۹ تاکتیک رهبران بزرگ برای تسلط بر فضای جلسات کاری

حتماً شما هم در زندگی حرفه ای خود با مدیرانی مواجه شده اید که وقتی در جلسه ای حاضر می شوند، کنترل خاص و مثبتشان بر فضا را به راحتی می توان احساس کرد. این را هم حتماً می دانید که برخورداری از توانایی هدایت اثربخش یک جلسه، تقویت کننده ی قدرت و نفوذ رهبری است.

اما چه چیزی باعث می شود تسلط بر این مهارت تا این حد دشوار باشد؟ چرا برخی ها به شکلی مداوم در معطوف داشتن توجه دیگران به خود، تعامل شفاف، و پیش راندن گروهی از افراد به سمت جلو موفق می شوند، در حالی که برخی دیگر برای به زبان آوردن نظرات خود و یا حتی یک کلمه با دشواری مواجه اند و یا به کلی از جلب توجه دیگران باز می مانند؟ تاکتیک های مورد نیاز برای افزایش جذبه و کنترل مدیریتی در یک فضای کاری کدام اند؟

رهبران بزرگ دنیای کسب و کار برای این کار از ۹ شیوه ی زیر بهره می گیرند:

۱- حضور زودهنگام و یا دقیقاً به هنگام، و اجتناب از تأخیر

دیر حاضر شدن در یک جلسه به این معناست که پیش از هر چیز دیگر، در کنار داشتن عذری موجه، باید بابت دیرکرد خود معذرت خواهی کنید. این موضع خوبی برای شروع نیست و غلبه بر آن فارغ از دلایل مستدل و محکمی که ممکن است داشته باشید می تواند دشوار باشد.

۲- ورود مصمم به محل جلسه

به هنگام رسیدن به محل مورد نظر لحظه ای در آستانه ی در درنگ کنید و سر خود را بالا نگه دارید تا به صحنه ی داخل اشراف داشته باشید. سپس حساب شده به سمت محل استقرار خود حرکت کنید؛ محلی که بر حسب هدف جلسه و چیدمان اتاق می تواند متقاوت باشد.

۳- اسقرار صحیح روی صندلی با قرار دادن هر دو پا روی زمین و صاف نشستن

از قوز کردن یا پایین انداختن شانه ها اجتناب کنید.

۴- استفاده از معرفی و مقدمه ای حساب شده

بهتر است همیشه برای معرفی و آغاز جلسات، عباراتی حساب شده و از پیش تعیین شده در ذهن داشته باشید. در غیر این صورت مجبور خواهید بود هر بار به صورت بداهه صحبت های خود را شروع کنید که این می تواند برای برخی دشوار باشد.

۵- استفاده از صدایی رسا و لحنی استوار

هر بار که صحبت می کنید، سعی کنید صدایتان به اندازه ای رسا باشد که حتی دورترین فرد حاضر در اتاق نیز به راحتی آن را بشنود. لازم نیست داد بزنید؛ تنها کافی است تن پر انرژی صدای خود را پیدا کنید.

۶- حضور در جلسه با آمادگی کامل قبلی

پیش از جلسه تمام مواردی که باید رویشان اشراف داشته باشید را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید. با این کار، وقتی موارد لازم از شما خواسته می شود با آمادگی کامل پاسخگو خواهید بود. انجام کامل این تکالیف از پیش، باعث می شود از بین اغلب افرادی که در جلسه حضور دارند متمایز شوید و انتظارات برای جلسه ی بعدی از کل گروه بالاتر برود.

۷- به کارگیری دانش و کنجکاوی در کنار یکدیگر

در صحبت هایتان، هم از دانش قبلی خود بهره بگیرید و هم سؤالاتی بپرسید که پاسخشان از سوی دیگران آنها را به ادامه و مشارکت در گفتگو تشویق کند.

۸- ابراز نظر

نظر دادن در مورد مسائل مورد بحث نشان می دهد به موضوعات توجه کرده اید و برای آنها اهمیت قائل می شوید.

۹- به زبان آوردن دقیق دیدگاه های شخصی

اگر همانطور که در مورد قبلی گفته شد، معمولاً در مورد مسائل مختلف مورد بحث نظری دارید، اما برای بیان آن به شکلی متقاعد کننده با دشواری روبرو می شوید، پیش از به زبان آوردن آنها را بنویسید. هر نظری که می دهید، آمادگی آن را داشته باشید در مورد اینکه چرا چنین نظری دارید هم توضیحات کافی و شفافی ارائه کنید. بهتر است نسبت به خواسته های خود و آنچه ممکن است در صورت مقبول واقع نشدن آنها پیش بیاید آگاه باشید.

با به کار گیری این روش ها می توانید جلسات کاری را بهتر هدایت کنید و به خواسته های خود برسید. توانایی تأثیرگذاری در جلسات، به ویژه وقتی تعداد یا مرتبه ی شرکت کنندگان بالا باشد، در زندگی حرفه ای شما مهارتی حیاتی محسوب می شود. با وجود این مهارت و توانایی ها، دستیابی به نتایج مطلوب برای سازمان چندان دشوار نخواهد بود.

مطالب مرتبط

راز موفقیت در مصاحبه کاری: مانند کارفرما فکر کنید

اگر برای یک فرصت شغلی اقدام می‌کنید یا حتی اگر زمان مصاحبه کاری خود را نیز تعیین کرده‌اید، چه کاری از دستتان برمی‌آید تا قرارداد را همان‌جا امضا کنید و با سری بلند از اتاق جلسه خارج شوید؟ در این مقاله سعی شده تا با ذکر چند نکته کلیدی، احتمال تصدی شغل جدیدتان را افزایش... ادامه مطلب

ارتباطات؛ مهمترین رکن موفقیت در کسب و کار

بسیاری از کسب و کار‌ها فکر می‌کنند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، در حالی که نمی‌دانند تنها یک مشکل وجود دارد که مانع پیشرفت کارها می‌شود: ارتباطات. نکته اینجاست که رفع این مشکل، آنقدرها هم سخت نیست. اما بگذارید این مشکل را اول بشناسیم تا بتوانیم راه‌حلی برای حل آن ارائه دهیم.... ادامه مطلب

بهترین روش برای ارزیابی عملکرد شغلی کارکنان چیست؟

ارزیابی کارکنان در سازمان ها عمدتا بر اساس معیارهای تعیین شده توسط منابع انسانی صورت می گیرد اما در مواردی از این دست دیدگاه مدیران هم نقش دارند. این دیدگاه ها عمدتا بر اساس مقایسه کارکنان با هم یا میزان پیشرفت آنها نسبت به گذشته صورت می گیرد اما هرکدام از این روش ها مزایا و... ادامه مطلب

محققین می‌گویند کارمندان به دنبال محیط کاری دلباز هستند

زمانی که از کارمندان بپرسید بیشتر چه امکاناتی را برای محیط کاری خود می‌خواهند، ناخودآگاه ذهنتان به سمت اتاق‌های بازی می‌رود. با این حال برخلاف تصور شما، کارمندان «پنجره» و محیط کاری دلباز را به عنوان مهمترین امکانات داخل شرکت‌های خود برگزیدند که البته کمی ضد و نقیض است.بر اساس نظرسنجی شرکت CBRE در ایالات... ادامه مطلب

راهکار ساده برای بهبود فرهنگ شرکت: احساس ارزشمند بودن را در کارمندان تقویت کنید

متعهد کردن کارمندان، یکی از عوامل مهم در موفقیت شرکت هاست. کارمندان متعهد، بیشتر کار کرده و حلال مشکلات هستند و احتمال وفادار ماندن طولانی مدت آنها بالا می رود. اما چطور می توان کارمندان را به شرکت متعهد کرد؟تحقیق جدیدی که در ژورنال Journal of Positive Psychology منتشر شده، نشان می دهد «حس ارزشمند... ادامه مطلب

سه گام ضروری برای نه گفتن در محیط کار که باید یاد بگیرید

اگر تاکنون در شرایطی قرار گرفته‌اید که بر خلاف میل باطنی خود به کسی جواب مثبت داده باشید، احتمالا با خود فکر می‌کنید که چطور یاد بگیرم که «نه» بگویم بی آنکه آدم رک و بی‌ادبی جلوه کنیم. در این مقاله سعی شده در ۳ حرکت به شما آموزش نه گفتن داده شود.بعضا برای هر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟