همه چیز درباره آیفون 13
موبایل ها باعث می شوند در سال 2020 حجم ترافیک اینترنتی از مرز یک زتابایت نیز عبور نماید

موبایل ها باعث می شوند در سال 2020 حجم ترافیک اینترنتی از مرز یک زتابایت نیز عبور نماید

بر اساس داده های آماری گردآوری شده توسط شرکت سیسکو که به بررسی ترافیک وب و ترندهای آن می پردازند، در سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد این خواهیم بود که حجم ترافیک اینترنتی از یک زتابایت (zettabyte) نیز بیشتر شود.

زتابایت چیست؟ یک واحد از اطلاعات کامپیوتری محسوب می گردد که در زیر می توانید معادل های آن را مشاهده نمائید:

  • ۱,۰۰۰ اگزابایت
  • ۱,۰۰۰,۰۰۰ پتابایت
  • ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ترابایت
  • ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ گیگابایت
  • ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ مگابایت

با این ارقام حتما متوجه شده اید که یک زتابایت معادل حجم انبوهی از اطلاعات است که می توانید با آن یکهزار هارد درایو ۱۰ ترابایتی را پر کنید.

جا دارد اشاره نمائیم، این افزایش زیاد ترافیک اینترنتی عمدتا به واسطه تلفن های هوشمند، لپ تاپ و تبلت ها صورت پذیرفته. از زمانی که در سال ۲۰۰۰ میلادی نخستین موبایل دوربین دار وارد بازار گشت تعداد کاربران این وسایل نیز ۵ برابر بیشتر شد. پیرو همین امر، سیسکو تخمین زده در سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد کاربران اسمارت فون به ۵.۵ میلیارد نفر خواهد رسید.

«دوگ وبستر»، معاون بخش تامین خدمات سیسکو، در این رابطه اظهار داشته: «برای نیازهای ارتباطی کاربران و حفظ امنیت آنها در فضای مجازی در سال های آینده به نوآوری های مخابراتی موبایل همانند شبکه های ۵G و وای فای بیشتری نیاز است. ناگفته نماند که در همین رابطه، پیشرفت در اینترنت اشیاء نیز برای جوامع، شرکت ها و کاربران مزایای بسیاری به همراه خواهد داشت.»

همان طور که شاید خودتان هم بدانید اپلیکیشن های فیلم برداری و به اشتراک گذاری ویدئوها با موبایل یکی از محبوب ترین اپلیکیشن های تلفن هوشمند به شمار می رود. دلیل آن هم اتصالات پر سرعت تر اینترنتی همانند شبکه ۴G LTE است که امکان ارسال و دریافت ویدئو با رزولوشن بالاتر را ممکن ساخته اند.

به نطر نمی رسد تمایل به استفاده از چنین امکانات آنلاینی در سال های آتی کاهش بیابد و درست برعکس، سیسکو در این رابطه پیش بینی نموده در سال ۲۰۲۰ میلادی، ترافیک داده های موبایلی در جهان به ۳۰.۶ اگزابایت در هر ماه خواهد رسید و این در حالیست که این میزان در حال حاضر ۳.۷ اگزابایت است. همچنین گفته می شود در ۴ سال آینده ۸۱ تریلیون عکس و ۷ تریلیون ویدئو کلیپ در وب نمایش داده خواهد شد.

شرکت های ارائه دهنده خدمات رسانه ای و اینترنتی باعث و بانی اصلی این وابستگی به اینترنت به شمار می روند به طوری که انتظار می رود در ۴ سال آینده شاهد هات اسپات های وای فای بیشتری در دنیا باشیم. در همین رابطه سیسکو نیز گمانه زنی نموده تعداد هات اسپات های وای فای با احتساب موارد خانگی، ۷ برابر بیشتر از سال ۲۰۱۵ خواهد بود و از ۶۴ میلیون به ۴۳۲ میلیون خواهد رسید.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato