زباله های فضایی می توانند باعث در گرفتن جنگ شوند

زباله های فضایی می توانند باعث در گرفتن جنگ شوند

زباله های فضایی می توانند باعث در گرفتن جنگ شوند

در یک سال گذشته، جهان اوضاع مساعدی نداشته است؛ فقر و گرسنگی، جنگ های داخلی که به خصوص در خاور میانه و آفریقا بیش از هر نقطه دیگری بیداد می کند و همچنین ظهور شخصیت های بی ثباتی نظیر دونالد ترامپ با دیدگاه های جنگ طلبانه اش، این تصور را در ذهن بسیاری به وجود آورده است که دنیا در حال رسیدن به روزهای پایانی خودش است و قیامتی که در کتب آسمانی وعده اش را به ما داده اند در راه است.

اما در کنار این مباحث، مساله دیگری هم باعث بروز نگرانی شده و آن چیزی نیست جز زباله های فضایی. هرچه بر تعداد گجت های بلااستفاده ای که بالای سرمان در آسمان شناور شده اند و به این سو و آن سو می روند اضافه گردد شانس در گرفتن جنگ هم بیشتر می شود.

میخواهید بدانید ارتباط این دو با هم چیست؟ به شما می گوییم. آنطور که در نشریه گاردین آمده است، دانشمندان فضایی روسیه مدعی شده اند که احتمالا برخورد تصادفی زباله های فضایی با یکی از ماهواره های نظامی بسیار بالاست.

و خودتان بهتر می دانید که در صورت برخورد شی ای با یک ماهواره نظامی چه اتفاقی رخ می دهد. ممکن است مقامات کشور دارنده آن ماهواره تصور کنند که برخورد عمدی بوده و آن را به مثابه حمله ای قلمداد کنند که از سوی یکی از دولت های خارجی رخ داده است و در نتیجه تصمیم بگیرند که مقابل به مثل نمایند.

این گروه از دانشمندان روسی، ترس های خود در این رابطه را در نشریه ای به نام  Acta Astronautica منتشر کردند و در آن Vitaly Adushkin از آکادمی علوم روسیه مدعی شده است که زباله های فضایی «خطر سیاسی خاصی» را به وجود آورده اند.

Adushkin در مقاله خود اینطور نوشته است که یک برخورد میان برخی از زباله های فضایی و یک ماهواره نظامی «می تواند به درگیری های سیاسی و حتی نظامی» میان کشورهایی بیانجامد که حضوری فعال در فضا دارند.

به این ترتیب، کشوری که مالکیت ماهواره سانحه دیده را در اختیار دارد احتمالا به سختی قادر خواهد بود که علت واقعی برخورد را مشخص نماید و در نتیجه به دنبال دلایل دیگر می گردد.

گفته می شود که هم اکنون حدود ۲۱۰۰۰ قطعه زباله فضایی که ضخامتشان به بیش از ۱۰ سانتی متر می رسد به دور زمین شناور هستند.

در حدود ۵۰۰ هزار قطعه دیگر نیز ظاهرا در فضا معلقند که ابعادی بین یک الی ۱۰ سانتی متر دارند و اغلب این قطعات با سرعت بسیار بالایی به اطراف حرکت می کنند.

البته پیشتر نیز سوانحی از این دست رخ داده است. برای نمونه در سال ۲۰۱۳ میلادی، یک ماهواره روسی به نام Blits با زباله هایی که ظاهرا از یک ماهواره هواشناسی چینی تولید شده و در فضا معلق بودند برخورد کرد.

در سال ۲۰۱۴ نیز، ایستگاه فضایی بین المللی پنج مرتبه مجبور شد که مسیر حرکت خود را منحرف نماید تا از برخورد با این زباله ها جلوگیری نماید.

از طرف دیگر، مدت هاست که نگرانی هایی در مورد تاثیر زباله های فضایی بر زندگی انسان مطرح می شوند. در سال ۲۰۱۱ میلادی، پنتاگون هشدار داد که بروز چنین اتفاقی می تواند تلفن های همراه در آمریکا را از مدار خارج کند.

ناسا نیز مدتهاست که در مورد زباله های فضایی ابراز نگرانی می کند. این سازمان اعلام کرده است که بزرگ ترین خطر از ناحیه زباله های غیر رهگیری به وجود می آید.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل