از این پس می توان با پرینتر های سه بعدی اجسام سرامیکی ساخت

از این پس می توان با پرینتر های سه بعدی اجسام سرامیکی ساخت

این روزها به لطف پرینترهای سه بعدی تقریبا هر چیزی را می توان تولید کرد با این همه، تا همین امروز، تولیدات این دستگاه ها به پلاستیک های پلیمری، برخی فلزات و شیشه محدود می شد.

با این همه، پژوهشگران در آزمایشگاه های HRL از دستیابی به پیشرفت های قابل توجهی در فرایند تولید افزایشی خبر دادند: طبق این خبر، از این پس می توان با استفاده از پرینترهای سه بعدی اجناس سرامیکی تولید کرد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

اما ترفند این تیم از پژوهشگران برای ساخت اجناس یاد شده این بود که پودر سرامیک را گرم نکنند چراکه با این کار، تعداد زیادی شکاف و ترک میکروسکوپی در اشیاء ایجاد می گردد که در نهایت می تواند به ایجاد ترک های عمقی تر و شکستن آن بیانجامد.

این تیم در مقابل ماده ای را ایجاد کردند که به آن «پلیمر پیش سرامیکی» گفته می شود و وقتی که گرما می بیند به سرامیک تبدیل می گردد. در واقع، تیم محققین آزمایشگاه HRL با استفاده از این پلیمرها، اشیائی سه بعدی را پرینت می کنند و سپس برای سخت تر شدن اجسام، آنها را حرارت می دند (مثلا در کوره).

گفتنی است که پلیمرهای یاد شده با استریولیتوگرافی نیز سازگار دارد که در واقع یک روش محبوب پرینت سه بعدی است و در آن از لیزر برای محکم نمودن پلیمر مایع استفاده می شود.

نکته دیگر اینکه، تیم تحقیقاتی اعلام کرده اند، با این روش می توانند اجزای سرامیکی پیچیده تر را با سرعتی در حدود ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ برابر سریع تر از استریولیتوگرافی و از طریف نور فرابنفش و پوشش های طرح دار ایجاد نمایند.

این دستاورد می تواند تحولی شگرف را در صنایع هوا و فضا ایجاد کند که به میزان زیادی به قطعات سرامیکی وابسته است و از آنها در هر چیزی شامل پنل های بال هواپیما تا تجهیزات مکانیکی درون راکت ها بهره می گیرد.

چندی پیش هم دارپا ساخت یک پوسته هوایی سرامیکی را به این تیم واگذار کرد (نوعی پوشش حرارتی برای فضاپیما که در زمان ورود این وسایل به اتمسفر از آنها در برابر حرارت حفاظت می کند).

علت هم این است که سرامیک تولیدی توسط این تیم طبق گزارشات ۱۰ مرتبه قوی تر از فوم سرامیکی است که هم اکنون به صورت تجاری در بازار موجود است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato