پژوهشگران اثربخشی اصلاح ژنتیکی در حذف بیماری ها را به اثبات رساندند

پژوهشگران اثربخشی اصلاح ژنتیکی در حذف بیماری ها را به اثبات رساندند

پژوهشگران اثربخشی اصلاح ژنتیکی در حذف بیماری ها را به اثبات رساندند

اصلاح ژنتیکی روشی است که پیشتر برای مبارزه با بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است اما حالا امید می رود که این کار به حذف کامل بیماری ها و امراض بیانجامد.

پژوهشگران در جدیدترین آزمایشات خود نشان دادند که برطرف کردن دیستروفی عضلانی صورت با استفاده از یک تکنیک اصلاح ژنتیکی تازه به نام CRISPR (بر گرفته از سرواژه های عبارت Clusters of Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) امکان پذیر است و با استفاده از آن می توان ژن نامطلوب را جایگزین کرده و بیماری به وجود آمده را اصطلاحا «خاموش» کرد.

در این روش ترکیبی از پروتئین و RNA برای ژن مورد نظر ارسال می گردد تا با آن پیوند خورده و مشکلاتش را از بین ببرند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

البته در نظر داشته باشید که این کشف به معنای این نیست که پزشکان از این پس می توانند تمامی بیماری ها را درمان کنند. نکته دیگر اینکه تکنیک CRISPR هنوز هم روی انسان آزمایش نشده و مشخص نیست که آیا تحت هرگونه شرایط ژنتیکی موجود در این دنیا می توان آن را مورد استفاده قرار داد یا خیر.

گفتنی است تست اولیه انجام شده با استفاده از این تکنیک تنها ۵۰ درصد موثر بوده، هرچند که در صورت عملیاتی بودن این شیوه اصلاح زنتیکی احتمالا تحولی در دنیای پزشکی به وجود خواهد آمد.

به این ترتیب پزشکان می توانند به جای مدیریت کردن علائم بیماری ها، علت اصلی بروز یک بیماری ژنتیکی را تشخیص دهند و احتمالا آن را به صورت کامل از بین ببرند یا اینکه دست کم تحملش را برای فرد مبتلا ساده تر نمایند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل