بُکسل ماشین 1800 کیلوگرمی توسط 6 ربات ریز [تماشا کنید]

بُکسل ماشین 1800 کیلوگرمی توسط 6 ربات ریز [تماشا کنید]

محققان دانشگاه استنفورد رباتی ساخته اند که مورچه ها در برابر آن بسیار ضعیف به نظر می رسند. عموما این حشرات سیاه و ریز را برای کار گروهی و سختکوش بودنشان می شناسیم اما ربات های کوچکی که در این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد با اینکه به تقلید از مورچه ها ساخته شده اند، اما قدرت بسیار بیشتری دارند و می توانند کمک دست انسان نیز باشند.

۶ عدد از ربات های یاد شده در کنار هم قادر هستند ماشینی به وزن حدودی ۲ تُن را بکسل نمایند. طراحان uBots راز موفقیت خود را تقلید زیستی بیان کرده اند به طوری که گفته می شود روش کار این دستگاه ها از روی بدن مارمولک الهام گرفته و ساخته شده است. همان طور که می دانید پاهای مارمولک ها نوعی چسبندگی ویژه دارد که علاوه بر اتصال محکم به سطح، بسیار آسان و سریع نیز از آن کنده و جدا می گردد و همین امر کمک می کند تا این خزنده به راحتی روی دیوار به صورت عمودی حرکت نماید.

کار گروهی ربات های یاد شده نیز  از مورچه های کارگر تقلید شده؛ محققان دریافته اند مورچه ها با استفاده از سه پا از ۶ پای خود می توانند به میزان قدرت خود بیفزایند.

در همین راستا یکی از دانشجویان ارشد این پروژه اظهار داشته: «با توجه به پویایی کارهای گروهی نسبت به فعالیت های انفرادی، ما نیز تیمی از ربات های microTug خود ساختیم تا همانند مورچه ها بتوانند قدرتی فراتر از توان فردیشان به نمایش بگذارند.»

این ربات ها همانند حشره یاد شده و البته با کمک چرخ، حرکت می کنند و می توانند نیرویی معادل ۲۰۰ نیوتن وارد کرده و به واسطه چرخ های چسبناکی که دارند، خواهند توانست وسیله نقلیه ای به وزن حدودی ۱۸۰۰ هزار کیلوگرم را کشیده و حرکت دهند.

در ویدئوی زیر می توانید روش کار این ربات های کوچک را تماشا کنید.

 

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato