جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

سوغاتی های زمینی که عازم فضا شدند

از جولای سال 2011 میلادی که فضاپیمای آتلانتیس متعلق به ناسا آخرین پرتاب خود را انجام داد و 30 سال قبل این تاریخ (یعنی همزمان با انجام نخستین پرتاب) بیش از 100 سفر توسط سازمان فضایی آمریکا انجام گرفت و همزمان آیتم ها و اقلام عجیب و غریب بیشماری راه به جو پیرامونی زمین پیدا کردند.

اگر می خواهید بدانید که تا به امروز چه اجناسی توسط انسان به فضا ارسال شده اند توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

1- باز لایت یر

sts124_buzzlightyear01

«به سمت ابدیت و ورای آن»؛ این جمله ایست که باز لایت یر کاراکتر افسانه ای داستان اسباب بازی ها قبل از دست زدن به هر کاری ادا می کرد. اما آیا می دانستید که این عروسک 30 سانتی متری به مدت 468 روز میهمان ایستگاه بین المللی فضایی بوده و به دور زمین چرخیده است؟

ماجرا از این قرار است که لایت یر بخشی از یک برنامه آموزشی بود که در جریان ماموریت STS-124 فضاپیمای دیسکاوری عازم ایستگاه فضایی بین المللی شد. این آدم آهنی در واقع کاراکتر اختصاصی در برنامه STEM (مخفف عبارت علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) بود که با هدف تشویق کودکان و نوجوانان برای سفر به فضا و اکتشاف در آن، مورد استفاده قرار می گرفت.

وقتی لایت یر به زمین بازگشت، مانند یک قهرمان از آن استقبال گردید و برای همیشه در موزه Smithsonian به معرض نمایش گذاشته شد.

2- سلول های هلا

Henrietta-Lacks2-620x390

این سلول ها به از روی Henrietta Lacks نام گذاری شده اند که یک بیمار مبتلا به سرطان بود و در دهه 1950 میلادی زندگی می کرد. سلول ها نیز از بدن شخص او گرفته شده اند. این فرد در واقع به سرطان گردن مبتلا بود که در ادامه تمام بدنش را فرا گرفت و به مرگ او انجامید اما سلول های بدن او هنوز هم زنده هستند.

در دهه 1960 میلادی این سلول ها از طریق دومین ماهواره روسی که تا آن زمان در مدار قرار گرفته بود به فضا ارسال شدند. گفتنی است که سلول های این بیمار همراه با نخستین انسان ها عازم فضا شدند و در آنجا بود که دانشمندان کشف کردند آن سلول ها در شرایط گرانش صفر حتی با سرعت بیشتری تکثیر و تقسیم می شوند.

امروزه سلول های این فرد در کانون تحقیقات علمی حول سرطان قرار دارند و نقش بسزایی در توسعه و ساخت واکسن ها و انجام تست های HIV ایفا می کنند و حتی برای مطالعه در مورد پروسه بیماری های مختلف و ترسیم کدهای ژنتیکی نیز از آنها استفاده می گردد.

اما علت محبوبیت این سلول ها در میان دانشمندان آن است که برخلاف بافت های معمول انسانی، قادرند در محیط آزمایشگاهی با سرعت بالا و به شکلی نامحدودی تقسیم شوند و در صورتی که به نقطه دیگری انتقال داده شوند می توانند باز هم زنده بمانند.

البته این را هم باید اضافه نماییم که شخص هلا با برداشته شدن سلول از بدنش موافق نبود و خانواده اش هم تا مدت ها از این مساله بی خبر بودند.

3- گرد و غبار استادیوم Yankee

Yankee_Stadium_(29_September_2007)

در سال 2008 میلادی، اندکی از خاک مربوط به زمین بیسبال در استادیوم یانکی نیویورک با استفاده از فضاپیمای Endeavour ناسا به فضا ارسال شد.

گرت ریزمن فضانورد از هواداران تیم یانکی ها بود که ظرف کوچکی حاوی گرد و غبار این زمین بیسبال را همراه با یادگاری های دیگری از تیم مورد علاقه اش با خود به ایستگاه فضایی بین المللی برد که از آن جمله می توان به یک بنر و کلاهی که توسط جرج استین برنر (مالک سابق تیم یانکی) امضا شده بود اشاره نمود.

ریزمن کمی قبل از شروع بازی یانکی ها مقابل تیم Boston Red Sox در 16 آوریل سال 2008 میلادی این یادگاری ها و ظرف حاوی خاک زمین را در فضا رها کرد.

4- ماله فضایی

landscape-1435344275-piers-sellers-spacewalk

Piers Sellers فضانوردی است که در حین پخش کردن نوعی ماده چسبناک جدید روی سطح بدنه ایستگاه فضایی بین المللی و تست مقاومت آن در برابر حرارت تصادفا ماله ای که برای این منظور مورد استفاده قرار می داده را می اندازد [یا بهتر بگوییم از دست می دهد].

این اتفاق در جریان ماموریت STS-121 شاتل فضایی دیسکاوری به ایستگاه فضایی بین المللی رخ می دهد که بعد از فاجعه Columbia و برای تست یک ماده محافظتی جدید صورت گرفت و سازمان های فضایی برای اطمینان از این مساله که وجود این ماله خطری را برای اجسام شناور موجود در مدار ایجاد نمی کند تا مدت ها رفتار و موقعیت آن را دنبال می کردند.

5- چوب گلف

she0-021

گلف همواره بخشی از اکتشافات فضایی بوده است. آلن شپرد نخستین آمریکایی تبار بود که در سال 1961 قدم به فضا گذاشت اما در سال 1971 میلادی بود که او نوعی چوب گلف ساخت تا با آن به توپی که روی سطح ماه قرار داده بود ضربه بزند.

آلن شپرد در ادامه نه به خاطر اینکه توانسته بود یک توپ گلف را به فاصله 182.9 متری خود در گرانش صفر پرتاب کند بلکه به خاطر ایده مبتکرانه اش مورد توجه جهانی قرار گرفت.

البته باید در نظر داشت که پرتاب یک توپ گلف (یا هر چیز دیگری) به فضا همیشه هم جالب نیست اما نتیجه آن می تواند اینطور باشد. در اوایل 1976 میلادی، از مواد کامپوزیتی تست شده در برنامه شاتل فضایی برای ساخت چوب های گلفی استفاده گردید که دارای توازن مناسب به لحاظ توان و انعطاف پذیری شان بودند. بد نیست بدانید که شپرد بعد از بازگشت به زمین آن چوب گلف را به مرکز تاریخچه گلف آرنولد پالمر در موزه موسسه گلف آمریکا اهدا کرد.

6- نمادهای مذهبی

ISS_Interview_Screenshot

در سال 2012 میلادی، نخستین فضاپیمای تجاری ساخته شده در ایالات متحده آمریکا عازم ایستگاه فضایی بین المللی شد. آن فضاپیمای بدون سرنشین مواد و اقلامی نظیر غذا و کیسه های نگهداری را در خود داشت با این همه، 1200 سوغاتی دیگر را نیز با خود حمل می کرد.

این اقلام در برگیرنده انواع مدال و نمادهای مذهبی فضانوردان بودند و برای تقدیر از آنها به ایستگاه فضایی بین المللی برده شدند.

7- رشته های شجاعت

BOC-strand

جین باروچ از پرستارهای بخش تومورشناسی بیمارستان آریزونا بود و می توان گفت که در کار خود از اساتید خبره محسوب می شد. با این همه، جین همواره باور داشت که می تواند برای حمایت احساسی از کودکان مبتلا به سرطان کاری فراتر از مراقبت های پرستاری انجام دهد.

وقتی که جین به علاقه تعدادی از کودکان سرطانی به کار دستی و خصوصا ساخت رشته های زیبا از مهره های رنگی پی برد بنیادی به نام  Beads of Courage یا رشته های شجاعت را پایه گذاری کرد.

هدف این بنیاد آن بود که لذت درست کردن این رشته ها را به بخش اطفال بیمارستان های مختلف ببرد و از طریق آنها صبوری و مقاومت کودکان در پروسه های درمانی طولانی مدت و بعضا دردناک را به تصویر بکشد.

این ایده در سال 2004 شکل گرفت و در ادامه به بیش از 60 بیمارستان مختلف در سرتاسر دنیا رسید اما در آن زمان حتی خود باروچ هم نمی دانست که آن رشته ها قرار است روزی به فضا بروند.

در ادامه یکی از پیمانکاران ناسا که دخترش هم با سرطان دست و پنجه نرم می کرد پیشنهاد داد که آن مهره های رنگی با استفاده از شاتل آتلانتیس در ماه می سال 2010 همراه با فضانوردان به فضا پرتاب شوند.

این سفر در واقع علاوه بر اینکه قدرت و انعطاف پذیری کودکان مبتلا به سرطان را به تصویر می کشید نمادی بود از عامل انسانی که با قدرت تمام در کانون اکتشافات فضایی قرار دارد.

8- شمشیر لیزری جنگ ستارگان

jediknight2header

لایتبار یا همان شمشیر لیزری مانند جنگ ستارگان شاید بهترین نماد برای این سریال پرطرفدار باشد.

در سال 2007 میلادی، دیسکاوری همراه با مجموعه ای از مصنوعات که دستاوردهای زمینی را به تصویر می کشیدند عازم فضا شد. در میان آن اقلام یک ابزار پلاستیکی که زمانی مارک همیل بازیگر نقش Luke Skywalker از آن استفاده می کرد هم دیده می شد.

آن شمشیر در واقع سه دهه بعد از ساخت فیلم جنگ ستارگان عازم فضا می شد و در پایان سفر 14 روزه خود، به دست جرج لوکاس فیلم ساز و خالق جنگ ستارگان باز گردانده شد.

اما سفر بسیاری از سوغاتی هایی که به فضا برده می شوند هم تا این اندازه کوتاه نیست و حتی برای همیشه در آنجا می مانند. از آن جمله می توان به یک توپ گلف یا یک پرتره خانوادگی اشاره کرد و همچنین از امضاهایی نام برد که به صورت دیجیتالی کد گذاری شده اند.

9- آخرین بقایا

gene-roddenberry-star-trek-birthday

اگر شما یا یکی از عزیزانتان آرزو دارید که به فضا سفر کنید اما مطمئن هستید که این اتفاق در طول حیات تان رخ نمی دهد، باید بگوییم که دریچه امید هنوز هم کاملا به روی شما بسته نشده.

بد نیست بدانید که با پرداخت مبلغی می توانید بقایای بدن خود را به ناسا بسپارید تا آن را با راکت به فضا ببرد و اگر نگران هستید که خاکستر شما بی هدف در فضا سیر کند، باید بگوییم که در اغلب موارد، خاکستر یک شخص درون ماهواره ای که همراه با راکت به فضا پرتاب می شود یکپارچه سازی خواهد شد و برای هفته ها یا سال ها به دور زمین می گردد با این همه این خاکستر تنها تا قبل از ورود مجدد ماهواره به جو زمین و سوزانده شدن آن و متعلقاتش در آتش سالم می ماند.

این اتفاق نیز نخستین بار در سال 1997 میلادی رخ داد و در جریان آن خاکستر دوازده فرد علاقمند از جمله جن رودنبری خالق Star Trek به فضا پرتاب شد. از آن زمان تاکنون خاکستر متعلق به اجساد صدها نفر دیگر راهی این سفر بی بازگشت شدند که از آن جمله می توان به جیمز دوهان هنرپیشه فقید نقش اسکاتی در سریال طولانی Star Trek اشازه نمود.

مطالب مرتبط

ناسا «لپ تاپ شیمیایی» به فضا می فرستد

برای پیداکردن نشانه های حیات در سیاره های دیگر می توان از فضاپیماهای کنونی هم استفاده نمود. اما آنها وسیله اختصاصی این امر نیستند و احتمال دارد نتوانند به درستی این ماموریت را به انجام برسانند. در همین راستا، ناسا به تازگی دستگاهی ساخته تا شواهد درست و کاملی در این مورد بیابد. آنها نام «لپ... ادامه مطلب

فضانورد سابق ناسا: سفر انسان به سیاره مریخ احمقانه است

پس از فرود انسان روی کره ماه در قرن بیستم، سیاره مریخ همواره به عنوان مقصد بعدی در منظومه شمسی شناخته شده؛ اما یکی از فضانوردان سابق ناسا انجام چنین کاری را احمقانه می داند. بیل اندرس فضانورد سابق ناسا که در مأموریت آپولو 8 سال 1968 نیز شرکت داشته، معتقد است سفر به سیاره مریخ... ادامه مطلب

نیم نگاهی به تکنولوژی های تصویربرداری ناسا از فضا

بازدید کنندگان موزه ملی هوا و فضا اسمیتسونیان واقع در واشنگتن قادر خواهند بود تا وسایلی که نیل آرمسترانگ در طول سفر آپولو 11 به همراه داشت را از نزدیک تماشا کنند. ابزارهایی که وی برای سفر به ماه لازم داشت قطعاتی جذاب برای علاقه مندان به علم نجوم است. با این حال، قطعات کوچکی که درون... ادامه مطلب

فضاپیمای Juno ناسا کمتر از ۳۰ روز دیگر وارد مدار مشتری می شود

فضاپیمای Juno ناسا در حال حاضر حدود ۱۷ میلیون و هفتصد هزار کیلومتر تا سیاره ی مشتری فاصله دارد و با سرعتی حدود ۲۳ هزار و ۱۷۴ کیلومتر بر ساعت در حال نزدیک شدن به آن است. کشش ناشی از جاذبه ی فوق العاده زیاد مشتری دائماً در حال کشیدن جونو به سمت خود است به... ادامه مطلب

ماهواره GOES-R به فضا پرتاب شد؛ تحولی در پیش بینی های هواشناسی در راه است

دیروز بالاخره ناسا ماهواره هواشناسی جدید خود «GOES-R» را با یک فروند موشک «Atlas V» از پایگاه کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب کرد. انتظار می رود این ماهواره تحولی اساسی در علم هواشناسی و پیش بینی های آب و هوایی را سبب شود. «GOES-R» می تواند بهترین تصاویر زنده از طوفان های فعال و سایر... ادامه مطلب

ناسا برای پیشگیری از برخورد شهاب سنگ به زمین چه برنامه ای دارد؟

احتمال برخورد شهاب سنگ به زمین بسیار کم است، ولی به خاطر اثرات فاجعه بار این برخورد نامحتمل، ناسا وظیفه دارد با جدیت تمام در این زمینه عمل کند. این آژانس فضایی به تازگی سندی 20 صفحه ای را منتشر کرده که اقدامات دولت فدرال ایالات متحده در دهه آتی برای غلبه بر تهدید بالقوه... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x