آیا تولید کنندگان باید اهمیت بیشتری برای ساخت تلفن های همراه کوچک تر قائل شوند؟

آیا تولید کنندگان باید اهمیت بیشتری برای ساخت تلفن های همراه کوچک تر قائل شوند؟

شاید باورش سخت باشد اما همین چند سال پیش، نه یک دهه قبل، بلکه همین ۳-۴ سال پیش، استاندارد نمایشگر برای تلفن های همراه بسیار کوچک تر از آنی بود که امروز می بینیم.

گلکسی نوت و Dell Streak در زمان عرضه شان بسیار بزرگ و خارج از عادت همیشگی بودند. سامسونگ برندی را ساخت که بعدها فبلت نام گرفت و در کنار دستگاه هایش یک قلم هم ارائه می داد.

در همان زمان HTC هم سعی داشت با ارائه Desire HD، اندکی رنگ و بوی بازار را تغییر دهد و این روند همینطور ادامه یافت تا نتیجه این شود که نمایشگر ۵ اینچ، امروزه به عنوان سایز استاندارد مطرح شود و همه ی تولیدکنندگان به سراغ این ابعاد از نمایشگر بروند.

اما آیا واقعا باز هم لازم است در زمان به عقب بازگردیم و در عصر کنونی، تلفن های همراه کوچک تری در دست بگیریم؟ در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

iphone-6s-aa-11-of-24-840x473

برخلاف باور عمومی که دستگاه های کمتر از ۵ اینچ بسیار کوچک هستند، باید باور کرد که چنین ادعایی چندان هم قابل قبول نیست و مردم هنوز هم بین بزرگ و بزرگ تر، گزینه اول را بر می گزینند. یک مقایسه ساده بین آیفون ۶ با ابعاد ۴.۷ اینچ و آیفون ۶ پلاس ۵.۵ اینچی ما را به جواب می رساند. اپل به ازای هر آیفون ۶ پلاس، هفت آیفون ۶ می فروشد.

با این وجود، هنوز هم تعداد کثیری از طرفداران اپل، از تصمیم این شرکت در ارتباط با افزایش سایز نمایشگر شکایت دارند و به جملات و گفته های جابز پایبند مانده اند. یعنی هنوز هم کسانی هستند که ۴ اینچ را منطقی بدانند و میل به استفاده بیشتری از آن داشته باشند.

sony-xperia-z3-compact-review-aa-16-of-21-710x399

در همین حین، دستگاه های اندرویدی اندکی مبحث گسترده تری را شامل می شوند. پس از موفقیت سامسونگ با تلفن های بزرگ، تولیدکنندگان دیگر نیز به سراغ ابعادی فراتر از ۵ اینچ رفتند و سایزی که تا همین چند سال پیش استاندارد محسوب می شد، حالا Mini یا کوچک خطاب می شود.

در حقیقت، این واژه نه تنها اندازه نمایشگر، بلکه میزان ضعف سخت افزار دستگاه را هم توجیه می کند. اگر قرار است یک تلفن همراه کوچک بخرید، قطعا سخت افزار ضعیف تری را هم باید همراه با آن خرید کنید.

برخلاف اکوسیستم اپل، آیا در میان تلفن های اندرویدی می توان دستگاهی کوچک پیدا کرد؟ البته، اما به محض اینکه با آن ها کار کنید متوجه می شوید که هیچکدام قرار نیست پرچمدارهای قابلی باشند. با این حال، تعداد اندکی تلفن قابل قبول نظیر سری کامپکت سونی یا گلکسی آلفا برای کاربران در نظر گرفته شده اند. تقریبا با همان پرچمدارهای درشت هیکل طرف هستیم اما سخت افزار دستگاه ها اندکی ضعیف تر است و نمایشگر هم که جای خود دارد.

Samsung-Galaxy-Alpha-45-710x473

اگر کسی یک تلفن ۵ اینچی نخواهد چه؟ دستان کوچکی دارد، یا می خواهد قابلیت حمل آن برایش ساده تر باشد. تلفنی سبک تر اما با سخت افزاری قابل قبول. زمانی که تولیدکنندگان لیست کوتاهی در این محدوده دارند، مشتریان این چنینی چه باید بکنند؟

بسیاری، مسئله اصلی سخت افزار ضعیف را به اشتباه برداشت می کنند. آیا تلفنی که ابعاد کوچکی دارد، نیازی به نمایشگر تمام اچ دی دارد؟ از سوی دیگر، وقتی که نمایشگر مصرف بیشتری پیدا کند، آیا باتری بزرگ تری لازم نیست؟ شاید یکی از دلایلی که کامپکت های سونی اچ دی هستند همین باشد.

خنده دار این است که حتی ۵ اینچ هم کم کم وارد دسته بندی مینی شده. برای مثال ZTE تلفنی ۵.۲ اینچی ساخته که Axon Phone Mini نام دارد. اما آیا واقعا ۵.۲ اینچ مینی محسوب می شود؟ دیگر چیزی نمانده تا تلفن وارد حوزه فبلت ها شود، اما ZTE به آن می گوید «مینی».

ZTE_AXON_and_the_newly_launched_AXON_mini-840x437

اگر قرار باشد دستگاه هایی که بالای ۵ اینچ ابعاد دارند را مینی خطاب کنیم و ۶ اینچ تبدیل به استاندارد شود، احتمالا تا یک دهه دیگر باید تبلت ها را به عنوان تلفن های همراه استاندارد در نظر بگیریم و به ۵ اینچی ها بگوییم میکرو فون.

با این حال رویکرد شرکت هایی نظیر سونی در قبال ساخت تلفن های همراه کوچک اما دوست داشتنی، قابل قبول است. کامپکت های سونی دوربین های فوق العاده ای دارند و میزان رم خوبی برای آن ها در نظر گرفته شده. اگرچه چیپ موجود روی آن ها به قدرتمندی برادرهای بزرگ ترشان نیست اما برای تلفنی در آن ابعاد کافیست.

به هر حال چندین راه حل برای ساخت تلفنی کوچک اما قدرتمند وجود دارد. اول اینکه می توان همان تلفن ۴.۵ الی ۴.۷ اینچی را با ضخامت بیشتر تولید کرد تا قطعات بیشتری درون آن قرار بگیرد. یا حتی می توان حاشیه ها را افزایش داد.

sony-xperia-z5-compact-aa-61-840x473

هر چه زمان می گذرد، تکنولوژی هم پیشرفت بسیاری می کند و قطعات در حد نانومتر کوچکتر می شوند که همین مقیاس هم می تواند به ساخت تلفن های کوچک اما قدرتمند کمک کند. در حالی که بسیاری از مردم ترجیح می دهد دستگاهی باریک و سبک در دست بگیرند، برخی هم ترجیح می دهند تلفن شان کوچک تر باشد اما تقریبا همان سخت افزار را درون خود جای دهد.

کمپانی ها در آینده ای نزدیک این فضای رقابتی را جدی تر می گیرند و به این نتیجه خواهند رسید که نمایشگرهای کوچکتر برای دست های معمولی بهتر هستند. آیفون های اپل به خوبی این ماجرا را برای ما بازگو می کنند. هنوز میلیون ها نفر هستند که ابعاد کوچکتر را به اندازه هایی فراتر از ۵ اینچ ترجیح بدهند. شاید زمان آن رسیده که سامسونگ هم از خط تولید گلکسی نوت مینی خود پرده بردارد.

ZTE_AXON_mini_availabile_in_three_color_options_-_Ion_Gold_Chromium_Silver_and_Rose_Gold2-840x431

بازار تلفن های همراه تقریبا به نقطه ای از اشباع رسیده و کسب درآمد از این طریق برای شرکت ها، خصوصا اندرویدی ها بسیار مشکل شده است. حتی سامسونگ که موفق ترین توسعه دهنده موبایل های اندرویدی است، دیگر مثل گذشته نمی درخشد و رقابت را به اپلی که صدها دلار از هر آیفون سود می برد باخته است.

بنابراین، انجام کاری که یک بار دیگر مردم را به خرید تلفنی جدید وادار کند سخت شده. شاید بازگشت به جمله تاریخی استیو جابز و ساخت تلفن هایی که بهترین کارایی را با دست انسان دارند، آینده ی این صنعت باشد.

نظرات ۵۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato