موسسه SETI به دنبال کشف نشانه هایی از موجودات فرازمینی روی ستاره های کهن سال است

موسسه SETI به دنبال کشف نشانه هایی از موجودات فرازمینی روی ستاره های کهن سال است

موسسه جستجوی هوش فرازمینی که به اختصار SETI نامیده می گردد تاکنون موفق به کشف نشانه ای مبنی بر وجود حیات در کرات دیگر نشده است. اما شاید یکی از دلایل این عدم موفقیت این بوده که آنها در مکان هایی اشتباه به دنبال موجودات فضائی هستند!

تا به این تاریخ، SETI فقط در اطراف سیاره ها و ستاره های جوان همانند کره خاکی خودمان به دنبال بیگانه ها بوده اما در بیانه ای که در روز جمعه منتشر کرد اعلام داشته آنها در نظر دارند دایره تحقیقات خود را توسعه بخشیده و به سراغ ستاره های پیرتر و کوتوله و سرخ هم بروند.

جا دارد در اینجا اشاره کنیم که کوتوله سرخ غالبا به ستاره ای گفته می شود که جرمی کمتر از نصف خورشید دارد و دمای سطحی آن کمتر از ۳۵۰۰ درجه کلوین است. در مقابل، ستاره کوتوله سفید، در واقع گونه ای از اجرام فضایی است که در مرحله نهایی تکمیل قرار دارد و جرم آن معادل خورشید یا کمتر از آن است. در مرحله کوتوله سفید، ستاره فشرده و کم نور گشته و اندازه اش نیز کوچک و حدود زمین می شود.

حالا با این پیش فرض، یکی از ستاره شناسان موسسه SETI با نام «سث شاستاک» اظهار داشته که کوتوله های سرخ بخش اعظمی از ستاره های کهکشان راه شیری و به طور دقیق تر باید گفت ۷۵ درصد از آن را به خود اختصاص داده اند. همچنین با توجه به این حقیقت که آنها از خورشید زمین بسیار پیرتر هستند می توان اینگونه گمانه زنی نمود که سیاره های موجود در مدار آنها بهترین مکان ها برای زیست فرازمینی محسوب می گردند.

موسسه مورد بحث با استفاده از تلکسوپ های Allen در شمال کالیفرنیا، تخمین زده که مراحل بررسی و نقشه برداری از کوتوله سرخ حدود دو سال زمان نیاز دارد.

در همین رابطه، یکی از دانشمندان موسسه جستجوی هوش فرازمینی به نام «گِری هارپ» اعلام داشته: «ما سیستم های مورد هدف خود را در باندهای فرکانسی مختلف بین یک تا ۱۰ گیگاهرتز مورد بررسی قرار دادیم. تقریبا نیمی از باندها در جایگاهی موسوم به «فرکانس جادوئی» قرار می گیرند- یعنی جایی در موج های رادیویی که به طور مستقیم به ثابت ریاضی مربوط می گردد. به همین لحاظ بسیار منطقی است اگر گمانه زنی کنیم که موجودات فرازمینی که در صدد جلب توجه هستند، در چنین فرکانس های ویژه ای سینگال تولید کنند.»

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato