چرا باید در تقویم کاری خود، یک روز را خالی نگه داریم؟

یکی از بی ضرر ترین کارهایی که از لحاظ شخصی می توانید بکنید این است که سرتان را بیش از حد مشغول کنید. اما متأسفانه همین کار یکی از بدترین کارهایی است که می توانید در حق کسب و کارتان انجام دهید. اطمینان خاطری که این مشغله ی زیاد و نشانه ی موفقیت دانستن آن در شما به وجود می آورد، در نهایت کیفیت تعاملات، خدمات و سلامتی تان را با کاهش مواجه می کند. تبدیل شدن به پر مشغله ترین کارآفرین در میان جمع دوستان و آشنایان، مسابقه ای تسلیحاتی است که نباید سعی کنید پیروزش باشید.

اما یکی از چاره های این مشکل می تواند خالی گذاشتن یک روز از تقویم کاری باشد. یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که به صورت منظم ۴ تا ۱۲ ساعت از وقت خود را به بهبود شرایط ذهنی تان اختصاص دهید. در این فرصت زیاد به تلفن جواب ندهید، پاسخگویی به ایمیل ها را متوقف و جلسات خود را به وقت دیگری موکول کنید.

در ادامه ی این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این روز خالی، تعطیلی محسوب نمی شود، بلکه روز تفکر، افزایش بازده و تعادل شخصی است. از جمله کارهایی که می توانید در این روز انجام دهید اینها را می توان نام برد:

  • طرح کسب و کار خود را تعدیل کنید
  • به مطالعه ی مطالب مهم و عقب افتاده بپردازید
  • با هدف برقراری ارتباط مجدد با مشتریان سابق خود تماس بگیرید

در نظر گرفتن این روز در ابتدا ممکن است برایتان کمی عجیب و غریب باشد، اما کم کم به بخشی جدایی ناپذیر از کسب و کارتان تبدیل خواهد شد. اما چطور باید چنین کاری کرد؟

برنامه ریزی: شما باید روز خالی خود را از قبل تعیین کنید؛ به ویژه اگر افراد دیگری هستند که برنامه شان به برنامه ی روزانه ی شما بستگی دارد. هیچ کاری به این زمان اختصاص ندهید. آن را مثل جلسات همیشگی تنظیم کنید تا وقت خالی خود را جدی بگیرید. دیدن این روز در تقویم کاری تان باعث می شود منتظر آن روز باشید و برایش لحظه شماری کنید.

تعهد: ممکن است وسوسه شوید یکی دو کار ساده را نیز در این زمان انجام دهید، اما حتی یک عقب نشینی کوتاه از این تعهد و پرداختن به مشغله های معمول روزانه می تواند شما را از این حال و هوا خارج کند. در عوض، طوری به برنامه ی خود متعهد بمانید که گویی به وای فای یا شبکه ی موبایل دسترسی ندارید یا مثلاً وقت خود را با کسی می گذرانید که برایتان بسیار عزیز است. به عبارت دیگر، دفتر کار شما در این روز بسته است.

استفاده ی حد اکثری: همین که می دانید روزتان آزاد است، فرصت ها و ایده های تازه ای به ذهن شما راه خواهند یافت. به یاد داشته باشید، این روز برای استراحت نیست، بلکه قرار است در آن به دور از تعهدات خارجی، منابع ذهنی خود را دوباره متمرکز کنید. در این فرصت می توانید مطالعه ی کتاب های نیمه تمام را به پایان برسانید، برای تفکر به پیاده روی بروید و با مشتریانی که مدتی است از آنها خبر ندارید مجدداً ارتباط برقرار کنید.

از طرف دیگر این روز زمان مناسبی است برای آنکه استراتژی خود را مورد بازبینی قرار دهید و استراتژی تازه ای بچینید، ابزار های خود را مجدداً تعریف کنید و خود را به این استراتژی ها و ابزار ها پایبند سازید. این کار مثل این است که با اختصاص زمانی مناسب، تبر خود را برای ادامه ی مبارزه تیز کنید، تا بتوانید جنگجوی اثرگذار تری باشید.

مشغله ی بیش از حد قاتل خاموش کسب و کار شماست. شما با گنجاندن فضایی خالی در برنامه ی پر مشغله ی خود قادر خواهید بود به کارهای نیمه تمام و عقب افتاده رسیدگی و در عین حال نیروی ذهنی لازم برای ادامه ی مؤثر راه را در خود متمرکز کنید. ناگفته نماند که اجرای این توصیه به کمی جسارت نیاز دارد.

مطالب مرتبط

۵ راهکار علمی و ساده برای تقویت انگیزه در کار و زندگی

انگیزه شامل دو نوع درونی و بیرونی می‌شوند. انگیزش بیرونی همانطور که از نام آن پیداست تابع شرایط بیرونی بوده و ممکن است امکان دستیابی کامل به آن میسر نباشد اما انگیزش درونی یا خود انگیزشی می‌تواند مثل بلیط طلایی ما را به اهدافمان برساند.صد البته ترسیم و تعیین اهداف بسیار آسانتر از تلاش برای... ادامه مطلب

کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است: انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن؟

یکی از مزایای راه‌اندازی استارتاپ این است که برای هدایت آن به یک عمر تجربه نیاز نیست اما در عین حال اگر از مشاوره یک رهبر مجرب هم بی‌نصیب باشد، ممکن است با تصمیمی اشتباه به نقطه پایان برسد. با توجه به این مساله ترجیح می‌دهید تیم رهبری را از افراد درون استارتاپ انتخاب کنید... ادامه مطلب

تبریک خاص بیل گیتس به مناسبت تولد ۹۰ سالگی وارن بافت [تماشا کنید]

وارن بافت، کارآفرین و سرمایه دار آمریکایی هفته گذشته ۹۰ ساله شد و گیتس با انتشار یک پست وبلاگی و ویدیو این روز را به دوست صمیمی خود تبریک گفت. او در این پست حرف های جالبی در مورد بافت مطرح کرد که شاید مهم ترینشان این باشد: بافت به من یاد داد دوستی با... ادامه مطلب

نتیجه یک تحقیق: برای پیشرفت در کار لازم نیست حتما عوضی باشید

حین آماده شدن برای ورود به بازار کار یاد می‌گیریم معصومیت را کنار گذاشته و با چنگ و دندان وارد جنگی شویم که در آن همه مثل گرگ یکدیگر را تکه‌پاره کرده و تنها عوضی‌ها جان به سالم به در می‌برند. هرچند پوست کلفت شدن و قاطع بودن شاید سپر بدی نباشند اما این تصور... ادامه مطلب

چطور شرایط بد را با کلمات مثبت تغییر دهیم؟

اگر پاندمی کووید ۱۹ شما را هم کلافه کرده می توانید صرفا با تغییر کلمات مورد استفاده تان برای توصیف شرایط فعلی خود، احساس بهتری را تجربه کنید. کلمات مثبت به شما کمک خواهند کرد که چالش های کاری خود را از یک فاجعه احتمالی به فرصتی برای یادگیری تبدیل کنید یا اینکه به لطف... ادامه مطلب

۱۰ مهارت دیجیتال که اکثر کمپانی‌های امروزی به دنبال‌شان می‌گردند

کمپانی‌های حوزه تکنولوژی و همینطور سازمان‌هایی که در اقتصاد دیجیتال به کار خود ادامه می‌دهند، در حال درک این موضوع هستند که در عصر کنونی، مهارت‌های دیجیتال بیشترین اولویت را در کارمندانی که به استخدام درمی‌آیند دارند. اینکه کارمندان هم مهارت‌های نرم و هم مهارت‌های سخت داشته باشند، در حال حاضر از هر چیز دیگری... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟