چرا اپل رویداد معرفی آیفون جدید را به روز پیش از برگزاری دادگاه پرونده سن برناردینو موکول کرد؟

چرا اپل رویداد معرفی آیفون جدید را به روز پیش از برگزاری دادگاه پرونده سن برناردینو موکول کرد؟

صبح امروز برایتان نوشتیم که کمپانی اپل قصد دارد تا رویداد معرفی آیفون جدید را در روز ۲۱ مارس یا همان ۲ فروردین ۹۵ برگزار کند؛ یعنی دقیقا یک روز پیش از زمانی که اهالی کوپرتینو باید در دادگاه ریوِرساید کالیفرنیا، به تقابل به پلیس فدرال آمریکا رفته و از خود در پرونده حادثه سن برناردینو دفاع کنند.

هنوز مشخص نیست که اپل چه دلیلی برای این تصمیم خود دارد، اما باور آن که زمان بندی دو رویداد، صرفا اتفاقی بوده کمی سخت است. تاریخ برگزاری دادگاه، تقریبا از یک ماه پیش تعیین شده و اپل هم سخت گیری های خاص خود را در زمان بندی رویدادهای معرفی آیفون های جدید دارد. حتی باور آن که تیم کوک، رویداد معرفی آیفون را بدون اظهار نظر درباره دعوای قانونی اپل و اتفاقات یک ماه گذشته به اتمام برساند نیز مشکل است.

بدیهی است که در مراسم معرفی آیفون جدید، تیم کوک روی صحنه ای خواهد رفت که زبان از وصف تاثیر خبری آن عاجز است و قطعا اپل، از این فرصت به نفع خود استفاده خواهد کرد.

باید اعتراف کرد که در این صورت، تیم کوک دست به حرکتی هوشمندانه خواهد زد. اپل در حال حاضر شرایط سختی در پرونده سن برناردینو دارد و دولت هم از همان ابتدا، از تمام اهرم های خود برای جهت دادن به افکار عمومی علیه اپل استفاده کرده است؛ یکی از مثال های بارز این مسئله، جمع آوری برخی از بازماندگان حادثه از سوی دولت بود تا پیش از رای نهایی دادگاه، به سود FBI شهادت دهند.

با توجه به این، کاملا طبیعی است که اپل هم از تمام گزینه های خود برای مبارزه با دولت استفاده کند. رویدادهای اپل، معمولا مخاطبانی از سراسر جهان را به خود جذب می کنند و هیچ رویدادی در این صنعت قادر به رقابت با آن نیست. اپل این فرصت را یافته که در زمانی سرنوشت ساز، طرفداران را نسبت به حمایت از خود ترغیب کند.

tim-cook-apple

در همین حال، اپل در حال ورود به عرصه ایست که دولت از طریق آن، اهالی کوپرتینو را تحت فشار قرار داده. در واقع از همان ابتدا، FBI و متحدان آن، سعی داشته اند تا تلاش اپل برای حفظ امنیت کاربران را به شکل مانوری تبلیغاتی برای فروش بیشتر محصولات جلوه دهند. حتی برخی از فعالان صنعت نیز شعاری با این مضمون مطرح کردند: «اپل به شما موبایل می فروشد، نه آزادی مدنی.»

اگرچه اپل و تقریبا تمام مدافعان آزادی خواه وی با این شعار مخالف اند، اما همان طور که دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا نیز گفته، «مرز میان سیاست و تبلیغات آنقدرها هم واضح نیست».

شاید اپل بتواند با ترغیب سیاست مدارانی چون سناتور لیندزی گراهام به دفاع از خود، با این تفکر مبارزه کند اما صحبت درباره دعوای قانونی در مراسم معرفی آیفون و اسمارت واچ جدید، اپل را در شرایطی خطرناک قرار خواهد داد که ممکن است به پیروزی دولت منجر شود. و سوال اصلی اینجاست که اگر اپل اهدافی تبلیغاتی را دنبال نمی کند، پس چرا باید در مراسم معرفی محصولی جدید درباره مجادله قانونی خود سخن گوید؟

در نهایت باید گفت که اپل نیازی به چنین حرکاتی ندارد. تیم کوک به دفعات نشان داده که می تواند شرایط سخت را مدیریت کند و مصاحبه وی با ABC نیز گواهی بر این مسئله است. کوک می داند که چطور درباره رمزگشایی آیفون صحبت کرده و احساسات مردم در قبال پیامدهای آن را برانگیزد. اما زمان بندی فشرده معرفی محصولات جدید و برگزاری دادگاه، تیغ دو لبه ای است که می تواند بهایی سنگین برای ساکنین کوپرتینو به همراه داشته باشد. اگر این مراسم آن طور که اپل می خواهد پیش نرود، آینده کمپانی و محصولات آن کاملا تغییر خواهد کرد.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato