گروهی سوئدی دستگاهی ساخته که به کمک 2000 قطعه تیله، موسیقی پخش می کند [تماشا کنید]

گروهی سوئدی دستگاهی ساخته که به کمک 2000 قطعه تیله، موسیقی پخش می کند [تماشا کنید]

در چند سال اخیر، موسیقی دانان دستگاه های ساخت موسیقی مختلفی پدید آورده اند که هر یک به نوبه خود، جای تحسین بسیار دارند. اما شاید دستگاه جدید گروه Wintergatan در رده ای بالاتر از همه آن ها قرار گیرد. این گروه سوئدی، اخیرا دستگاهی به نام «ماشین تیله ای موزیکال - Musical Marble Machine» تولید نموده که همان طور که از نامش پیداست، با استفاده از ۲۰۰۰ گوی تیله ای، اصوات سازهای مختلف را تولید می کند.

علاوه بر این ۲۰۰۰ قطعه تیله، از ۳۰۰۰ قطعه دیگر برای تولید سایرها بخش های دستگاه استفاده شده که بخش عمده ای از آن ها نقش هندل، اهرم، نقاله و چرخ دنده را ایفا می کنند. به گفته سازندگان این دستگاه، ساخت آن نزدیک به ۱۴ ماه طول کشیده و البته می توان گفت ارزشش را داشته است.

نتیجه نهایی کار گروه Wintergatam در ویدیوی زیر کاملا مشخص بوده و نیازی به توضیح اضافه نیست. به کمک این ماشین خارق العاده، می توان به صورت تک نفری و همزمان، سازهایی از قبیل گیتار بیس، زیلوفون و درام را نواخت و البته، موسیقی نهایی، واقعا عالی از آب در می آید.

در نهایت، بعید به نظر می رسد که این ماشین پخش موسیقی، در کنسرت های امروزی مورد استفاده قرار گیرد؛ چرا که طبیعتا وزن زیادی دارد و امکان جا به جایی آن بسیار محدود است. اما با این وجود، دستگاه مورد بحث مثالی بارز بر آن است که با ترکیب هنر موسیقی دانان و دانش مهندسی، می توان چه کارهایی به انجام رساند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato