ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

چرا اپل در تولد چهل سالگی اش، پرچم دزدان دریایی را در مقر اصلی خود افراشت؟

در یکم آوریل، اپل چهل ساله شد و به همین مناسبت، پرچم دزدان دریایی در مقر اصلی خود در کوپرتینوی کالیفرنیا افراشته شد. اما علت این کار چه بوده است؟ این پرچم نماینگر یک جمجمه یا ...

امیر مستکین
نوشته شده توسط امیر مستکین | ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۷:۳۰

در یکم آوریل، اپل چهل ساله شد و به همین مناسبت، پرچم دزدان دریایی در مقر اصلی خود در کوپرتینوی کالیفرنیا افراشته شد. اما علت این کار چه بوده است؟

این پرچم نماینگر یک جمجمه یا همان نشانه ی مرگ است که یکی از چشم های آن، سیب چند رنگی است که در اوایل کار، لوگوی رسمی اپل بود. تولد این پرچم، حکایت جالبی دارد و می توان گفت زاییده خلاقیت تیم توسعه مکینتاش است. جابز به این تیم گفته بود: «بهتر است جزیی از دزدان دریایی باشید تا اینکه به نیروی دریایی ارتش بپیوندید.»

این جمله ای است که وی در ابتدای دهه ۸۰ به تیم توسعه مکینتاش زد. در همان زمان اپل، کامپیوتر «لیسا» را توسعه داده بود اما تیم چند نفره ای در یک ساختمان دیگر مشغول توسعه مک بودند که پرچم آنها، همانی است که روز گذشته در مقر اپل برافراشته شد.

117882793_bb4887016d_z

این پرچم نشانگر وجود سرکشی در طبیعت این افراد بوده. استیو جابز در واقع به آنها گفته بود که بقیه کارمندان اپل، همچون ارتش نیروی دریایی هستند اما شما، دزدان دریایی هستید و به شکل کاملا مستقل از سایر کارمندان اپل، کار می کنید.

چنین گفته می شود که که تیم توسعه مکینتاش، از پارچه و مواد قدیمی این پرچم را آماده می کنند و سپس یک برچسب لوگوی اپل را نیز روی یکی از چشم های نشانه ی مرگ قرار می دهند. سپس آن را بالای ساختمانی که در آن کار می کردند، برافراشتند، آن هم بدون اجازه ی جابز. در نهایت جابز پرچم را می بیند و از این کار تیم توسعه مکینتاش، خوشش می آید.

«اندی هرتزفلد» (Andy Hertzfeld)، یکی از مهندسین تیم مکینتاش که در واقع جزیی از دزدان دریایی بوده، سال ها بعد در این باره می نویسد:

«ایده اصلی از سوی «Steve Capps» بود، کسی که از تیم توسعه کامپیوتر لیسا به تیم ما پیوسته بود. او گفت که ما تیم دزدان دریایی هستیم، پس باید پرچم خود را بر فراز این ساختمان قرار دهیم.

چند روز قبل از اینکه به ساختمان جدید نقل مکان کنیم، او چند تکه لباس سیاه رنگ قدیمی با خود آورد و شروع به دوختنش کرد تا در نهایت شبیه به یک پرچم شد. سپس نشانه مرگ توسط Susan Kare رویش نقاشی شد. بعد هم نوبت به چشم بند شد که البته، لوگوی رنگارنگ اپل بود.

قرار بود صبح دوشنبه به این ساختمان نقل مکان کنیم. می خواستیم همان دوشنبه صبح، این پرچم در فراز آن ساختمان آویخته شده باشد تا همه موقع آمدن سر کار، آن را ببینند؛ راهی نبود به جز اینکه یک شنبه عصر، بدون اطلاع وارد می شدیم و این کار را انجام می دادیم.

نمی دانستیم بازخوردها چگونه خواهد بود. مخصوصا عکس العمل استیو. اما در نهایت جابز و دیگران عاشق آن شدند و پرچم هم تبدیل به بخشی از هویت ساختمان شد. هر روز صبح زمانی که سر کار می آمدم و چشمم به پرچم می خورد، ناخوداگاه لبخند می زدم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (10 مورد)
  • محسن
    محسن | ۲۰ فروردین ۱۳۹۵

    احتمالا اشاره به رابطه چهل ساله اش با کاربرانش بوده

  • دادا
    دادا | ۱۶ فروردین ۱۳۹۵

    جالبه

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی