آلفابت عنوان «با ارزش ترین کمپانی جهان» را از اپل ربود

آلفابت عنوان «با ارزش ترین کمپانی جهان» را از اپل ربود

تحلیلگران وال استریت امروز رضایت بیش از اندازه ای از درآمد آلفابت و گوگل داشته اند و صرفا دقایقی پس از انتشار گزارش عملکرد مالی این شرکت در سه ماهه نهایی ۲۰۱۵ و به طور کلی سال ۲۰۱۵، ارزش سهام آلفابت به حدی بالا رفت که لقب با ارزش ترین کمپانی جهان را به دست آورد.

در حال حاضر و بر اساس قیمت هر سهم، ارزش کلی آلفابت برابر با ۵۷۰ میلیارد دلار برآورد می شود در حالی که اکنون اپل حدود ۵۳۹ میلیارد دلار ارزش دارد.

البته باید یادآور شد که در چنین شرایطی و پس از اعلان گزارشات مالی، ارزش سهام شرکت ها بالا و پایین های بسیاری را تجربه می کنند اما با این حال CNBC گزارش می دهد که برای اولین بار است که پس از سال ۲۰۱۰، ارزش گوگل (آلفابت) از ارزش اپل بالاتر رفته و احتمال آن نیز وجود دارد که این شرایط به شکل موقتی ایجاد شده باشد. با این حال، نمی توان عملکرد عالی شرکت تحت مدیریت لری پیج را نادیده گرفت و در یک کلام می توان گفت که امروز، روز آلفابت بود.

در گزارش امروز آلفابت ذکر شد که این شرکت در سال ۲۰۱۵ رقمی برابر با ۳.۵ میلیارد دلار برای پروژه های بلند پروازانه یا همان «سایر قمارها» خرج کرده اما با این حال، همچنان توانسته در طول سال ۲۰۱۵، سود خالصی معادل ۲۳ میلیارد دلار را از آن خود کند و همین موضوع، باعث هیجان سهام داران و بالاتر رفتن ارزش سهام شرکت مورد بحث شده است.

آخرین باری که گوگل ارزشی بالاتر از اپل یافت، فوریه سال ۲۰۱۰ بود و البته در آن زمان هر دو شرکت ارزشی پایین تر از ۲۰۰ میلیارد دلار داشتند. در آن وقت هنوز اپل آیپد اولیه اش را عرضه نکرده بود و آخرین آیفون موجود در بازار نیز ۳Gs نام داشت. کامپیوترهای مک در آن زمان همچنان حکم تکیه گاه اپل برای کسب درآمد را داشتند.

با این حال، باید خاطر نشان کرد که آلفابت به طور کلی در سال ۲۰۱۵ سود خالصی برابر با ۲۳ میلیارد دلار را از آن کرده در حالی که اپل صرفا در سه ماهه پایانی همان سال، سود خالصی معادل ۱۸.۴ میلیارد دلار کسب کرده است.

نظرات ۱۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato