از ابتدای امسال، 4.5 میلیون بازی ویدیویی مجاز در سطح کشور منتشر شده

از ابتدای امسال، 4.5 میلیون بازی ویدیویی مجاز در سطح کشور منتشر شده

بنیاد ملی بازی های رایانه ای، از ارائه ۴.۵ میلیون بازی ویدیویی مجاز طی ده ماه گذشته در سراسر کشور خبر داد. خسرو کرد میهن، رییس ستاد مبارزه با بازی های رایانه ای غیر مجاز می گوید از ابتدای سال جاری شمسی تاکنون، به طور دقیق ۴.۴۸۳.۵۲۵ هولوگرام برای بازی ها صادر شده است.

الصاق این تعداد هولوگرام به معنای دقیق فروش نیست، بلکه این تعداد از هولوگرام در اختیار توزیع کنندگان بازی های ویدیویی در سراسر کشور قرار گرفته است تا کنترل دقیقی روی محتوا وجود داشته باشد. هدف از این نظارت، آگاهی از رقم دقیق بازی های فروخته شده، آگاهی از پرطرفدارترین بازی ها و البته سانسور محتوایی است.

البته، کردمیهن به صورت تفکیکی آماری از میزان فروش بازی های کنسولی و پی سی ارائه نکرده است. با وجود اینکه وی رییس ستاد مبارزه با بازی های رایانه ای است اما نظارت این سازمان محدود به بازی های «رایانه ای» نیست و بازی های کنسولی را هم شامل می شود.

کردمیهن می گوید: «تاکنون ۱۳ مرکز استان مورد بازرسی قرار گرفته اند و نزدیک به ۲۴۱ هزار حلقه بازی غیر مجاز ضبط شده است.»

به طور کلی، هر بازی بدون هولوگرام که تاییدیه ESRA، نظام درجه بندی سنی ایران، را دریافت نکرده باشد، بازی غیر مجاز محسوب می گردد و پخش آن توسط فروشگاه ها ممنوع است. به همین علت خرید و فروش بازی های بدون هولوگرام کنسول های نسل هشتمی با واهمه بسیاری در فروشگاه ها صورت می پذیرد.

به هر صورت، نشر غیر قانونی بازی ها در ایران ادامه دارد و حتی توزیع کنندگان ویدیوگیم در ایران نیز اقدام به فروش بازی های کپی پی سی با هولوگرام بنیاد می کنند. به همین دلیل، نمی توان رقم ۴.۵ میلیون هولوگرام را به فروش بازی های اصل نسبت داد.

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato