بیل گیتس بزرگ ترین سرمایه گذاری تاریخ در زمینه تولید انرژی پاک را رقم خواهد زد

بیل گیتس را تقریبا همه ما می شناسیم، موسس کمپانی مایکروسافت که یکی از ثروتمندترین افراد جهان نیز به شمار می رود و مجله فوربز در سال گذشته میلادی او را به عنوان پولدارترین فرد دنیا معرفی نمود.

گیتس همیشه در کارهای خیرخواهانه و بشردوستانه پیشتاز بوده و این بار به گزارش ClimateWire، قصد کرده تا بزرگ ترین مشارکت تاریخ برای توسعه طرح انرژی های سالم و عاری از کربن را رقم بزند.

برای آگاهی از این طرح در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

این طرح بر تحقیق پیرامون منابع جدید انرژی های سالم و استقرار آنها مبتنی است و با سرمایه چند میلیارد دلاری از طرف گیتس و دیگر بشردوستان دنیا به مرحله اجرا در خواهد آمد. به طور همزمان، ائتلافی شامل هند و آمریکا به توافق رسیده اند تا سرمایه تحقیقات خود در این زمینه را دو برابر نمایند.

قرار است طرح طرف آمریکایی روز دوشنبه در نخستین روز از کنفرانس تغییرات آب و هوایی 2015 سازمان ملل متحد که در پاریس برگزار می شود، ثبت بشود. این نخستین سرمایه گذاری مستقل و فردی است که در زمینه تغییرات آب و هوایی در تاریخ رقم خورده است.

موسسه خیریه گیتس هیچگاه برای تولید تکنولوژی های مرتبط به انرژی سرمایه گذاری نکرده بود و بیشتر تمرکز آنها روی فعالیت های ضد فقر بوده. اما این بار قرار است خالق مایکروسافت، بیش از 2 میلیارد دلار از دارایی شخصی خود را بر توسعه فناوری های انرژی سالم و بی کربن سرمایه گذاری نماید. هدف او از این کار نیز این است که انسان ها بتوانند میزان تولید گازهای کربنی و بسیار مضر را در 35 سال آینده به صفر برسانند؛ هدفی که تحقق آن به پیشرفت های بزرگی در زمینه انرژی های هسته ای، خورشیدی و بادی نیاز دارد.

گیتس در این رابطه بیان داشته: «در حال حاضر،  فقط چند میلیارد دلار به منظور تحقیق برای کاهش و از بین بردن گازهای مضر در سراسر دنیا هزینه می شود. این در حالی است که ما باید این میزان را به دو یا سه برابر سرمایه کنونی برسانیم.»

در مورد جزئیات مشارکت بزرگ موسس مایکروسافت هنوز شفاف سازی نشده اما او قبلا هم در زمینه تکنولوژی های مرتبط به انرژی سرمایه گذاری داشته و علاقه خود به این مسئله را نشان داده بوده. یکی از پروژه های پیشین او در این زمینه، Terrapower است که روی تولید رآکتورهای کوچک هسته ای سدیم سرد متمرکز بوده و می تواند برای سوخت از اورانیوم ضعیف شده استفاده نماید.

گیتس همچنین به سوخت های شیمیایی خورشیدی نیز به عنوان حوزه های موردعلاقه خود اشاره نموده که در آنها از انرژی خورشیدی برای تولید سوخت های مبتنی بر هیدروکربن استفاده می شود که در واقع خنثی کننده کربن هستند. یا همچنین گفته به مزارع مستقر در بلندی ها که بسیار بادخیز هستند نیز علاقه بسیاری دارد زیرا با استفاده از فناوری های مرتبط می توان از انرژی های باد بهره گرفت.

موسس شرکت مستقر در ردموند همچنین به طرح های عجیب و غریب برای توسعه انرژی های سالم نیز علاقه بسیاری نشان می دهد و حتی روی نمونه های قابل اجرا سرمایه گذاری می کند تا از نیروی باد یا نور خورشید برای ایجاد آب و هوای سالم استفاده گردد و در نیم قرن آینده شاهد اقلیم جدیدی در دنیا باشیم.

مطالب مرتبط

بیل گیتس برای خروج از بحران کرونا، برنامه سه مرحله‌ای ارائه کرد

در حالی که روز به روز، به تعداد قربانیان کرونا در آمریکا و جهان اضافه می‌شود، «بیل گیتس» برای غلبه بر این ویروس در آمریکا، به کمک یک متخصص که با بنیاد بیل و ملیندا گیتس همکاری می‌کند، برنامه‌ای سه مرحله‌ای را پیشنهاد کرده است.گیتس که در سال 2015 به آمادگی رهبران جهان برای مبارزه... ادامه مطلب

بلندترین برج تمام چوبی دنیا در فیلیپین ساخته می شود

یک گروه معماری شناخته شده به نام وینسنت کالبات به تازگی از پروژه ای تحت عنوان درخت رنگین کمان رونمایی کرده است؛ برجی چوبی که بدنه آن از درخت پوشیده شده و قرار است با ارتفاع ۱۱۵ متر در Cebu فیلیپین ساخته شود. در این پروژه قرار است از طرح های پایداری نظیر پنل های خورشیدی... ادامه مطلب

لایه ازون به خاطر کاهش انتشار مواد مخرب در حال ترمیم است

مطالعات جدید نشان می دهند حفره لایه ازون بر فراز قاره جنوبگان در حال ترمیم شدن است و تغییراتی که این حفره در جریان بادهای نیمکره جنوبی زمین ایجاد کرده بود، در حال معکوس شدن هستند.محققان دانشگاه کلرادو بولدر (University of Colorado Boulder) می گویند ترمیم لایه ازون در قاره جنوبگان تا حدی به دلیل... ادامه مطلب

بیل گیتس از هیئت مدیره مایکروسافت کناره‌گیری کرد؛ تمرکز روی فعالیت‌های بشردوستانه

بیل گیتس، هم‌بنیانگذار مایکروسافت از هیئت مدیره این شرکت کناره‌گیری کرد. بیل گیتس که در گذشته مدیریت مایکروسافت را برعهده داشته، علت اقدام اخیر خود را تمرکز بیشتر روی فعالیت‌های بشردوستانه عنوان کرده است.استعفای «بیل گیتس» از هیئت مدیره مایکروسافت موضوع عجیبی نیست چرا که در سال 2000 نیز گیتس با هدف تمرکز روی بنیاد... ادامه مطلب

آمیزه‌ای از تنفر، عشق و احترام؛ مروری بر ارتباط پر فراز و نشیب بیل گیتس و استیو جابز

بیل گیتس و استیو جابز هیچوقت آنقدرها با یکدیگر کنار نیامدند.در یک بازه زمانی بیشتر از ۳۰ ساله، این دو از متحدینی صمیمی به رقیبانی سرسخت و بعد دوستانی گشاده‌رو تبدیل شدند - گاهی از اوقات، به صورت همزمان هر سه این‌ها بودند.بعید به نظر می‌رسد که امروز اپل بدون وجود مایکروسافت می‌توانست تبدیل به... ادامه مطلب

پنتاگون به دنبال ساخت رآکتور هسته‌ای قابل حمل برای پایگاه‌های نظامی

پنتاگون روز دوشنبه سه شرکت آمریکایی را مأمور ساخت رآکتور هسته ای کوچک و قابل حمل کرد که قابلیت تأمین برق مورد نیاز پایگاه های نظامی و سربازان آمریکایی را داشته باشد.سه شرکت آمریکایی به نام های BWX Technologies، Westinghouse Government Services و X-energy مأمور ساخت رآکتور هسته ای کوچکی هستند که قابلیت تأمین برق... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟