تجربه متفاوت از سفر با خودرو؛ گزارش نمایشگاه خودروهای کمپ‌ و کاروان

چشم‌بادامی‌های خوش‌سفر

چندی پیش ترجمه مقاله‌ای علمی، در وب‌سایت‌های فارسی منتشر شد که به بحث اعتیادآور بودن سفر می‌پرداخت. خلاصه کلام مطلب بیان می‌کرد که سفر کردن می‌تواند بسیار لذت بخش و گیرا باشد و گاه کشش عجیب ما به سفر، شبیه به نوعی اعتیاد می‌شود اما در پایان اشاره می‌کرد که در حالت کلی سفر کردن یک اعتیاد نیست.

Pictures JCCS (1)

محققان این مقاله اگر یک بار سری به طرفداران خودروهای کمپ و کاروان می‌زدند شاید نظرشان اندکی تغییر می‌کرد، چرا که اکثر این افراد صرفا به‌دلیل علاقه مفرط به تعدد گردش‌ و سفر در مکان‌های مختلف، دست به خرید خودروهای این چنینی می‌زنند.

Pictures JCCS (2)

تعداد این افراد به هیچ وجه کم نیست و علاقه‌مندان خودروهای کاروانی آنچنان زیاد شده‌اند که اکنون در اقصی‌ نقاط جهان، نمایشگاه خودرویی ویژه این اتومبیل‌ها برگزار می‌شود؛ خوشبختانه در کشورمان نیز – به لطف تولید چند نمونه کاروان داخلی – تعداد افراد علاقه‌مند به کمپ‌ با خودرو نیز در حال افزایش است.

Pictures JCCS (3)

یکی از این نمایشگاه‌ها در ژاپن برگزار می‌شود که با گذشت نزدیک به دو ماه از از سال نو میلادی، دوره جدید آن برگزار شد که در اینجا گزارش تصویری آن را با مختصر توضیحاتی می‌بینیم.

Pictures JCCS (5)

اکنون کمپینگ با خودرو، آنقدر گسترده شده که اتومبیل‌های این گروه، خود دارای چنیدن کلاس شده‌اند. یکی از این کلاس‌ها میکرو کمپینگ است که بیشتر به RVهای کوچک یا یکسری از ون‌های جمع‌وجورِ تغییریافته گفته می‌شود.

Pictures JCCS (12)

ژاپن به‌دلیل تعدادی از مشخصه‌های مردمش و قوانین‌ جاده‌ای آن، به مهد میکروکمپینگ بدل شده‌ است.

Pictures JCCS (11)

این نمایشگاه کمی دورتر از توکیو برگزار شد و ده‌ها گروه از علاقه‌مندان و همچنین تولیدکنندگان ژاپنی این خودروها در این نمایشگاه گردهم آمده بودند تا آخرین دستاوردهای خود را در اینجا به نمایش بگذارند.

Pictures JCCS (16)

طبق آمارهای اخیر JRVA یا «انجمن خودروهای تفریحی-کاروانی ژاپن»، صنعت تولید خودروهای کمپینگ بشدت در این کشور در حال افزایش است، بطوری که در سال 2014، بیش از 4432 دستگاه کاروان در ژاپن تولید و 286 مدل دیگر از این کلاس بصورت وارد شده‌اند که رقم کاملا جالب توجهی است.

Pictures JCCS (20)

برخورداری و بهره‌گیری از خودروهای کاروانی در ژاپن بیشتر جزو فعالیت‌های افراد بین 40 تا 70 سال است، بازه‌ای که در آمریکای شمالی – که سفر با خودرهای کاروانی بسیار رواج دارد – اندکی گسترده‌تر و شامل طیف افراد بیشتری است.

Pictures JCCS (22)

همان‌گونه که اشاراتی کردیم، ژاپنی‌ها در بین کلاس‌های مختلف بیشتر به سمت میکرو کمپینگ گرایش دارند. خودروهای این گروه برخلاف کاروان‌های کامل که شبیه خانه‌های مینیاتوری‌اند، فضای و امکانات کمتری ارائه می‌دهند.

Pictures JCCS (23)

بیش از 37 درصد از بازار ون‌های کاروانی به همین خودروها (به زبان فنی ون‌های کلاس B تغییر یافته) اختصاص دارد. این کلاس - آنطور که از نامش‌ برمی‌آید – شامل ون‌هایی می‌شود که توسط افراد متخصص تغییر یافته و با حذف و اضافه یکسری المان‌های داخل اتومبیل، این مدل‌ها را شبیه به کاروان‌ها می‌کند.

Pictures JCCS (24)

البته همه این خودروها تغییر یافته و اصلاح شده نیستند و تعدادی از خودروسازان کوچک و بزرگ نیز به ساخت کاروان و خودروهای کمپ می‌پردازند.

Pictures JCCS (25)

بسته به میزان تغییراتی که در ون‌ها ایجاد می‌شود کلاس و طیف خریدارانش تفاوت می‌کند. بطوری که 31 درصد از میکروکمپرهای ژاپنی ون‌هایی را می‌خرند که آنچنان مجهز نیستند و در نتیجه ارزان‌ترند.

Pictures JCCS (18)

فضای اینگونه خودروهای کمپ‌ را بیشتر سگ‌های بزرگ اشغال می‌کنند؛ چرا که بسیاری از افراد صاحب سگ‌های بزرگی‌اند که در خودروهای معمولی چندان خوب جا نمی‌شوند یا اگر هم جا شوند احساس ناراحتی بسیار می‌کنند، درنتیجه صاحبان، برای راحتی هم سگ و خودشان این خودروها را می‌خرند.

Pictures JCCS (17)

یک استفاده دیگر میکروکمپرها این است که آن‌ها فضای خوبی را ارائه می‌دهند که می‌تواند جایی برای دوچرخه‌ یا موتورسیکلت‌های کوچک ‌شود. وجود‌ انواع کابینت‌ها یا یک فضای خواب حداقلی – که گاها بر روی سقف خودرو قرار می‌گیرد از دیگر امکاناتی است که کلاس‌های مختلف ون‌های تغییر یافته به این چشم‌بادامی‌های خوش سفر عرضه می‌کنند.

Pictures JCCS (21)

از دلایلی که باعث می‌شود تا مردم ژاپن بیشتر سراغ‌ میکروکمپ‌ها بروند تا خودروهای کاروانی بزرگ و مجهز، این است که در ژاپن با افزایش طول و ارتفاع خودرو از یک حد مشخص (بترتیب 5 و 2 متر) مالکین دچار یکسری مالیات‌ها و مشکلات جدید و اضافه بر سازمانی می‌شوند و درنتیجه اکثرا ترجیح‌ می‌دهند که با همان ون‌های تغییریافته جمع و جور سرکنند.

Pictures JCCS (10)

داشتن‌ یک خودرو کاروان می‌تواند بسیار لذت بخش‌ باشد. در کشور ما به‌دلیل افزایش قیمت خودرو در سال‌های اخیر درکنار کاهش قدرت خرید مردم باعث شده تا تنها نمونه‌های کاروان موجود با قیمت‌های نسبتا بالایشان چندان مورد توجه قرار نگیرند.

Pictures JCCS (13)

درصورتی که اگر سال‌ها پیش‌ بر روی این مساله سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی خوبی صورت می‌گرفت و نمونه‌هایی با قیمت‌های خوب معرفی می‌شد، باوجود علاقه‌ بالای مردم ما به طبیعت گردی، قطعا سفر کردن در ایران با کاروان‌ها اکنون رونق دیگری داشت.

Pictures JCCS (8)

به علاوه اینکه، استفاده رایج از این نوع وسایل نقلیه، نیاز به یکسری امکانات نیز شهری دارد، به‌عنوان مثال در کشورهایی که استفاده از کاروان رونق دارد، مکا‌ن‌های زیادی در بین جاده‌ها و درون شهرها ویژه این خوردها تعبیه شده تا مالکین‌ با امنیت‌ خاطر بیشتری کاروان‌های خود را در آنجا متوقف کنند.

Pictures JCCS (9)

مطالب مرتبط

نمایشگاه CES 2021 به صورت حضوری برگزار خواهد شد

گروه نمایشگاه CES لاس وگاس با وجود نگرانی‌ها پیرامون ویروس کرونا و شیوع گسترده آن، خبر از برگزاری فیزیکی این نمایشگاه در سال آینده میلادی داده است. انجمن فناوری مصرف‌کننده (CTA) اعلام کرده که قصد دارد راهی ایجاد کند تا غرفه‌داران بتوانند محصولات خود در نمایشگاه CES 2021 را به صورت فیزیکی و دیجیتالی به نمایش بگذارند.نمایشگاه... ادامه مطلب

ولوکوپتر مسیرهای تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می‌کند

استارتاپ هوانوردی ولوکوپتر (Volocopter) در همکاری با اپلیکیشن درخواست تاکسی گرب (Grab)، تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می کند.این دو شرکت با امضای یادداشت تفاهم به دنبال یافتن مناسب ترین شهرها و مسیرها برای تاکسی های هوایی، ارزیابی بهترین موارد استفاده برای تاکسی هوایی و همچنین امکان آزمایش پروازهای مشترک در شهرهای... ادامه مطلب

ماوس گیمینگ ایسوس ROG Chakram از شارژ بی سیم و کنترلر آنالوگ بهره می‌برد

آخرین محصولی که ایسوس در نمایشگاه CES معرفی کرد، ماوس گیمینگ ROG چاکرام است. این ماوس قابلیت‌های شخصی‌سازی متعدد را در کنار چند ایده نوآورانه و جالب در اختیار کاربران قرار می‌دهد.ماوس ROG چاکرام با هدف شخصی‌سازی و انعطاف‌پذیری معرفی شده است و احتمال می‌رود که علاوه بر گیمرها، کاربران دیگر هم از آن استفاده... ادامه مطلب

رونمایی کانن از سیستم دوربین رباتیک CR-S700R

کمپانی کانن در آخرین روز‌های نمایشگاه CES از سیستم دوربین رباتیک برای کنترل چند دستگاه به صورت همزمان رونمایی کرد. این سیستم به درد عکاسانی می‌خورد که علاقه دارند از صحنه‌های سریع، مانند مسابقات ورزشی عکس‌برداری کنند. سیستم دوربین رباتیک CR-S700R مخصوص دوربین‌های 1D X مارک ۲ و مارک ۳ ساخته شده است.سیستم دوربین رباتیک... ادامه مطلب

رونمایی انیکس از گوشی اندرویدی با نمایشگر E-Ink [تماشا کنید]

در نمایشگاه CES امسال شاهد مانیتورها و لپ تاپ هایی بودیم که وضوح و نرخ رفرش فوق العاده خود را به رخ می کشیدند اما در سمت دیگر محصولاتی قرار دارند که از جنبه دیگری به دنبال تمایز پیدا کردن هستند.یکی از این محصولات گوشی جالب کمپانی انیکس است که در عین بهره بردن از... ادامه مطلب

۵ ترند برجسته در نمایشگاه CES امسال را بشناسید

در حالی که هزاران محصول جدید برای جلب توجه مخاطبان راه خود را به نمایشگاه CES لاس وگاس باز می‌کنند، جا ماندن برخی از آن‌ها از چشمان شما چندان دور از ذهن نیست. تشخیص ترندهایی که آینده را شکل داده و بر آن تاثیر می‌گذارند، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نمایشگاه است. و از آن‌جایی... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟