جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

4 میلیارد نفر از جمعیت زمین هر سال به مدت یک ماه با بحران کم آبی روبرو هستند

طبق برآوردهای صورت گرفته دست کم چهار میلیارد نفر از جمعیت زمین، هر سال به مدت یک ماه با مشکل کمبود آب روبرو می شوند و تقریبا نیمی از این جمعیت در چین و هند زندگی می کنند.

این یافته ها که امروز در نشریه «پیشرفت های علمی» یا Science Advances منتشر گردید نشان می دهد که کمبود آب شدید بیشتر از آنچه تصور می شد مردم دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد و همین مساله نگرانی ها در مورد پایداری میزان مصرف آب های شیرین دنیا را تحت تاثیر قرار داده.

براساس مطالعات قبلی بین 1.7 الی 3.1 میلیارد نفر از مردم دنیا تحت تاثیر کمبود آب شدید قرار دارند اما این یافته ها برپایه داده های سالانه ای اعلام شده بود که اختلافات در میزان مصرف و عرضه آب لازم در سرتاسر سال را در نظر نگرفته بود.

در مقاله ای که امسال منتشر شد، پژوهشگران با استفاده از داده های ماهانه گردآوری شده درمورد الگوهای مصرف و عرضه آب های شیرین موفق شدند میزان کمبود آب بین سال های 1996 میلادی تا 2005 را تخمین بزنند.

بر اساس این گزارش، از 4 میلیارد نفری که در سرتاسر زمین سالانه به مدت یک ماه با مشکل کمبود آب شدید روبرو می شوند، 130 میلیون نفرشان در ایالات متحده آمریکا زندگی می کنند (عموما در ایالت های کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا).

دیگر کشورهای تحت تاثیر نیز عبارتند از بنگلادش (130 میلیون نفر) پاکستان (120 میلیون نفر) و نیجریه (110 میلیون نفر).

Arjen Hoekstra استاد مدیریت آب در دانشگاه Twente هلند و از مولفان مقاله ای با عنوان «همه ما به آن وابسته هستیم» در این باره گفت: کمیاب بودن آب یک مشکل جهانی است که همه ما را تحت تاثیر قرار  می دهد.

همزمان با رشد جمعیت دنیا تقاضا برای آب شیرین نیز افزایش پیدا کرده است و بیشترین میزان مصرف هم در بخش کشاورزی اتفاق می افتد. همچنین پیش بینی شده که در سال های آتی با تغییرات اقلیمی این بحران تشدید شود و در نهایت با پدیده هایی نظیر خشک سالی های شدید و کمبود آب در برخی از بخش های دنیا روبرو خواهیم بود.

مولفان این مقاله پیشنهاد داده اند که برای میزان مصرف آب هر فرد یا بخش سقف تعیین شود و از این طریق آب را به شیوه ای مقرون به صرفه تر مصرف گردد. Hoeksra باور دارد که می توان با برچسب گذاری محصولات برحسب مصرف آب آنها عموم مردم را نسبت به این بحران هشیارتر کرد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در نشست انجمن جهانی اقتصاد که ماه گذشته برگزار شد از شکل گیری یک گروه اضطرار خبر داد که وظیفه دارد راهکارهای مناسب برای کاهش بحران کمبود آب را ارائه دهد اما به باور Hoeksra به اقدامات عملی تری برای این منظور نیاز است.

وی اظهار داشت: ما در 5 سال گذشته علاقمندی زیادی را نسبت به این موضوع شاهد بوده ایم و انتظار داریم که ظرف پنج سال آتی این روند همچنان ادامه پیدا کند.  وی در ادامه گفت: اما البته امیدواریم که اقدامی در سطح جهانی صورت بگیرد که هنوز هم چنین مساله ای رخ نداده است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

13 پیش بینی علمی سال 2015 (قسمت دوم-آخر)

روز گذشته بخش نخست مطلبی با موضوع 13 پیش بینی علمی سال 2015 را در دیجیاتو منتشر کردیم و قرار بر این شد که امروز به مرور 6 مورد باقی مانده بپردازیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. 8- جهان به توافق تازه ای برای محدود نمودن اثرات ناشی از تغییرات آب و هوایی زمین خواهد... ادامه مطلب

ناسا: گودال Gale Crater در مریخ، برای میلیون ها سال یک دریاچه بوده است

ما انسان ها صدها سال است که در خصوص مساله وجود آب در مریخ مشغول بحث و بررسی هستیم. و اکنون به لطف کاوشگر Curoisity موفق به دریافت درک بهتری نسبت به جزئیات سیاره سرخ شده ایم. ناسا روز گذشته اعلام کرد که گودال Gale Crate که از سال ۲۰۱۲ توسط کاوشگر کریوسیتی تحت تحقیق و... ادامه مطلب

4.5 میلیارد سال پیش سطح مریخ پوشیده از آب بوده است

تحقیقات جدید نشان می دهد کره مریخ زمانی آنقدر H2O داشته که می توان تمام سطح اش را با آن پوشاند. تقریبا 4.5 میلیارد سال پیش، مریخ میزبان پیکره ای عظیم از آب بوده که وسعت آن از اقیانوس منجمد شمالی بیشتر محاسبه شده. اگر قرار باشد تمام این آب را در سطح مریخ تقسیم... ادامه مطلب

دریاچه باستانی در مریخ پیدا شده؛ آیا این سرنخی است که نشان می دهد آنجا برایمان قابل سکونت است؟

در روزهای گذشته در دیجیاتو در مورد کشف جدید ناسا خواندید. کشفی در خصوص یک گودال عظیم در مریخ که ظاهرا روزگاری دریاچه بوده و امروز به دلایلی که هنوز مشخص نیستند، خشک شده است. طبیعتا افراد زیادی این سوال را از خود می پرسند که آیا در مریخ زندگی نوعی موجودات فضایی وجود دارد؟ پاسخ به... ادامه مطلب

داده های جدید نشان می دهند که در گذشته تعدادی دریاچه روی مریخ وجود داشته اند

اگر یک ماه پیش از منجمان و دانشمندان در مورد آب در مریخ سوال می کردید به شما می گفتند قبلا شواهدی دال بر وجود H2O مایع در این سیاره به دست آمده است اما از آن زمان تاکنون مدت زیادی سپری شده و آن شواهد نیز حالا احتمالا از بین رفته اند. اما روند تغییر... ادامه مطلب

بحران جهانی آب چیست؟ [اینفوگرافیک]

پنجاه سال پیش، زمانی که جمعیت در این سیاره کمتر از نیم جمعیت کنونی آن بود، درک مشترک می گفت که آب یک منبع بی‌نهایت است. مردم مانند امروز ثروتمند نبودند، کمتر کالری مصرف می‌کردند و گوشت کمتری می‌خوردند، بنابراین آب کمتری برای تولید مواد غذایی نیاز بود. آنها به یک سوم حجم آبی که ما... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x