راکت فالکون 9 برای بار چهارم نتوانست سالم روی آب فرود بیاید

راکت فالکون 9 برای بار چهارم نتوانست سالم روی آب فرود بیاید

اسپیس اکس دیروز توانست راکت فالکون ۹ خود را با موفقیت به فضا پرتاب نماید اما همان طور که انتظار می رفت، فرود آن روی سکوهای دریایی پیروزمندانه نبود و ایلان ماسک نیز در این رابطه اظهار داشت که راکت آنها این بار نیز بسیار سخت فرود آمده.

اگر پیگیر اخبار مربوط به فضا باشید حتما می دانید که کمپانی اسپیس اکس پیش از این نیز سه بار تلاش نموده تا راکت فالکون ۹ خود را روی سطح شناور در دریا فرود بیاورد و هر سه مرتبه نیز با شکست مواجه گشته بود. البته در سری سوم، راکت به درستی روی سطح تعیین شده نشست اما به دلیل ضعف یکی از پایه هایش، تعادل خود را از دست داده و منفجر گشت.

البته جا دارد اشاره نمائیم که خود کمپانی سازنده نیز به فرود موفق این ماهواره امید چندانی نداشت زیرا از یک طرف خود ماهواره SES از وزن بسیار بالایی برخوردار بوده و از سوی دیگر، موشک فالکون مسافت بیشتری را باید طی کند. در همین رابطه، کمپانی مورد بحث در بیانیه ای رسمی اعلام کرده بود که «انتظار ندارد این موشک به سلامت روی دریا بنشیند.»

همچنین از قبل گفته شده بود که این راکت تقریباً همه ی سوخت خود برای رساندن ماهواره به مقصد را مصرف خواهد کرد و انرژی کافی برای بازگشت به سکوی پرتاب اولیه را نخواهد داشت.

علیرغم تمامی موارد ذکر شده در بالا، اسپیس اکس ماموریت اصلی خود که ارسال ماهواره ی SES-9 به مدار زمین بود را کاملا درست و پیروزمندانه به انجام رسانده. این ماهواره در ارتفاعی بالاتر از نمونه های پیشین جای گرفته شده و قرار است از موشک های اختصاصی خود برای گشت در مدار تعیین شده استفاده نماید.

پیرو این امر و همچنین بر اساس گزارشات منتشر گشته از کمپانی SES، ماهواره SES-9 سرانجام در ارتفاع ۲۲ هزار مایلی از خط استوا مستقر گردید و به این واسطه قادر خواهد بود برای مناطق شمال شرقی آسیا، جنوب آسیا و همچنین اندونزی سرویس های ارتباطی لازم را مهیا نماید.

در آخر جا دارد اشاره نمائیم که اسپیس اکس برای فرود دوباره راکت فالکون ۹ یک شانس دیگر نیز دارد. این شرکت قرار است در هفته های آتی محموله ای را برای ناسا به ایستگاه فضائی بین المللی ارسال نماید. اینکه این فرود روی آب صورت خواهد پذیرفت یا روی سطح زمین هنوز اعلام نشده اما ایلان ماسک اعلام نموده که بدون شک تلاششان این است تا این ماموریت شانس دوباره ای برای آنها رقم زده و موفقیت تازه ای را برایشان به دنبال داشته باشد.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato