فضانوردان برای نخستین بار در فضا گل پرورش دادند

اسکات کلی یکی از فضانوردان ناساست که بعد از خشک شدن گیاهان آهاری کاشته شده در ایستگاه فضایی بین المللی موفق شد نخستین گل را در این محیط پرورش دهد.

فضانوردان ایستگاه فضایی همانطور که احتمالا در خبرها خوانده اید، سال قبل کار پرورش این گیاهان را آغاز کردند اما دو هفته بعد، به علائم ناشی از رطوبت بالا و کم بودن جریان هوا در آنها پی بردند.

برای نمونه، بخش هایی از این گیاه که حاوی بذرهای آن بود، آب پس می داد و برگ هایش نیز به شکلی غیر طبیعی خم شده و ظاهری حلقه مانند پیدا کرده بود. حوالی کریسمس و زمانی که تعدادی قارچ شروع به رشد کردن روی این گیاهان کرد، اوضاع بدتر شد.

خرید بلیط هواپیما

از آن زمان به بعد، کلی مسئولیت آن گیاهان را برعهده گرفت و حتی به ناسا اعلام کرد که به جای دنبال کردن برنامه هایی که در اختیارش قرار گرفته بود، خودش تصمیم می گیرد که چه زمانی به آنها آب دهد.

وی در این باره گفت: اگر قرار است که ما به مریخ برویم و در آنجا گیاه پرورش دهیم، این ما هستیم که باید مشخص کنیم، گیاهان چه زمانی به آب نیاز دارند. در تاریخ 27 دسامبر او توئیتی حاوی یک عکس از گیاهان بیمار خود را منتشر کرد و اعلام داشت که باید رویکری مشابه به مارک واتنی (کاراکتر فیلم مریخی) را برای حصول اطمینان از بقای آنها در پیش بگیرد.

البته برخی از گیاهان او عاقبت جان سالم به در نبردند با این همه، وی در نهایت موفق شد که یکی از آنها را تا لحظه گل دادنش نگه دارد.

لازم است اضافه نماییم که کپک و گیاهان مرده ای که تیم مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی جمع کرده اند بدون مصرف هم نیستند. قرار است که این نمونه ها برای انجام آزمایشات و بررسی های بیشتر برای زمین ارسال گردند تا مشخص شود که پرورش گل و گیاه در مریخ تا چه اندازه می تواند در قیاس با زمین متفاوت باشد.

ناسا در این مرحله از پروژه خود، گیاهان خانواده آهاری را انتخاب کرد چراکه دوره رشد طولانی تری نسبت به کاهوی رومن دارند و پرورش آنها می تواند مسیر را برای کشت گوجه فرنگی هموار نماید.

اگر یادتان باشد، مدت ها قبل، تیم فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی موفق به کشت سبزیجات در فضا شدند که البته آن تجربه نیز با موانع متعددی از جمله خشکی گیاهان در مراحل نخست همراه بود.

عاقبت اما تیم فضانوردان توانستند مقدار مناسبی سبزیجات را پرورش داده و حتی حاصل دسترنج خود را نیز مصرف نمایند. البته تا زمانی که فضانوردان بتوانند یکی از همان گوجه های پرورش داده شده در فضا را مصرف نمایند زمان زیادی باقی مانده است و تا جایی که میدانیم ناسا در نظر ندارد تا سال 2018 میلادی، هیچگونه بذری را برای ایستگاه فضایی بین المللی ارسال نماید.

مطالب مرتبط

کشف جدید تلسکوپ فضایی کپلر: 20 سیاره جدید در لیست کاندیداهای قابل زیست

تلسکوپ فضایی کپلر که در فروردین سال 1395، دچار مشکلات جدی شده بود و برخی را نگران کرده بود، کمی بیش از یک سال پیش، به شرایط عملیاتی بازگشت و تحقیقات خود را ادامه داد. به تازگی ناسا، آخرین اطلاعات دریافت شده از کپلر را تحلیل کرده و به نتایج جالبی دست یافته. اکنون ناسا 20... ادامه مطلب

گرمایش زمین ادامه دارد؛ 2018 چهارمین سال داغ در طول تاریخ

چند سالی است که بحران گرمایش زمین به سرخط اخبار زیست محیطی کشورها تبدیل شده و سازمان های مختلف نسبت به آینده آب و هوا روی کره خاکی هشدار می دهند. بر اساس آمارهای ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) که از سال 1880 میلادی به صورت رسمی ثبت شده، سال 2018... ادامه مطلب

اولتیما تولی شبیه به آدم برفی نیست؛ ساختار عجیب دورترین جرم آسمانی کشف شده

حدوداً یک ماه و نیم پیش بود که کاوشگر نیو هورایزنز ناسا در کمربند کویپر منظومه شمسی با سنگ آسمانی «2014 MU69» ملقب به اولتیما تولی ملاقات کرد. جرم مورد بحث دورترین تکه سنگی است که تا کنون توسط یکی از تجهیزات ساخت انسان از نزدیک مشاهده شده و با شکل ظاهری خاص خود، از... ادامه مطلب

شفق قطبی از نگاه یک فضانورد ایستگاه بین المللی فضایی [تماشا کنید]

شفق قطبی یکی از زیباترین و استثنایی ترین پدیده هایی است که امکان دارد برای کره زمین رخ دهد و چه چیزی بهتر از تماشای آن از بالا؟ (بالای زمین البته) شفق درخشان سبز رنگ قطبی، در واقع ذرات پر از انرژی ساطع شده از خورشید هستند که در برخورد با اتمسفر زمین چنین شکلی به خود می گیرند. معمولا... ادامه مطلب

قطعات پرینت شده راکت ناسا واقعا کار می کنند

امروز، ناسا پمپ جدیدی که توسط پرینترهای سه بعدی ساخته شده را مورد آزمون قرار داد و عملیات با موفقیت به پایان رسید. این قطعه در شرایطی ساخته شده که نسبت به حالات پیشین، 45 درصد قطعات کمتر مورد استفاده قرار گرفته است. با همین روندی که طی می شود، ناسا به زودی قادر خواهد... ادامه مطلب

چین با توسعه راکتی غول پیکر در پی پشت سر گذاشتن ناسا است

به تازگی گزارش شده چین در حال تولید راکت بسیار قدرتمندی است که می‌تواند محموله های سنگینی را به مدار زمین منتقل کند. بر اساس گفته‌های یک متخصص فضایی، راکت چینی Long March-9 می‌تواند محموله‌هایی به سنگینی ۱۴۰ تن را به مدار زمین منتقل کند. پیش از راکت Ariane 5 اروپا توانسته بود که محموله‌ای ۲۰ تنی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x