تورم در انتظار بازار خودروهای وارداتی؛ ماحصل افزایش تعرفه گمرک در بودجه سال 95

تورم در انتظار بازار خودروهای وارداتی؛ ماحصل افزایش تعرفه گمرک در بودجه سال 95

روز گذشته بودجه سال ۹۵ از سوی دولت به مجلس تقدیم شد و در این بودجه تعرفه واردات خودرو با افزایشی ۵ درصدی نسبت به سال جاری همراه است.

بر اساس پیشبینی ها، این افزایش ۵ درصدی به افزایش درآمدی در حدود ۲۲۰ میلیارد تومان برای دولت منجر خواهد شد که البته این رقم به حجم واردات خودرو در سال آینده بستگی کامل دارد.

از سوی دیگر قیمت خودروهای وارداتی به قیمت ارز نیز مرتبط است و در صورت کاهش نسبی قیمت ارز ، شاهد جبران افزایش تعرفه واردات و ثبات قیمتی در سال آینده باشیم، هرچند آنطور که از شواهد اقتصادی بر می آید کمی بعید است که قیمت ارز دچار افت محسوسی شود.

audi_fesi77

رکود شدید در سال ۹۴ یکی از دلایل افت محسوس قیمت خودروهای وارداتی در بازار بوده است، در واقع اگر قیمت خودروهای وارداتی در ابتدای سال را با شرایط فعلی مقایسه کنیم، برای برخی خودروهای گران قیمت کاهش قیمت بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان نیز دیده می شود.

رفع تحریم ها و احتمال بازگشت خودروسازان خارجی به کشورمان، عامل تعیین کننده دیگری در بازار سال آینده خودروهای وارداتی خواهد بود.

این احتمال دوز از ذهن نیست که خودروسازان خارجی نمایندگی های فعلی را به رسمیت نشناسند و به شکل مستقل نسبت به فعالیت در بازار کشورمان اقدام کنند.

در چنین شرایطی حواشی خاص مربوط به ایجاد نمایندگی های جدید و رقابت پیدا و پنهان در رو و پشت پرده واردات خودرو، به تلاطم بازار و رقابت در قیمت و خدمات منجر خواهد شد.

پورشه پاناراما Turbo S با قیمت ۱۸۳ هزار و ۳۰۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر: ۳٫۶ ثانیه

مرور تجارب قبلی در نوسانات شدید ارز و قوانین واردات نشان می دهد که شرکت های وارد کننده می توانند با بهره برداری از شرایط گل آلود بازار، ماهی های عظیم الجثه ای سید کنند.

آنچنان که پرونده واردات خودرو با ارز مرجع اختصاصی برای واردات دارو و چندین پرونده گران فروشی خودروهای وارداتی از چند سال قبل هنوز مختومه نشده است.

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato