فرانسه به فیسبوک دستور داد ارسال اطلاعات کاربران به آمریکا را متوقف نماید

پیشتر به موجب توافق دراز مدتی که میان اتحادیه اروپا و آمریکا صورت گرفت، انتقال اطلاعات به آنسوی اقیانوس اطلس بلامانع اعلام گردید، اما به موجب قانونی که اخیرا تصویب گردید، این قانون ملغی شد و به دنبال آن، سازمان حفاظت از داده های فرانسه به فیسبوک دستور داده که فرایند ارسال اطلاعات کاربران فرانسوی به آمریکا را متوقف نماید.

این نهاد که در فرانسه با عنوان CNIL شناخته می شود در جریان فرمان روز دوشنبه خود اعلام کرد که فیسبوک سه ماه فرصت دارد تا دنبال نمودن فعالیت کاربران غیرعضو را متوقف نماید مگر آنکه برای این منظور رضایت آنها را دریافت کند.

hamrah-mechanic

در ماه اکتبر دادگاه قضایی اروپا اعلام کرد که توافق صورت گرفته برای انتقال اطلاعات فراقاره ای میان اروپا و آمریکا که به نام پیمان Safe Harbor شناخته می شود به خاطر سهل انگاری آمریکا در حفاظت کامل از حریم خصوصی کاربران ملغی شده است.

هفته گذشته نیز مهلت زمانی سه ماهه اروپا برای برقراری توافق جایگزین بر سر این مساله، پایان یافت و با وجود آنکه مقامات آمریکایی و اروپایی هفته گذشته از ایجاد یک چهارچوب جدید در این راستا خبر داده بودند، این مساله عملی نشد.

ملغی شدن معاهده Safe Harbor در واقع مبنای اصلی دستور تازه CNIL را تشکیل می دهد، هرچند که فیسبوک اظهار داشته انتقال این اطلاعات همراستا با قوانین اتحادیه اروپاست.

یکی از سخنگویان این شبکه اجتماعی در این باره گفته است: حفاظت از حریم خصوصی مردمی که از فیسبوک استفاده می کنند در کانون تمامی فعالیت های ما قرار دارد. ما امیدواریم تا در آینده وارد مذاکره با CNIL شده و به نگرانی های این سازمان پاسخ دهیم.

گفتنی است که سازمان یاد شده همچنین به فیسبوک دستور داده است تا کاربران غیر عضو را مطلع سازد که در زمان بازدید از یکی از صفحات این شبکه اجتماعی با استفاده از کوکی ها فعالیت هایشان را دنبال می کند.

این نهاد قانونگذار اضافه کرده است که کاربران فیسبوک باید بتوانند انتخاب کنند که آیا داده هایشان در اختیار شرکت های تبلیغاتی قرار گیرد یا خیر و این شرکت باید «نگهداری داده های شخصی کاربران فراتر از چهارچوب زمانی مورد نیازش را متوقف نماید چراکه این عمل در تضاد با قوانین فرانسه است.»

در پایان باید اضافه نماییم که فیسبوک مدتی است به خاطر مسائل مرتبط با حریم خصوصی در اروپا زیر ذره بین نهادهای قانونی قرار گرفته است. در ماه نوامبر، دادگاهی در بلژیک به این شرکت دستور داد تا از کاربرد کوکی ها برای دنبال کردن فعالیت های اینترنتی کاربرانش دست بردارد و این یعنی، کاربران بلژیکی حالا مجبورند حتی برای دیدن صفحات عمومی فیسبوک هم به آن لاگین نمایند.

بلیط هواپیما hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

مدیر سابق فیسبوک: این پلتفرم را عمداً مثل سیگار معتادکننده کردیم

یکی از مدیران سابق فیسبوک به شدت از مدل کسب و کار این شبکه اجتماعی انتقاد کرد و گفت تمرکز او و دیگر کارمندان این بوده تا فیسبوک را مثل سیگار معتاد کننده بسازند.«تیم کندال» (Tim Kendall)، رییس سابق درآمدزایی فیسبوک در آستانه شهادت دادن در مجلس نمایندگان آمریکا این شبکه اجتماعی را به توسعه... ادامه مطلب

پرونده جریمه ۱۵ میلیارد دلاری اپل به دیوان دادگستری اروپا می‌رود

کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار تجدید نظر در حکم معافیت اپل از پرداخت ۱۵ میلیارد دلار جریمه به دلیل فرار مالیاتی شده است.بر اساس قوانین ایرلند شرکت‌ها باید سالیانه ۱۲.۵ درصد از درآمدشان را به عنوان مالیات پرداخت کنند اما کمیسیون اروپا با انجام تحقیقات گسترده پی‌ برد که اپل در سال ۲۰۱۴ تنها ۰.۰۰۵ درصد... ادامه مطلب

نتایج یک نظرسنجی: کاربران کمترین اعتماد را به فیسبوک، تیک‌تاک و توییتر دارند

وقتی صحبت از حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران و ایجاد یک محیط امن در فضای مجازی باشد، کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایالات متحده کمترین اعتماد را به فیسبوک، تیک‌تاک و توییتر دارند. براساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی سالانه «اعتماد دیجیتالی آمریکا»، لینکدین بیشتر از هر شبکه اجتماعی دیگری در جلب اعتماد کاربران موفق بوده است. در... ادامه مطلب

سنای آمریکا مدیران عامل گوگل، فیسبوک و توییتر را به جلسه دادرسی دعوت کرد

با نزدیک‌تر شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نظارت بر عملکرد شبکه‌های اجتماعی شدت گرفته است. در همین راستا، «کمیته تجارت سنای آمریکا» از مدیران عامل گوگل، فیسبوک و توییتر خواسته تا روز پنجشنبه مورخ 10مهرماه (اول اکتبر) برای بیان پاره‌ای از توضیحات و به عنوان مطلع، در جلسه دادرسی حاضر شوند.در صورت... ادامه مطلب

شبکه‌های اجتماعی و تحریم کنندگان برای مبارزه با نفرت پراکنی به توافق رسیدند

پس از تحریم نمایش تبلیغ در فیسبوک از سوی صدها شرکت بزرگ، این شبکه اجتماعی در کنار توییتر و یوتیوب موافقت خود را برای کنترل محتوای نفرت پراکن و جعلی در فضای مجازی اعلام کرده‌‌اند و قرار است گام‌هایی در این مسیر بردارند.از حدود سه ماه قبل و در پی تظاهرات ضد نژادپرستی پس از... ادامه مطلب

جاسوسی از گوشی کاربران از طریق آسیب‌پذیری اینستاگرام

محققان امنیتی آسیب پذیری را در اینستاگرام شناسایی کرده‌اند که به هکرها امکان جاسوسی از گوشی کاربران از طریق دوربین و میکروفون را می‌داد.این باگ مهم توسط موسسه امنیتی «Check Point» شناسایی شد اما برای جلوگیری از سوءاستفاده هکرها به صورت محرمانه به فیسبوک گزارش شد. مشکل مذکور که حالا برطرف شده به عنوان آسیب‌پذیری حیاتی در... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟