ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کشف بزرگترین دره کره زمین زیر یخ های قطب جنوب
علمی

شاید دانشمندان بزرگترین دره زمین را کشف کرده باشند

یک گروه از محققین به سرپرستی دانشگاه Durham معتقد هستند که توانسته اند بزرگترین دره کره زمین را کشف کنند. آنها با استفاده از اطلاعات ماهواره ای و رادارهای نفوذی تخمین زده اند که طول این ...

محمد مافی‌ها
نوشته شده توسط محمد مافی‌ها | ۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۲۱:۳۰

یک گروه از محققین به سرپرستی دانشگاه Durham معتقد هستند که توانسته اند بزرگترین دره کره زمین را کشف کنند. آنها با استفاده از اطلاعات ماهواره ای و رادارهای نفوذی تخمین زده اند که طول این دره بیش از ۱۰۰ کیلومتر است و عمق آن در بخش هایی به حدود ۱ کیلومتر می رسد.

برای اثبات قطعی، آنها نیاز دارند که اندازه گیری های مستقیم و عینی انجام دهند، اما این کار به هیچ وجه آسان نیست، چرا که دره ی فوق در عمق چندین کیلومتری یخ های شرق قطب جنوب قرار دارد.

این دانشمندان هنوز در مورد نحوه شکل گیری چنین دره عظیمی مطمئن نیستند. از دیدگاه ایشان این دره ممکن است بر اثر عبور مداوم رودخانه ای عظیم و شسته شدن سنگ های بستر آن در طی چندین هزار سال ایجاد شده باشد، یا این که احتمال دارد از آن هم قدیمی تر باشد و در اثر حرکات صفحات تکتونیکی پوسته زمین در چندین میلیون سال قبل شکل گرفته باشد.

آنها همچنین دریافته اند این دره با مجموعه ای از دره های دیگر در این ناحیه مرتبط است، و مجموع آنها تغذیه کننده یک دریاچه یخی ۱۲۵۰ کیلومتر مربعی هستند.

دکتر Stewart Jamieson از دپارتمان جغرافیای دانشگاه Durham در این باره می گوید:

وسعت این ناحیه از زمین بیش از جزیره انگلستان است، با این وجود ما اطلاعات کمی از آنچه در زیر برف هایش مدفون است در اختیار داریم. در حقیقت باید گفت که میزان آشنایی ما از سطح قطب جنوب از آنچه درباره سطح کره مریخ می دانیم کمتر است.

اگر دانسته هایمان در خصوص زمین های زیر برف ها بیشتر شود، بهتر می توانیم به پیش بینی و بررسی نحوه واکنش یخ های پوشاننده آنها در اثر تغییرات آب و هوایی پی ببریم.

پژوهشگران تیم مذکور امیدوارند که بتوانند تا اواخر سال پیش رو گستره و عمق این دره تازه کشف شده را به صورت دقیق ارزیابی کنند تا بتوان به طور رسمی آن را بزرگترین دره روی کره زمین نامید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • حسین
    حسین | ۲۷ دی ۱۳۹۴

    اگه گزینه لایک رو به سایتتون اضافه کنید خیلی خوب میشه.

مطالب پیشنهادی