چین قصد دارد تا سال 2018 فضاپیمای خود را به نیم کره «کشف نشده» ماه بفرستد

چین قصد دارد تا سال 2018 فضاپیمای خود را به نیم کره «کشف نشده» ماه بفرستد

روز گذشته رسانه های دولتی چین از برنامه های این کشور برای ارسال یک کاوشگر به نیم کره کشف نشده ماه تا سال ۲۰۱۸ میلادی خبر دادند تا نام آن را به عنوان نخستین کشوری به ثبت برسانند که موفق به کشف بخش تاریک این قمر شده است.

به گفته Liu Jizhong رئیس مرکز اکتشافات قمری چین، براساس این برنامه قرار است که یک سفینه فضایی به نام Chang'e-4 به ماه سفر کند و این اتفاق برای نخستین بار است که رخ می دهد.

نیم کره دور ماه (که به خاطر ناشناخته بودنش «تاریک» خوانده می شود نه فقدان نور) تا سال ۱۹۵۹ میلادی و وقتی که فضاپیمای جماهیر شوروی از آن عکسبرداری کرد، رویت نشده بود.

قرار است که Chang’e-4 فرود نرمی را روی قسمت پشتی ماه داشته باشد و در ادامه تحقیقات و گشت زنی هایی را هم در آن انجام دهد. آقای Liu در مصاحبه خود با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: به لطف این ماموریت کشور ما می تواند گام بزرگی را در حوزه اکتشافات ماه بردارد.

طبق گفته مدیر مرکز اکتشافات ماه، این کاوشگر قرار است که به بررسی شرایط جغرافیایی سطح ماه بپردازد و در عین حالا به پیشبرد برنامه فضایی چین کمک کند.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از خبرگزاری های دولتی چین، Qian Yan (از مقامات رسمی علمی در این کشور) اظهار داشته، پروازهای فضایی «به نوعی تبلور توان ملی چین» هستند و هر ماموریت موفقی که در این رابطه انجام می شود غرور و افتخار ملی شهروندان آن را بر می انگیزد.

گفتنی است که چین نخستین فضاپیمای خود به نام Chang'e-3 را در سال ۲۰۱۳ میلادی به نزدیکی ماه فرستاد و کاوشگر آن به نام Jade Rabbit تا فوریه سال ۲۰۱۴ میلادی به کاوش در سطح آن پرداخت.

در همان سال، این کشور یک فضاپیمای بدون سرنشین را برای پرواز در اطراف ماه و بازگشت به زمین ارسال کرد. حالا فضاپیمایی که قرار شده تا سال ۲۰۱۸ میلادی به سمت این قمر حرکت کند نیز احتمالا ساختاری مشابه به Chang'e-3 دارد منتها با این تفاوت که ظرفیت آن برای حمل محموله بیشتر خواهد بود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato