فضانوردان برای نخستین بار در فضا گل پرورش دادند

فضانوردان برای نخستین بار در فضا گل پرورش دادند

فضانوردان برای نخستین بار در فضا گل پرورش دادند

اسکات کلی یکی از فضانوردان ناساست که بعد از خشک شدن گیاهان آهاری کاشته شده در ایستگاه فضایی بین المللی موفق شد نخستین گل را در این محیط پرورش دهد.

فضانوردان ایستگاه فضایی همانطور که احتمالا در خبرها خوانده اید، سال قبل کار پرورش این گیاهان را آغاز کردند اما دو هفته بعد، به علائم ناشی از رطوبت بالا و کم بودن جریان هوا در آنها پی بردند.

برای نمونه، بخش هایی از این گیاه که حاوی بذرهای آن بود، آب پس می داد و برگ هایش نیز به شکلی غیر طبیعی خم شده و ظاهری حلقه مانند پیدا کرده بود. حوالی کریسمس و زمانی که تعدادی قارچ شروع به رشد کردن روی این گیاهان کرد، اوضاع بدتر شد.

از آن زمان به بعد، کلی مسئولیت آن گیاهان را برعهده گرفت و حتی به ناسا اعلام کرد که به جای دنبال کردن برنامه هایی که در اختیارش قرار گرفته بود، خودش تصمیم می گیرد که چه زمانی به آنها آب دهد.

وی در این باره گفت: اگر قرار است که ما به مریخ برویم و در آنجا گیاه پرورش دهیم، این ما هستیم که باید مشخص کنیم، گیاهان چه زمانی به آب نیاز دارند. در تاریخ ۲۷ دسامبر او توئیتی حاوی یک عکس از گیاهان بیمار خود را منتشر کرد و اعلام داشت که باید رویکری مشابه به مارک واتنی (کاراکتر فیلم مریخی) را برای حصول اطمینان از بقای آنها در پیش بگیرد.

البته برخی از گیاهان او عاقبت جان سالم به در نبردند با این همه، وی در نهایت موفق شد که یکی از آنها را تا لحظه گل دادنش نگه دارد.

لازم است اضافه نماییم که کپک و گیاهان مرده ای که تیم مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی جمع کرده اند بدون مصرف هم نیستند. قرار است که این نمونه ها برای انجام آزمایشات و بررسی های بیشتر برای زمین ارسال گردند تا مشخص شود که پرورش گل و گیاه در مریخ تا چه اندازه می تواند در قیاس با زمین متفاوت باشد.

ناسا در این مرحله از پروژه خود، گیاهان خانواده آهاری را انتخاب کرد چراکه دوره رشد طولانی تری نسبت به کاهوی رومن دارند و پرورش آنها می تواند مسیر را برای کشت گوجه فرنگی هموار نماید.

اگر یادتان باشد، مدت ها قبل، تیم فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی موفق به کشت سبزیجات در فضا شدند که البته آن تجربه نیز با موانع متعددی از جمله خشکی گیاهان در مراحل نخست همراه بود.

عاقبت اما تیم فضانوردان توانستند مقدار مناسبی سبزیجات را پرورش داده و حتی حاصل دسترنج خود را نیز مصرف نمایند. البته تا زمانی که فضانوردان بتوانند یکی از همان گوجه های پرورش داده شده در فضا را مصرف نمایند زمان زیادی باقی مانده است و تا جایی که میدانیم ناسا در نظر ندارد تا سال ۲۰۱۸ میلادی، هیچگونه بذری را برای ایستگاه فضایی بین المللی ارسال نماید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل