از استارتاپ تا برندی که جهانی شد؛ چه بر سر 10 کارمند نخست اپل آمد؟

هویت اپل برخلاف هر شرکت دیگری در دنیا تنها به یک شخصیت گره خورده و آن کسی نیست جز استیو جابز و بدون تردید جابز همان نیرو محرکه ای بود که این شرکت را به ارزشمندترین کمپانی صنعت تکنولوژی بدل کرد.

به همین دلیل هم این شرکت مستقر در کوپرتینو و به طور مشخص مدیرعامل فقید آن بارها و بارها سوژه و دست مایه فیلمسازان شد و همین امسال نیز دو فیلم مختلف با الهام از زندگی او ساخته شد و حتی چندی پیش هم کتابی در مورد این شخصیت به رشته تحریر درآمد و در زمره پرفروش ترین عناوین سال قرار گرفت.

اما جابز این کار را به تنهایی انجام نداد. او همیشه تیمی از افراد باهوش و نابغه را گرد هم می آورد که کمک می کردند اهداف و استراتژی هایش را به پبش ببرد. اغلب این افراد اما امروز دیگر شناخته شده نیستند و به همین دلیل برآن شدیم تا مطلبی کوتاه را در مورد سرگذشت 10 کارمند نخست اپل برایتان منتشر کنیم.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

اولین مدیرعامل این شرکت مایکل اسکات بود که در روزهای نخست به کسب و کار این شرکت و فعالیت هایش انرژی بخشید تا استیو وزنیاک گروهی از نخستین کارکنان اپل را گرد هم بیاورد و در ادامه برندی را بسازند که به یکی از ماندگارترین نام های صنعت فناوری بدل شد.

البته این را در نظر داشته باشید که اعداد و ارقام ذکر شده در این لیست ترتیب پیوستن افراد به اپل را نشان نمی دهد. در واقع زمانی که اسکات به اپل آمد باید به افراد شماره هایی را تخصیص می داد تا کار را برای واحد مالی و پرداخت حقوق آنها راحت تر نماید.

10- گری مارتین مسئول بخش حسابداری

10-gary-martin-was-in-charge-of-accounting (1)

مارتین تصور می کرد که اپل به زودی با شکست روبرو می شود اما با وجود تصور منفی اش به این شرکت پیوست و تا سال 1983 میلادی در آنجا باقی ماند. او در ادامه از اپل به Starstruck پیوست؛ شرکتی که روی سفرهای فضایی کار می کرد. برای چند دهه آینده نیز او بارها و بارها در پست های مختلف (عموما حوزه مالی) در شرکت های گوناگون به فعالیت پرداخت.

9- شری لوینگستون دست راست اولیت مدیر عامل اپل

9-sherry-livingston-was-the-right-hand-for-apples-first-ceo

لوینگستون اولین منشی یا در اصل معاون در اپل بود و کارهای زیادی در این شرکت انجام داد. مایکل اسکات که استخدامش کرد در رابطه با او گفت که شری در نخستین روزهای تاسیس اپل همه کارهای عجیب و غریبی که نیاز بود را انجام می داد.

8- کریس اسپینوسا کارمند پاره وقت اپل

8-chris-espinosa-was-working-at-apple-part-time-in-high-school

کریس در حالی که تنها 14 سال داشت به اپل پیوست و در آن زمان هنوز دانش آموز مقطع دبیرستان بود. ظاهرا اکنون هم این فرد با اپل همکاری دارد. او در وبلاگ شخصی اش اینطور نوشت: به این خاطر شماره هشت را دریافت کردم که وقتی مایکل اسکات شماره ها را میان کارمندان تقسیم می کرد در مدرسه حضور داشتم و چون دیر رسیدم شماره خوبی را هم دریافت نکردم.

7 - مایکل اسکات اولین مدیر عامل اپل

7-michael-scotty-scott-was-the-original-ceo

اسکات گفته است که صرفا برای شوخی و خنده شماره هفت را به خودش داده است و منظورش فیلم 007 جیمز باند بوده. او همه شماره ها را به کارکنان دیگر داد تا دستی به شرکت بکشد و به آن نظم ببخشد. اسکات توسط مایک مارکولا به سمت مدیرعاملی انتخاب شد؛ مردی که حدود 250 هزار دلار را در اپل سرمایه گذاری کرد و به آن کمک کرد که طرح و ایده کاری اش را پیاده سازی کند.

6- رندی ویگینتون، فردی که برای شرکت های متعددی در حوزه تکنولوژی کار کرد

6-randy-wigginton-ended-up-working-for-multiple-important-tech-companies

کار اصلی رندی باز نویسی زبان بیسیک بود و به همین خاطر آنطور که مایکل اسکات گفته است روی پروژه Apple II کار می کرد. او بعد از ترک اپل برای شرکت های مطرحی چون eBay، گوگل و Square کار کرد.

5- راد هالت، فردی که اهمیتی ویژه در توسعه Apple II داشت

5-rod-holt-was-super-important-in-the-development-of-the-apple-ii

هالت طراحی پذیرفته شده و خوش ذوق بود و در ابتدای امر برای پیوستن به اپل با تردیدهایی روبرو بود. اما آنطور که در کتاب بازگشت به پادشاهی کوچک می گوید استیو جابز مجابش کرد که شغل پیشنهادی را بپذیرد و طبق ادعای خودش بعد از گذراندن شش سال در این شرکت با ورود مدیریت جدید، شغلش را از دست داد.

4- بیل فرناندز، نخستین کارمند بعد از جابز و وزنیاک

4-bill-fernandez-was-the-first-employee-after-the-two-steves

فرناندز نخستین بار جابز را در دبیرستان کوپرتینو ملاقات کرد. در آن زمان جابز تازه به این مدرسه آمده بود. فرناندز همچنین همسایه و یکی از دوستان استیو وزنیاک بود. زمانی که جابز و وزنیاک اپل را تاسیس کردند فرناندز را به عنوان نخستین کارمندشان به استخدام خود درآوردند. او تا سال 1993 میلادی در اپل ماند و سپس برای ادامه کار در Ingres که یک شرکت فعال در حوزه پایگاه های داده ای بود، پست خود را ترک کرد.

3- مارک مارکولا، بازوی مالی اپل

3-mike-markkula-was-the-moneyman

نقش مارکولا در توسعه و پیشرفت اپل درست مانند جابز و وزنیاک اهمیت دارد. او یک سرمایه گذاری 250 هزار دلاری را در این شرکت انجام داد و در ازای سرمایه اش 30 درصد از سهام این شرکت را دریافت نمود. وی همچنین در پروسه مدیریت شرکت، توسعه طرح و برنامه کاری و استخدام نخستین مدیر عامل نیز مشارکت داشت و مارکولا بود که به وزنیاک اصرار کرد تا به اپل بپیوندد.

مارکولا از نخستین کارمندان اینتل بود و زمانی که تنها 30 سال داشت و سهام اینتل به صورت عمومی عرضه گردید به یک میلیونر تبدیل شد. براساس کتاب بازگشت به پادشاهی کوچک، سرمایه او در اپل کمتر از ده درصد کل دارایی اش در آن دوران بود.

این فرد تا سال 1997 میلادی در اپل باقی ماند و از نزدیک شاهد برکناری و بازگشت استیو جابز بود. زمانی که جابز مجددا به کوپرتینو بازگشت، مارکولا آنجا را ترک کرد. او از آن زمان به بعد در استارتاپ های مختلفی سرمایه گذاری کرد و حتی مبلغی را نیز به مرکز اخلاق کاربردی مارکولا در دانشگاه سانتا کلارا کمک کرد.

2- استیو جابز

2-steve-jobs-was-given-the-no-2-just-to-irk-him

چرا به جابز لقب کارمند شماره دو داده شده است نه شماره یک؟ مایکل اسکات می گوید: «من این شماره را به جابز ندادم زیرا تصورم این بود که این شماره برایش زیاد است.» جابز درست همانطور که همه می دانند از اپل اخراج شد و سپس مجددا به آن بازگشت و شرکت را به دوران پرشکوه گذشته اش باز گرداند. او در همین حین نیز هدایت شرکت پیکسار را بر عهده داشت و در اکتبر سال 2011 میلادی از دنیا رفت.

1- استیو وزنیاک، کارشناس فنی

1-steve-wozniak-was-the-technical-expert

وزنیاک تقریبا به اپل نپیوست. او پیشنهاداتی از شرکت اچ پی در اورگان داشت و تصمیم داشت که آن را بپذیرد اما در نهایت تصمیم درست را اتخاذ کرد.

رونالد واین تصمیم گرفت سهامش را در ازای 1700 دلار بفروشد

رونالد واین یکی از شرکای اصلی اپل در زمان حضور جابز و وزنیاک بود اما به این نتیجه رسید که آن کسب و کار به او تعلق ندارد و در نتیجه اپل را ترک کرد و برای آنکه شکلی رسمی به تصمیم خود بدهد سهامش را در ازای دریافت 1700 دلار در سال 1977 میلادی به فروش رساند.

او در سال 2012 مقاله ای در مورد علت ترک اپل نوشت که در این قسمت توجه شما را به خلاصه ای از آن جلب می کنیم.

من به خاطر نبود علاقه به مفهوم کالاهای کامپیوتری از اپل جدا نشدم و به دور از هر گونه نگرانی از بابت ریسک های اقتصادی و مالی آنجا را ترک کردم چون تصورم این بود که آن کسب و کار نوپا به من تعلق نداشت. من ایده هایی در سر داشتم که همه آنها می توانستند موفقیت آمیز باشند اما اینکه دقیقا چه زمانی، مشخص نبود و نمی دانستم برای رسیدن به آن موفقیت ها باید از چه چیزهایی چشم پوشی کرده و کدام داشته هایم را قربانی کنم. یا اینکه نمی دانستم رسیدن به موفقیت چقدر به طول می انجامد.

من برای مخالفت با شایعاتی که در موردم منتشر می شد، آن کسب و کار چند میلیارد دلاری را ترک نکردم. مساله به یک زمان مشخص مربوط نمی شود و بین سال های 1976 تا 2012 به طول انجامید. اپل بارها و بارها شرایط دشواری را تجربه کرد و بسیاری تصورشان این بود که عاقبت از گردونه رقابت حذف می شود. من احتمالا ده ها میلیون دلار را از دست دادم. بین خودمان باشد، این تصمیم واقعا شخصیت مرا ساخت.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

ایده اپل برای هدست VR و AR: ارسال مستقیم تصاویر به مردمک چشم

وقتی به هدست‌های واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده نگاه می‌کنیم اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، اندازه بسیار بزرگ آن‌هاست. هدست‌های فعلی چاره‌ دیگری ندارند و معمولا نمایشگری را در برابر چشم کاربر قرار می‌دهند. اما به نظر می‌رسد اپل ایده‌ی دیگری برای ساخت یک هدست یا عینک هوشمند در سر می‌پروراند که می‌تواند اندازه... ادامه مطلب

پرونده جریمه ۱۵ میلیارد دلاری اپل به دیوان دادگستری اروپا می‌رود

کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار تجدید نظر در حکم معافیت اپل از پرداخت ۱۵ میلیارد دلار جریمه به دلیل فرار مالیاتی شده است.بر اساس قوانین ایرلند شرکت‌ها باید سالیانه ۱۲.۵ درصد از درآمدشان را به عنوان مالیات پرداخت کنند اما کمیسیون اروپا با انجام تحقیقات گسترده پی‌ برد که اپل در سال ۲۰۱۴ تنها ۰.۰۰۵ درصد... ادامه مطلب

فروش تبلت برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ افزایش یافت

همه گیری بیماری کرونا در سراسر جهان باعث شده، صدها میلیون‌ها نفر کارهای خود را به صورت آنلاین انجام دهند. دورکاری کارمندان و آموزش از راه دور محصلان در کشورهای مختلف رواج یافته است. در چنین شرایطی تقاضای دستگاه‌هایی مانند تبلت و لپتاپ نیز افزایش یافته است. آخرین گزارش «استراتژی آنالتیکس»، خبر از رشد بازار تبلت،... ادامه مطلب

ائتلاف اپیک، اسپاتیفای و شرکت‌های دیگر برای مبارزه با سیاست‌های اپ استور

تعدادی از شرکت‌ها با تشکیل یک ائتلاف غیرانتفاعی مبارزه با سیاست‌های اپ استور را آغاز کردند. از بنیان‌گذاران این ائتلاف می‌توان به «اپیک گیمز»، «اسپاتیفای» و «Tile» اشاره کرد که هر کدام درگیر دعوای حقوقی با کمپانی کوپرتینونشین هستند.این ائتلاف که Coalition for App Fairness نام دارد، اپل را به «نابودی نوآوری» متهم کرده است:... ادامه مطلب

اجرای کدهای زبان برنامه ‌نویسی سوییفت و فلاتر در ویندوز ممکن شد

اپل و گوگل ابزارهایی جدید را برای توسعه برنامه‌های ویندوز ۱۰ در اختیار توسعه دهندگان قرار دادند. پشتیبانی زبان برنامه‌نویسی «سوییفت» و فریمورک «فلاتر» گوگل از ویندوز کار را برای برنامه‌نویسان بسیار ساده خواهد کرد.سوییفت به دولوپرها امکان توسعه برنامه برای سیستم‌های عامل iOS, macOS, watchOS, tvOS، لینوکس و پلتفرم‌های z/OS را می‌دهد. پروژه سوییفت که... ادامه مطلب

پگاترون برای تولید محصولات اپل ۱ میلیارد دلار در ویتنام سرمایه‌گذاری می‌کند

«پگاترون» به عنوان یکی از بزرگ‌ترین همکاران تجاری اپل در حوزه تولید و اسمبل کردن محصولات این شرکت، امیدوار است تا سال ۲۰۲۷ در سه مرحله روی سیستم‌های کامپیوتری، ارتباطات و امکانات تولید الکترونیک ویتنام سرمایه‌گذاری کند.به گفته «اپل اینسایدر»، پگاترون مجوزهای سرمایه‌گذاری ۱۹ میلیون دلاری در شهرهای هایفونگ (Haiphong)، هانوی تیمز (Hanoitimes) و توی تری ... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟