعا شخصیت مرا ساخت.

مطالب مرتبط

با Lighthouse آشنا شوید؛ دوربینی امنیتی که ساکنین منزل و حیوانات خانگی را می شناسد

شرکت Playground Studios که تاسیس و مدیریت عاملی آن برعهده اندی روبین، خالق اندروید است اخیراً دستیار خانگی تعاملی تازه ای به نام Lighthouse توسعه داده که به مراتب از رقبایش پیشرفته تر به حساب می آید. این دستگاه با استفاده از سنسور سه بعدی، دوربین، دید کامپیوتری و یادگیری عمیق ماشینی برای درک آنچه... ادامه مطلب

کاربران روزانه بیش از یک میلیارد ساعت را صرف تماشای ویدیوهای یوتوب می کنند

طبق گزارشی که در وبلاگ رسمی یوتوب منتشر شده، در حال حاضر کاربران بیش از یک میلیارد ساعت را صرف تماشای ویدیوهای موجود در این پلتفرم می کنند. برای درک بهتر رقم بیان شده می بایست اشاره کرد که اگر شما روی صندلی بنشینید و به صورت بی وقفه یک میلیارد ساعت ویدیوهای یوتوب را مشاهده کنید،... ادامه مطلب

اجرای اپلیکیشن های اندرویدی روی کروم بوک [تماشا کنید]

در جریان کنفرانس گوگل I/O 2016 غول جستجو به حاضران در سال و میلیون ها نفر از کاربران مشتاقی که آن رویداد را دنبال می کردند اعلام نمود که در آینده، پشتیبانی از اپلیکیشن های اندرویدی به سیستم عامل کروم اضافه خواهد شد اما در مورد اینکه چنین اتفاقی چطور رخ خواهد داد، حرفی به... ادامه مطلب

کسپرسکی: باندل کردن ابزار امنیتی دیفندر با ویندوز غیرقانونی است

ابزار امنیتی دیفندر که همراه با ویندوز 10 در اختیار کاربران قرار می گیرد می تواند به صورت ابتدایی کامپیوتر های مبتنی بر این سیستم عامل را در برابر تهدیدات آنلاین حفظ کند، اما زمانی که ترجیح می دهید از محصولات شخص ثالث برای این منظور استفاده نمایید چطور؟ به طور معمول وقتی کاربران این نسخه از... ادامه مطلب

جزییات بیشتر از «صلاحیت سایبری» پلیس فتا برای کسب‌وکارهای اینترنتی

شواهد حاکی از این است که پلیس فتا به دنبال تقویت ارتباط خود با کسب‌وکارهای آنلاین جهت کاهش جرایم رایانه‌ای است. روز جمعه ۲۶ بهمن ماه، سرهنگ «حسین رمضانی»، رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجای کشور در جشنواره وب و موبایل ایران خبر داد که ماموریت برای سال ۹۸، ایجاد صلاحیت... ادامه مطلب

ساعت سازان سوئیسی محصولات جدید خود را به رخ اهالی تکنولوژی کشیدند

زمانی که رسانه ها خبر دادند صنعت ساعت سازی سوئیس با توجه به هجوم ساعت های هوشمند به بازار، مورد تهدید قرار گرفته است، سازندگان سوئیسی این محصولات، به رسانه ها خندیدند. اما شاید حال بتوانیم دلیل اعتماد به نفس و خنده شان را بهتر درک کنیم. شب گذشته، چند ساعت ساز سوئیسی با همکاری هم،... ادامه مطلب

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x