چیپست Helio X30 مدیاتک دارای معماری چهار خوشه ای و ۱۰ هسته ی پردازشی است [شایعه]

همانطوری که می دانیم چیپست Helio X20 مدیاتک در درون خود دو هسته ی پردازشی Cortex-A72 (با فرکانس کاری ۲.۲ گیگاهرتز)، چهار هسته ی Cortex-A53 (با فرکانس کاری ۱.۴ گیگاهرتز) و چهار هسته ی دیگر از همین نوع با فرکانس کاری بالاتر، یعنی ۲ گیگاهرتز را جای داده و در مجموع از ۱۰ هسته ی پردازشی بهره می برد.

امروز و بر حسب اتفاق مشخصه های نسل بعدی چیپست کمپانی مورد بحث یعنی Helio X30 به بیرون درز یافته اند و بر طبق داده های موجود به نظر می آید cpu این سیستم مجتمع نیز همانند مدلی که پیش تر به آن پرداختیم شامل ۱۰ هسته ی پردازشی شده و تنها تغییر پدید آمده مرتبط می گردد به نوع هسته هایی که در آن به کار رفته.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

بر اساس اطلاعاتی که هم اکنون در دسترس داریم Helio X30 دارای چهار هسته ی Cortex-A72 برای مدیریت کردن پردازش های سنگین خواهد بود که سرعت کلاک آنها بر روی بالاترین مقدار یعنی ۲.۵ گیگاهرتز تنظیم شده.

ضمناً دو هسته ی دیگر از همین نوع با سرعت ۲.۰ گیگاهرتز وجود دارند و باقی امور نیز به چهار هسته ی Coretx-A53 سپرده شده که دو عددشان روی فرکانس کاری ۱.۵ و دو عدد دیگر روی فرکانس کاری ۱ گیگاهرتز تنظیم شده اند.

گفتنی است برای موبایل های مجهز به سیستم-روی-چیپ Helio X20 می بایست تا اوایل ۲۰۱۶ منتظر باقی بمانیم تا مشخص شود این چیپست همانقدر که کمپانی سازنده اش ادعا می کند قدرتمند خواهد بود یا خیر.

ضمناً در ماه آگوست سال جاری نیز شایعه دیگری انتشار یافته بود که اظهار می داشت Helio X30 از معماری چهار خوشه ای پیروی خواهد نمود که البته این ادعا با آنچه امروز به بیرون درز پیدا کرده مطابقت دارد.

شایان ذکر است در شایعه یاد شده آمده بود که نسل بعدی چیپست های مدیاتک از حافظه های رم LPDDR4 پشتیبانی به عمل آورده و قوی ترین پردازنده ی گرافیکی حال حاضر ARM موسوم به Mali-T880 را نیز با خود به همراه دارند.

نظر شما در این رابطه چیست و فکر می کنید مدیاتک می تواند با چنین سیستم-روی-چیپی به نبرد غول های توانمندی همچون اسنپدراگون ۸۲۰ و یا اگزینوس ۸۸۹۰ برود یا خیر؟

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟