هوش مصنوعی PlaNet گوگل با نگاه کردن به عکس ها می تواند موقعیت آنها را تشخیص دهد

تجربیاتی که گوگل تا به امروز در زمینه یادگیری عمیق داشته نتایج بسیار خوبی را چه به لحاظ عملی و چه جذابیت کلی در بر داشته اند. جدیدترین دستاورد این شرکت در زمینه هوش مصنوعی می تواند به یک تصویر نگاه کرده و از طریق مقایسه آن با میلیون ها عکس دیگر حدس بزند که در کجا گرفته شده است.

این هوش مصنوعی PlaNet نام دارد و ظاهرا پرچمدار عصری است که در آن نیازی به برچسب گذاری جغرافیایی تصاویر برای مشخص نمودن موقعیت گرفته شدنشان نیست.

عملکرد این سیستم هم بسیار ساده است. اگر تصویری از برج آزادی را مقابل فردی قرار دهید، آنگاه میلیون ها نفر از مردم می توانند حدس بزنند که تصویر در تهران گرفته شده است. در واقع ما مناطق مختلف جغرافیایی را بر مبنای جاذبه های گردشگری آنها تشخیص می دهیم و برنامه ای که توسط گوگل طراحی شده هم تقریبا همین کار را انجام می دهد.

با این همه، PlaNet می تواند عکس ها را در نبود این آثار و جاذبه ها تشخیص داده و برای این منظور آنها را با دیتابیسی از عکس های گرفته شده در سرتاسر دنیا مقایسه می کند.

این تکنولوژی البته هنوز هم کامل نیست یا حتی نمی توان گفت که پایداری لازم را دارد. Tobias Weyland سرپرست تیم توسعه دهنده این هوش مصنوعی می گوید PlaNet می تواند موقعیت یک عکس را با دقتی در سطح خیابان در 3.6 درصد موارد درست تشخیص دهد.

البته دقت این سیستم برای درست حدس زدن شهر تا 10.1 درصد است و کشورها را هم با دقت 28.4 درصد درست تشخیص میدهد. توانایی تشخیص قاره توسط این هوش مصنوعی برابر با  48 درصد عنوان شده و این یعنی PlaNet، قاره عکس مورد نظر شما را در نصف موارد درست حدس می زند.

شاید به نظر شما توسعه چنین سیستمی با این دقت پایین اهمیتی نداشته باشد، اما مساله مهم این است که PlaNet کارش را بهتر از انسان انجام می دهد. برای اینکه در این رابطه با ما هم نظر شوید بهتر است نگاهی به بازی Geogusser بیاندازید؛ در این بازی شما به صورت تصادفی در یک نقطه قرار داده می شود و اجازه می یابید تا با حرکت به بخش های کناری خود موقعیت تان را حدس بزنید.

دانشمندان نیز با در نظر داشتن همین مساله و برای نشان دادن توانایی تکنولوژی طراحی شده خود تصمیم گرفتند آن را با گروهی از افراد که مرتبا به شهرها و کشورهای مختلف سفر می کنند مقایسه نمایند و بعد از بررسی ها مشخص شد که «نرخ خطای موقعیتی» PlaNet کمتر از نصف رقبای انسانی اش است.

گوگل مشخص نکرده که چطور می خواهد از این تکنولوژی استفاده کرده و توسعه آن را به جلو ببرد و برای روشن تر شدن این امر لازم است که اندکی منتظر بمانیم.

مطالب مرتبط

برگزاری جلسه رسیدگی به انحصارطلبی شرکت‌های بزرگ فناوری با حضور مدیران آن‌ها

مدیران عامل چهار شرکت فناوری بزرگ دنیا ماه جاری میلادی به کنگره آمریکا خواهند رفت و به سوالات قانونگذاران در مورد انحصارطلبی پاسخ خواهند داد.سخنگوی کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا تأیید کرد که جف بزوس، تیم کوک، مارک زاکربرگ و ساندار پیچای که به ترتیب سکان آمازون، اپل، فیسبوک و گوگل را در دست دارند،... ادامه مطلب

دایناسورهای واقعیت افزوده به سرچ گوگل می آیند

خواندن در مورد دایناسورهایی که زمانی روی زمین راه می رفته اند یک چیز است و تجسم شان در نزدیکی تان چیز دیگری؛ گوگل حالا به شما کمک می کند تا راحت تر این موجودات مربوط به ماقبل تاریخ را تجسم کنید. این شرکت ۱۰ دایناسور واقعیت افزوده را به سرچ گوگل اضافه کرده است؛... ادامه مطلب

هوش مصنوعی جدید فیسبوک اسناد را با دقت ترجمه و خلاصه می‌کند

محققان فیسبوک موفق به توسعه یک مدل مبتنی بر هوش مصنوعی شده‌اند که از طریق بازیابی کلمات، جملات و پاراگراف‌ها در زبان‌های مختلف و شناسایی الگوهای درون آن‌ها قادر به تولید متنی خلاصه است. این مدل «خودرمزگذار چند زبانه‌ با قابلیت بازیابی و تولید» یا به شکل خلاصه MARGE نام دارد.بر اساس گزارش VentureBeat، محققان ادعا... ادامه مطلب

نمایش رایگان فهرست محصولات در صفحه اصلی جستجوی گوگل؛ تشدید رقابت با آمازون

گوگل به منظور کمک به کسب و کارهای کوچک، از نمایش رایگان فهرست محصولات در صفحه اصلی نتایج جستجو خبر داد. این قابلیت در حاضر در نسخه موبایل و برای کاربران آمریکایی فعال شده است.گوگل تا پیش از این فقط لینک‌های پولی را در پنل Knowledge نشان می‌داد. پنل Knowledge زمانی به نمایش در می‌آید... ادامه مطلب

هوش مصنوعی مایکروسافت عکس‌های قدیمی را با کیفیت بالایی ترمیم می‌کند

تیم تحقیقاتی مایکروسافت اخیرا موفق به توسعه یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی شده که از طریق یادگیری عمیق تصاویر قدیمی را ترمیم می‌کند.بر اساس گزارشی که MSPoweruser از سوی مایکروسافت منتشر کرده، روش‌های ترمیم مرسوم که توسط یادگیری با نظارت انجام می‌شود، به علت پیچیده بودن تخریب عکس‌های واقعی و همچنین فاصله میان تصاویر... ادامه مطلب

توسعه هوش مصنوعی که با دقت ۹۹ درصد افراد در حال غرق شدن را تشخیص می‌دهد

بر اساس گفته سازمان بهداشت جهانی، غرق شدن سومین عامل مرگ‌های تصادفی در جهان است که سالانه جان نزدیک به ۳۲۰ هزار نفر را می‌‌گیرد. محققان اخیرا موفق به توسعه سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی شده‌اند که باعث حفظ جان افراد می‌شود.به گفته سایت VentureBeat، محققان در دانشگاه «بن گوریون» راه حلی مبتنی بر هوش مصنوعی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟