اولین باج افزار برای سیستم عامل OS X مشاهده شد

اولین باج افزار برای سیستم عامل OS X مشاهده شد

برخی کاربران مک امروز برای اولین بار با گونه ای نرم افزار مخرب رو به رو شده اند که در اصطلاح به آنها «باج افزار» گفته می شود. باج افزارها، نرم افزارهای مخربی هستند که دسترسی کاربر به سیستم را محدود نموده و برای حذف این محدودیت، از او طلب پول می کنند.

گزارش شده که کاربران نرم افزار Transmission که برای دریافت فایل های تورنت از آن می توان استفاده کرد، اولین قربانیان چنین حمله ای در پلتفرم نرم افزاری OS X بوده اند. افرادی که آخرین نسخه از این نرم افزار را دریافت کرده اند،‌ به شکل ناخواسته میزبان یک بدافزار به نام KeRanger نیز شده اند.

KeRanger به عنوان یک باج افزار عمل کرده و اطلاعات موجود در حافظه دستگاه قربانی را رمزگذاری کرده و برای رمزگشایی از آن نیز طلب پرداخت هزینه از سوی قربانی داشته.

باج افزارها در ماه های گذشته چند باری در تیتر خبرها جای گرفته بودند. برای مثال، هکرها با همین روش در ماه گذشته، از بیمارستانی در لس آنجلس ۱۷ هزار دلار باج گرفتند ولی اکنون با توجه به مشکلات اخیر اپلیکیشن Transmission برای مک، چنین حمله ای در مقیاس گسترده تر انجام شده.

لازم به اشاره است که پیش از این و در سال ۲۰۱۴ یک باج افزار دیگر تحت عنوان FileCoder برای OS X طراحی شده بود که البته از سوی کسپرسکی شناسایی شد و هیچ گاه نتوانست در مقیاسی گسترده عمل کند.

transmission-mac-w600

در نهایت لازم به اشاره است که اپلیکیشن Transmission، نسخه ای تازه با شماره ۲.۹۲ عرضه نموده که در آن، KeyRanger حذف شده است. در نتیجه کاربرانی که از این کلاینت تورنت بهره می گیرند بهتر است سریع تر آخرین نسخه Transmission را دریافت نمایند.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato