با لاورن پاول جابز، چهارمین زن ثروتمند جهان آشنا شوید

لاورن پاول جابز، صرفا همسر سابق استیو جابز فقید نیست. وی یک مدیر برجسته و بشردوست است که با ثروت کلان خود، سعی در زیباتر کردن دنیا دارد. بر اساس گزارش اخیر Wealth-X، وی حالا چهارمین زن پولدار جهان است و نامش در میان 50 ثروتمند جهان دیده می شود.

پس از درگذشت همسرش در سال 2011، پاول ثروت او، که سهام اپل و دیزنی بود را به ارث برد و به یک باره میلیاردر شد. از آن زمان تا به امروز، ارزش دارایی های پاول جابز 14.4 میلیارد دلار برآورد شده است.

با این حال، او هیچگاه علاقه ای به صحبت کردن در مورد زندگی شخصی خود نداشته و جزئیات چندانی از زبان او پیرامون رابطه اش با جابز و خانواده اش بیان نشده اما در مورد فعالیت های بشردوستانه اش بسیار شنیده ایم.

hamrah-mechanic

در ادامه نگاهی به زندگی وی به روایت تصویر خواهیم داشت.

2

لاورن پاول جابز سال 1963 در شهر West Milford ایالت نیوجرسی از مادری معلم و پدری ملوان زاده شد. پدرش زمانی که لاورن تنها سه سال داشت، در سانحه ای هوایی درگذشت. مادر لاورن بعدها دوباره ازدواج کرد.

3

پس از فارغ التحصیلی در دو رشته علوم سیاسی و اقتصاد در دانشگاه پنسیلوانیا، پاول در وال استریت برای مریل لینچ و گلدمن ساچز کار کرد. پس از آن در سال 1989 به استنفورد رفت تا در رشته MBA تحصیل کند.

4

همان دوران تحصیل در استنفورد بود که پاول با جابز آشنا شد. استیو به یک سخنرانی در دانشگاه دعوت شده بود و پیش از اینکه او را فرا بخوانند تا سخنرانی اش را آغاز کند، چند دقیقه ای به طور اتفاقی کنار همسر آینده اش نشست. پس از سخنرانی، استیو او را به صرف شام دعوت کرد و لاورن پاول جوان پذیرفت. از آن روز تا سال 2011 این دو با هم بودند.

5

این دو در ماه مارس سال 1991 در پارک ملی یوسمیت با یکدیگر ازدواج کردند.

حاصل این ازدواج، سه فرزند با نام های رید، ارین و ایو بود. جوان ترین آن ها ایو، پاییز سال پیش رو به کالج می رود و پاول تنها باقی می ماند. با این حال وی خوشحال است که با بزرگ شدن فرزندانش، فرصت کاری اش تا 20 الی 30 ساعت در هفته افزایش می یابد.

حاصل این ازدواج، سه فرزند با نام های رید، ارین و ایو بود. جوان ترین آن ها ایو، پاییز سال پیش رو به کالج می رود و پاول تنها باقی می ماند. با این حال وی خوشحال است که با بزرگ شدن فرزندانش، فرصت کاری اش تا 20 الی 30 ساعت در هفته افزایش می یابد.

7

وقتی استیو جابز بر اثر سرطان در سال 2011 درگذشت، لاورن پاول، 5.5 میلیون سهم از اپل و 7.3 درصد از سهام والت دیزنی را صاحب شد. با مجموع ارزش دارایی 14.4 میلیارد دلار، او حالا چهل و هفتمین فرد ثروتمند و چهارمین زن ثروتمند جهان است.

8

ارزش سهام او در دیزنی نسبت به 5 سال پیش که جابز درگذشت، سه برابر شده است و 12 میلیارد دلار از کل سهام او را تشکیل می دهد. او به تنهایی بزرگ ترین سهام دار کمپانی والت دیزنی است، بدون اینکه مشارکتی در روند پیشرفت آن داشته باشد.

9

با وجود اینکه وی با یکی از قدرتمندترین و تاثیرگذارترین شخصیت های جهان ازدواج کرده بود، اما هیچگاه تماشاچی باقی نماند. او با اتکا به دانش خود، فعالیت هایش را پی گرفت.

10

اوایل دهه 90، وی Terravera را تاسیس کرد، شرکتی فعال در زمینه تولید مواد غذایی طبیعی با هدف توسعه مواد اولیه آلی مثل غلات و حبوبات. وی سپس از کار کناره گرفت تا بیشتر به خانواده اش برسد.

11

در سال 1997، پاول جابز College Track را تاسیس کرد. سازمانی غیر انتفاعی که به افراد کم بضاعت کمک می کرد وارد کالج شوند. تا به امروز، فعالیت این موسسه به 8 ساختمان بزرگ در سراسر کالیفرنیا، کلورادو و لوییزیانا گسترش یافته است.

12

اوایل سده جدید میلادی، پاول روی Emerson Collective وقت گذاشت؛ سازمانی که قرار بود روی مهاجرت، عدالت اجتماعی و تحصیل تمرکز کند.

13

سپتامبر سال گذشته، پاول جایز 50 میلیون دلار از طریق Emerson به XQ: The Super School Project اهدا کرد؛ سازمانی که قصد دارد نظام آموزشی دبیرستان ها را از درون به بیرون متحول کند. او حالا عضو هیئت مدیره XQ نیز هست.

14

XQ قرار است 10 برنده از میان شرکت کنندگان خود انتخاب کند و به آن ها سرمایه بدهد تا طرح خود برای ساخت مدارسی متفاوت را اجرا کنند. این مدارس قرار است دانش آموزان خود را هم برای کالج و هم برای زندگی آماده سازد. پاول جابز می گوید: «فاصله عظیمی میان آنچه که دانش آموزان برای آینده شان می خواهند و آنچه که در مدرسه به آن ها آموزش می دهند وجود دارد.»

15

با این حال، فعالیت های وی به همینجا ختم نمی شود. وی عضو ثابت ارگان هایی چون بنیاد آمریکای جدید، آموزش برای آمریکا و حفاظت بین المللی است. او عضو هیئت امنا دانشگاه استنفورد و همچنین شورای روابط خارجه نیز هست.

همانند همسرش، پاول جابز هم علاقه ای به صحبت در مورد نقطه نگاه شخصی اش به صورت عمومی ندارد اما اخیرا وی چیزهای جدیدی برای گفتن داشته است. وی مبلغ قابل توجهی را به کمپین تبلیغات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون اهدا کرده و همچنین در نامه ای لب به تحسین از او گشوده است.

همانند همسرش، پاول جابز هم علاقه ای به صحبت در مورد نقطه نگاه شخصی اش به صورت عمومی ندارد اما اخیرا وی چیزهای جدیدی برای گفتن داشته است. وی مبلغ قابل توجهی را به کمپین تبلیغات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون اهدا کرده و همچنین در نامه ای لب به تحسین از او گشوده است.

17

پاول نقش موثری در شکل گیری اپل و البته اعتلای استیو جابز داشته. او در سال 2009 از والتر آیزاکسون خواست تا زندگی نامه همسرش را بنویسد. اما با این حال، به نظر می رسد که وی همچون تیم کوک و جانی آیو از خواندن کتاب راضی نبوده.

18

اکتبر سال گذشته، وی فیلم Steve Jobs را نکوهش کرد و آن را «خیالی» خواند. وی از همان لحظات اول مخالف فیلم نامه بوده و شخصا با کریستین بیل و لئوناردو دی کاپریو تماس گرفته تا آن ها را از پذیرفتن این نقش منصرف کند.

19

سرمایه گذاری صحیح از ثروتی که برای وی به جا مانده، نگرانی اصلی پاول جابز است. دوستان و همکارانش می گویند شخصیت وی به گونه ای است که انگار وی برای استیو جابز ساخته شده بود. لئون ویزلتیر، از همکاران جدید پاول می گوید که او زن بسیار قدرتمند و ایده آل گرا است که هیچ شکی در مورد آرمان های خود ندارد.

مطالب مرتبط

مجله امضا شده توسط جابز در یک‌ حراجی ۱۶ هزار دلار فروخته شد

نسخه‌ای از جلد مجله Fortune مربوط به سال ۱۹۸۹ که تصاویر استیو جابز را در دوران جوانی نشان می‌دهد، روز گذشته در جریان مزایده‌ای در آمریکا با قیمت ۱۶۶۳۸ دلار خریداری شد.این مجله در تاریخ ۹ اکتبر ۱۹۸۹ با تصاویری از چهره استیو جابز منتشر شده و حالا با قیمتی تقریبا پنج هزار برابر از... ادامه مطلب

آمیزه‌ای از تنفر، عشق و احترام؛ مروری بر ارتباط پر فراز و نشیب بیل گیتس و استیو جابز

بیل گیتس و استیو جابز هیچوقت آنقدرها با یکدیگر کنار نیامدند.در یک بازه زمانی بیشتر از ۳۰ ساله، این دو از متحدینی صمیمی به رقیبانی سرسخت و بعد دوستانی گشاده‌رو تبدیل شدند - گاهی از اوقات، به صورت همزمان هر سه این‌ها بودند.بعید به نظر می‌رسد که امروز اپل بدون وجود مایکروسافت می‌توانست تبدیل به... ادامه مطلب

ده سال با آیپد؛ مروری بر تکامل محبوب‌ترین تبلت دنیا

ده سال پیش در چنین روزی استیو جابز فقید در سان فرانسیسکو روی صحنه رفت و از آیپد نسل اول رونمایی کرد. آیپد یکی از آخرین محصولاتی بود که وی پیش از مرگش معرفی کرد؛ محصولی که در یک دهه گذشته تغییرات زیادی کرده است.جابز معتقد بود شکاف بین تلفن های هوشمند و لپ تاپ... ادامه مطلب

استیو جابز چطور در مراسم رونمایی از آیفون، آینده را به دفعات درست پیش‌بینی کرد؟

وقتی استیو جابز فقید ۱۳ سال پیش در روز نهم ژانویه سال ۲۰۰۷ از نخستین آیفون رونمایی کرد، هدف داشت با دستگاهی که به زعم او «محصولی انقلابی» که «همه‌چیز را تغییر می‌دهد» بود،‌ سهمی تنها یک درصدی از بازار گوشی‌های موبایل به دست آورد.با قیمتی نه‌چندان ارزان (بالغ بر ۵۹۹ دلار در آن زمان)... ادامه مطلب

اپل استور آنلاین، میراث استیو جابز که اپل را از نابودی نجات داد

زمانی که استیو جابز به اپل برگشت، در کنار معرفی آی مک (iMac) و آیپاد (iPod) به شکل رسمی فروشگاه آنلاین اپل را نیز در تاریخ 10 نوامبر 1997 برابر با 19 آبان 1376 راه اندازی کرد. اپل استور آنلاین در تاریخ 22 ساله خود، نقش مهمی را در رشد و بقای این شرکت ایفا... ادامه مطلب

توییت تیم کوک به مناسبت هشتمین سالگرد درگذشت استیو جابز

امروز هشتمین سالگرد درگذشت استیو جابز است؛ فردی که با قرار دادن اپل در مسیر درست، دنیای تکنولوژی را متحول کرد. تیم کوک، مدیر عامل کنونی اپل مثل همیشه در توییتر یاد و خاطره جابز را گرامی داشت.تیم کوک در توییت خود، جمله زیبایی را از جابز نقل کرده و تصویری از او را روبروی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟