دارپا نوعی چیپ ارتباطی ساخته که نمی توان در عملکرد آن اختلال ایجاد کرد

دارپا نوعی چیپ ارتباطی ساخته که نمی توان در عملکرد آن اختلال ایجاد کرد

دارپا نوعی چیپ ارتباطی ساخته که نمی توان در عملکرد آن اختلال ایجاد کرد

تکنیک های پیکار الکترونیک یا همان EW به بخشی جدایی ناپذیر از جنگ های مدرن بدل شده اند و از موشک های مرگبار مایکروویوی گرفته تا ایجاد اختلالات رادیویی در سیگنال های ارتباطی پهپادها و سقوط آنها، تقریبا در هر حوزه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

از طرف دیگر، هر دوی طرف های درگیر در یک پیکار باید برای به دست آوردن بخش محدودی از طیف وایرلس که عاری از اختلال است و کاربرد آن برای دستگاه های بیسیم خود با یکدیگر رقابت نمایند و این مساله اوضاع را از آنچه هست وخیم تر می کند.

ایالات متحده آمریکا برای آنکه برتری نظامی اش را در برابر کشورهایی نظیر چین و روسیه حفظ کند (که هر دویشان به لحاظ توانمندی در حوزه پیکار الکترونیک دوش به دوش یکدیگر حرکت می کنند) به دارپا ماموریت داده تا نوعی چیپ فوق سریع را طراحی کند تا سیگنال های وایرلس را در لحظه ثبت شدن به نوع دیجیتال بدل کند.

تبدیلگر آنالوگ به دیجیتال دارپا که با نام ADC از آن یاد می شود به نیروهای آمریکایی امکان خواهد داد تا از بروز اختلال در سیگنال های وایرلس خود که ممکن است از سوی پیکارجویان جنگ الکترونیک دشمن صورت بگیرد جلوگیری به عمل بیاورند و این کار را نیز از طریق پردازش قسمت های بزرگی از طیف الکترومغناطیس با سرعتی در حدود ۱۰ برابر سریع تر از آنچه نسل فعلی این ابزارها می تواند، به انجام می رساند.

این تکنولوژی قادر است ۶۰ میلیارد نمونه آنالوگ و دیجیتال را در هر ثانیه پردازش کند که این رقم معادل با یک ترابات داده است.

با این کار نیروهای ایالات متحده آمریکا می توانند داده های بیشتری را در قیاس با ADCهای کنونی از بخش بزرگ تری از طیف الکترومغناطیسی دریافت نمایند.

گفتنی است که در حال حاضر امکان استفاده از این چیپ در میدان های نبرد وجود ندارد و نسخه کنونی ساخته شده بیش از حد معقول و منطقی اش برق مصرف میکند.

به همین خاطر، دارپا با شرکتی به نام GlobalFoundries وارد همکاری شده تا ابعاد چیپ یاد شده را از ۳۲ نانومتر به ۱۴ نانومتر کاهش دهد. با این کار، میزان مصرف برق این چیپ نیز در حدود ۵۰ درصد کاهش می یابد و در عین حال عملکرد آن به میزان قابل توجهی بهبود داده می شود.

در مرحله بعد دارپا قصد دارد مشکلات مربوط به مدیریت حجم بالای داده های تولیدی توسط این چیپ را برطرف نماید.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل