پژوهشگران چینی با اصلاح ژنتیکی میمون ها آنها را به اوتیسم مبتلا کردند

پژوهشگران چینی با اصلاح ژنتیکی میمون ها آنها را به اوتیسم مبتلا کردند

پژوهشگران چینی با اصلاح ژنتیکی میمون ها آنها را به اوتیسم مبتلا کردند

تردیدی نیست که اصلاح ژنتیکی می تواند یکی از بزرگ ترین پیشرفت های بشر در زمینه علوم پزشکی لقب بگیرد چراکه به لطف آن شاید روزی فرا برسد که انسان قادر باشد ژن مربوط به شرایط و یا بیماری های خاص را از بین ببرد.

با این همه، روش تست اصلاح ژنتیکی چالش بزرگ دیگریست که پیش روی دانشمندان قرار دارد و برخی از محققین در چین تلاش دارند که این چالش را از میان بردارند. آنها با مهندسی ژنتیکی، بیش از ۱۰ میمون دم کوتاه را دچار نوعی نقص ژنتیکی کردند که می تواند باعث ایجاد شکل نادری از اوتیسم انسانی در این حیوانات شود.

پژوهشگران چینی امید دارند با این کار، علاوه بر بررسی نحوه عملکرد مغز در صورت ابتلای فرد به اوتیسم، بتوانند روش های درمانی قابل آزمایش روی انسان را نیز تدوین نمایند.

این گروه از محققین برای این منظور از نوعی سیستم اصلاح ژنتیکی نظیر CRISP بهره گرفتند تا شرایط ایجاد شده را از میان ببرند.

همانطور که احتمالا حدس زده اید، به وجود آوردن میمون ها با بیماری ذهنی که پیشتر نیز اتفاق افتاده بود، با مخالفت آنهایی روبرو می گردد که با انجام چنین آزمایشاتی روی حیوانات مخالف هستند.

علاوه بر این در مورد عملیاتی بودن کاربرد این شیوه دستکاری ژنتیکی نیز نگرانی هایی وجود دارد؛ هرچند که می توان چندین سال برای بزرگ شدن میمون ها صبر کرد اما تعداد کافی از این حیوانات برای ترتیب دادن آزمایشات در مقیاس های وسیع وجود ندارد.

در هر حال تیم پژوهشگران چینی معتقدند در صورتی که این آزمایشات در نهایت به از بین رفتن یک اختلال روانشناسی بیانجامد، می توان به لحاظ قانونی و اخلاقی هم آن را توجیه کرد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل