به روز رسانی بعدی ویندوز ۱۰ اجازه می دهد کورتانا حالتی شناور را روی کامپیوتر شخصی شما داشته باشد

مایکروسافت طی هفته جاری رسماً کورتانا را برای پلتفرم های اندروید و iOS عرضه نمود، اما اکنون به نظر می رسد این شرکت اهداف به مراتب بزرگتری را به منظور یکپارچه سازی دستیار دیجیتالی یاد شده با سیستم عامل ویندوز در سر دارد.

کمی پیش تر و در اواسط سال جاری میلادی کورتانا برای اولین بار در اختیار عموم کاربران ویندوز ۱۰ قرار گرفت، حال اهالی ردموند بنا را بر این گذاشته اند تا به روز رسانی با عنوان «رد اِستون» برای سیستم عامل مذکور آماده کرده و طی آن دستیار صوتی-دیجیتالی شان را به مراتب قدرتمند تر از گذشته نمایند.

در همین راستا منابع نزدیک به مایکروسافت ذکر کرده اند شرکت مورد بحث تلاش دارد تا کورتانا را بدل به یک ابزار شناور در ویندوز نماید. این مکانیسم شناور به دستیار مذکور اجازه می دهد تا در مواقع ضرورت بر روی اسناد مختلف حضور یافته و اطلاعات و راهنمایی هایی ضروری را به کاربر عرضه نماید.

گفته می شود کورتانا بیشتر نقش یک ابزار جستجوگر قدرتمند و ارائه کننده ی داده را ایفا خواهد نمود و مایکروسافت به شدت از پیاده سازی آن در قالب یک کاراکتر انیمیشنی همچون «کلیپی» خودداری کرده است.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

از دیگر ویژگی های دستیار صوتی اهالی ردموند اینکه امکان خواهد یافت تا بسیار سریع کلیه اعلانات ورودی را صامت نموده و از دید کاربر مخفی کند تا تمرکز وی حفظ شود.

ضمناً مایکروسافت در نظر دارد بیش از پیش کورتانا را با آفیس ۳۶۵ یکپارچه سازد و به این صورت امکان استفاده مستقیم از خدمات یاد شده در ویندوز ۱۰ را ساده تر کند. این امر برای کسب و کارها به آن معناست که می توانند از ویندوز ۱۰ به عنوان یک هاب برای پروژه های گوناگون بهره گیرند و کورتانا نیز درک خواهد کرد هر فرد مشغول کار روی چه سندی بوده و ضمن برقراری هماهنگی بین اعضای تیم به هر یک اطلاعاتی در خور را عرضه خواهد نمود.

البته در به روز رسانی رد استون تمامی تمرکز روی قدرتمند تر کردن دستیار دیجیتالی ویندوز واقع نشده. شنیده ها حاکی از آن هستند که اهالی ردموند در تلاشند تا بخش «مرکز فعالیت ها» یا همان «Action Center» را بسیار کاراتر از نمونه امروزی کرده و در نسخه ی بعدی اش اپ ها یکپارچگی ویجت مانند با آن پیدا نموده و برخی از امور مربوطه شان مستقیماً از همین قسمت قابل رفع و رجوع باشد.

Cortana_icon

در بحث تلفن های هوشمند هم ظاهراً سرویسی «on-tap» مانند و مشابه "گوگل ناو" برای کورتانا در حال توسعه است تا این دستیار بتواند بسیار سریع جستجوهایی را انجام داده و دیتای تکمیلی مرتبط به اطلاعاتی که کاربر در حال مشاهده است را به او عرضه نماید.

گفتنیست مایکروسافت این ویژگی را هم اکنون در اپلیکیشن Bing ویژه ی اندروید خود و با نام «snapshots on tap» مورد محک زدن قرار داده تا روند توسعه و بهبود را تسریع کند.

جاه طلبی های غول نرم افزاری ردموند به همینجا ختم نمی شوند و کاربر خواهد توانست فعالیت ها و درخواست های خودش را روی یک دیوایس به کورتانا ارائه کرده و سپس از روی دیوایسی دیگر آنها را به وسیله همین دستیار دیجیتالی پیگیری کند. بد نیست یادآور شویم کورتانا در حال حاضر روی اندروید و iOS حاضر است و مایکروسافت در نسخه ی مرتبط به پلتفرم موبایلی گوگل این امکان را مهیا ساخته تا قادر باشید از روی یک کامپیوتر تحت ویندوز ۱۰ به تماس های دریافتی از دست رفته موبایل اندرویدی خود به وسیله یک پیام متنی پاسخ بدهید.

امکان پیگیری امور بر روی دستگاه های مختلف توسط کورتانا «Task Communication» نام گرفته و بر حسب اطلاعاتی که در دسترس است ظاهراً این قابلیت در به روز رسانی بعدی ویندوز ۱۰ بسیار بهینه تر و کامل تر خواهد شد.

اخبار کنونی حکایت از آن دارند که شرکت ردموندی برخی از نکات کلیدی آپدیت رد استون همانند ویژگی استفاده از افزونه ها در مرورگر اج را تا حد زیادی آماده کرده و روند توسعه ی به روز رسانی یاد شده به شکل مطلوبی پیش می رود و از همین رو می بایست طی روزهای آینده در مورد آن منتظر خبرهای بسیار بیشتر و هیجان انگیزتری باشیم.

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟