راهنمای استراژی های موثر League Of Legends؛ راهنمایی های پیشرفته

راهنمای استراژی های موثر League Of Legends؛ راهنمایی های پیشرفته

راهنمای استراژی های موثر League Of Legends؛ راهنمایی های پیشرفته

در عصری از صنعت بازی های ویدیویی هستیم که ناشر ها دست به هر کاری می زنند تا محصولات خود را به قیمت گزاف به فروش برسانند. از عرضه بسته های الحاقی ۵۰ دلاری بگیرید تا خریدهای ریز و درشت درون بازی در مطرح ترین و نامدارترین عناوین.

اما در این صنعت بی رحم یک نام هم روز به روز بزرگ تر و عظیم تر می شود و پای خود را به تمامی پلتفرم ها باز می کند: Free to Play. این نام به بازی هایی گفته می شود که برای بازی کردن شان نیاز نیست حتی یک ریال هم پول بپردازید، اما متاسفانه باز هم به دلیل برخی سیاست های سودجویانه، F2P چندان مورد پسند بازیکنان نیست.

صحبت از F2P که می شود یاد بازی های Freemium تلفن های هوشمند می افتیم که برای خرید کوچک ترین آیتم ها هم باید مبلغ های گزاف پرداخت کنیم، یاد عنوان هایی می افتیم که پول خرج کردن به مهارت و کار تیمی می چربد. انکار نمی کنیم، حتی بازار F2P هم آبروی چندانی ندارد.

اما نباید تیشه به ریشه تمامی بازی های این سبک بزنیم، بزرگ ترین عناوین عرصه Free to Play یعنی Dota 2 و League of Legends، روز به روز عظیم تر می شوند، بازیکنان بیشتری به سمت خود جذب می کنند و به محبوبیت شان می افزایند.

League of Legends در حال حاضر یکی از عظیم ترین بازی های رقابتی است. عنوانی F2P و در سبک MOBA که بیش از ۶ سال از عرضه اش می گذرد. توسعه دهندگان LoL در تمام این سال ها و با فراهم کردن نه یک بازی، بلکه یک دنیای مستقل و بدون سیاست های نادرست بازی های رایگان، جایگاه خود را در پلتفرم PC مستحکم کرده اند.

محبوبیت سبک MOBA در ایران روز به روز در حال افزایش است، بنابراین بر آن شدیم با معرفی مطرح ترین عنوان این سبک یعنی League of Legends کمکی به جایگاه این ژانر بازی ها کنیم. در این سلسله مقالات ابتدا با مفهوم سبک MOBA آشنا می شوید و سپس به سراغ یکی از بزرگ ترین نام های این سبک می رویم.

با مراجعه به وبسایت League of Legends و دانلود رایگان این بازی می توانید ما را با این مقالات همراهی کنید و تجربه های تان را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

در قسمت های قبلی، با پایه و اساس لیگ آو لجلندز آشنا شدیم، حال وقت آن رسیده که قدم به Summoner’s Rift بگذاریم و آموزه های مان را در معرض تست قرار دهیم.

اما گیم پلی لیگ آو لجندز بسیار پیچیده و غنی است و همواره جای بهتر و ماهر شدن در آن باز است، به طور کلی هر بازیکنی باید به مرور و با بازی کردن، مهارت های مختلفی که در زیر اشاره خواهیم کرد را در خود تقویت کند تا بتواند در این عنوان پیشرفت داشته باشد.

با قوانین ابتدایی بازی آشنا شوید

2016-su-key-art-header_1920

تمامی مقالات قبلی ما در حوزه لیگ آو لجندز به همین مهارت اختصاص داشت. آشنایی با این قوانین، پایه ای ترین، ساده ترین و مهم ترین مهارتی است که هر بازیکن باید کسب کند.

باید بدانید که Attack Damage و یا Ability Power به چه معناست، باید با خواندن توضیحات یک آیتم بفهمید که آن آیتم به کدام یک از خصلت های قهرمان شما می افزاید و آیا اصلا آن آیتم به درد قهرمان شما در آن بازی خواهد خورد؟

نقش خود را در بازی باید به خوبی متوجه شوید، اگر به عنوان یک Support بازی می کنید، در ابتدای بازی باید تا حد ممکن از کشتن مینیون ها جلوگیری کنید تا AD Carry شما بتواند پول بیشتری کسب کند.

اگر هنوز مقالات قبلی را نخوانده اید، حتما توصیه می کنیم پیش از ادامه دادن این مطلب، یک بار آن ها را مرور کنید.

با قهرمان ها آشنا شوید

champs

دقایق ابتدایی در لیگ آو لیجندر همانند یک دوئل است، قهرمانان هر لاین، به خصوص لاین های وسط و بالا به مصاف هم می روند و وظیفه دارند تا حد ممکن، گلد شان را با از پای در آوردن هم دیگر و یا کشتن مینیون ها افزایش دهند و کار حریف شان را در لاین سخت کنند.

اگر قرار باشد در مقابل حریف تان ایستادگی کنید، در وهله اول باید به خوبی با او و قابلیت هایش آشنا باشید. اصلی ترین هدف شما در نخستین بازی های لیگ آو لجندز هم همین است، آشنایی با تمامی قهرمانان مختلف و توانایی های شان.

ابزار و مهارت های برخی قهرمانان، به جهت از پای در آوردن قهرمان بخصوص دیگری طراحی شده، به چنین قهرمانی، Counter آن قهرمان می گویند، شما باید قهرمان ها و Counter های شان را به خوبی بشناسید تا اگر حریف تان قهرمانی برداشت، شما هم با انتخاب ضد او، کارش را تا حد ممکن سخت کنید.

علاوه بر Counter ها، باید به قهرمانانی که بیشتر با یکدیگر همخوانی دارند آشنا شوید، قابلیت های برخی از قهرمانان مکمل یکدیگر هستند و این مکمل بودن می تواند در تیم فایت های بسیار موثر واقع شود.

فراموش نکنید که قهرمانان لیگ آو لیجندز پولی هستند و از همان ابتدا تمامی آن ها در دسترس شما قرار ندارند، اگر تردید دارید که کدام قهرمان ها را خریداری کنید، سعی کنید حتما توضیحات مربوط به آن ها را بخوانید و ویدیو های گیم پلی آن ها را ببینید.

هر هفته ۸ قهرمان در تمامی ۵ نقش موجود در بازی به مدت یک هفته برای تست آزاد می شوند و فرصت خوبی برای بازیکنان قراهم می شود تا قهرمانان را پیش از خریداری آزمایش کنند.

اوایل بازی بیشتر سعی کنید نقش مورد علاقه تان را پیدا کنید. قرار نیست در تمامی ۵ نقش بازی مهارت داشته باشید، ببینید که بیشتر به عنوان یک جانگلر مهارت دارید یا AD Carry؟ کدام نقش را بیشتر می پسندید؟ قهرمانان تان را هم بر اساس نقش مورد علاقه تان خریداری کنید.

یادتان باشد که گران تر بودن یک قهرمان به معنی قوی تر بودنش نیست، همه شخصیت ها در نقش خودشان می توانند قوی و موثر باشند، بنابراین اصرار به خرید قهرمانان گران نورزید.

با آیتم ها آشنا شوید

items

برای اینکه خصلت های قهرمان تان را تقویت کنید، باید گلد هایی که در طول بازی بدست میاورید را صرف حرید آیتم کنید. اما سوال اینجاست که میان ده ها آیتم مختلف لیگ آو لجندز، کدام ها را باید برگزینید؟

برای راحتی کار بازیکنان تازه وارد، در منوی فروشگاه بازی آیتم های مختلفی توصیه شده اند، تا زمانی که هنوز به تمامی آیتم های بازی و کارکرد شان آشنا نشده اید، بهتر است به همین آیتم های پیشنهادی اکتفا کنید.

اما آیتم های پیشنهادی، همیشه بهترین آیتم های هر بازی نیستند. این که در هر بازی چه آیتم هایی را برای قهرمان تان بخرید، کاملا بستگی به موقعیت شما در بازی و حریفان تان دارد. ممکن است آیتم های یک قهرمان در دو بازی مختلف هیچ نقطه اشتراکی نداشته باشند.

پس باید با بدانید که هر آیتم دقیقا چه کاربردی دارد و به چه خصلت هایی می افزاید. خرید یک آیتم اشتباه به معنی عقب افتادن از بازی است. در خریدن آیتم، باید به آیتم های حریفان تان هم گوشه چشمی داشته باشید و بر اساس آیتم های آنان، بهترین آیتم هایی ممکن را تهیه کنید.

برای مثال اگر در نقش یک قهرمان متکی بر Ability Power بازی می کنید و حریفان تان همگی Magic Resistance خود را افزایش داده اند، باید سراغ آیتم های Magic Penetration باشید.

وارد بکارید

ward

فراموش نکنید که یکی از اعضای هر تیم، جانگلر است و وظیفه دارد به قهرمانان دیگر لاین ها برای از پای در آوردن حریف شان کمک کند. جانگر ها اغلب در خارج لاین در بیشه ها پنهان می شوند و ناگهان به شما حمله خواهند کرد.

اگر مینیون های لاین را بیش از حد به سمت برج حریف تان هل دهید، لاین تان را Push کرده اید. پوش کردن لاین یک ویژگی مثبت دارد، آن هم این است که مینیون های شما وارد محدوده برج تیم حریف خواهند شد و برج تیم حریف با شلیک به مینیون ها، کار قهرمان مقابل را برای وارد کردن ضربه نهایی به آن ها سخت تر خواهد کرد.

اما Push کردن لاین یک ویژگی منفی هم به دنبال خواهد داشت و آن هم این است که شما بیش از حد از برج تان دور خواهید شد! حال که شما در نقظه ناامنی از لاین به دور بر برج تان قرار گرفته اید، جانگلر حریف فرصت را برای حمله به شما مناسب می بینید.

برای جلوگیری از حمله جانگر باید حتما با استفاده از آیتم های مختلفی نظیر Trinkets و یا Ward، مناطقی که جانگر ممکن است از آن جا به سمت شما حمله کند را روشن کنید تا دید خوبی از آن منطقه داشته باشید.

Trinket های مجانی همیشه کافی نیستند، از خرج کردن پول تان برای خرید Ward ابا نداشته باشید، خرج کردن ۷۵ گلد ناقابل برای خرید یک وارد دائمی بهتر است و یا کشته شدن در لاین، از دست دادن مینیون ها و خطر افتادن برج تان؟

کاشتن وارد در مپ با اینکه یکی از وظایف اصلی ساپورت هر تیم به شمار می روند، اما تنها محدود به او نیست، بخصوص در اوایل بازی و در فاز لاینینگ که ساپورت بیشتر مسئول محافظت از ADC تیم است و چندان کاری به دیگر لاین ها ندارد.

حواس تان همواره به مپ بازی باشد

Screen80

جانگلر تنها قهرمان خطرناک تیم حریف نیست که می تواند با یک حمله ناگهانی شما را غافل گیر کند، هر لحظه ممکن است قهرمانان لاین وسط یا بالا ناگهان از لاین شان خارج شوند و به شمایورش ببرند.

علاوه بر لاین خودتان، همیشه به دیگر لاین ها دقت کنید، اگر قهرمان حریف در لاینش نبود تا حد ممکن به زیر برج تان عقب نشینی کنید. به جاهایی که وارد کاشته اید دقت کنید، کاشتن وارد بدون توجه کردن به آن فایده ای ندارد.

در صورتی که قهرمان مقابل شما در لاینش نبود، حتما عدم حضور خود را به اعضای تیم اطلاع دهید، اعلام نبود حریف که به آن Missing می گویند، موجب خواهد شد که هم تیمی های تان حواس شان را جمع کنند و برای جلوگیری از گنک شدن، مطمئن تر بازی کنند.

یادتان باشد، شما نباید کشته شوید، کشته شدن شما به معنی قوی تر شدن یک قهرمان دیگر است، اگر چندین و چند بار به قهرمانان تیم حریف ببازید، به آن ها Feed داده اید! کاشت وارد، دقت به مپ و مینی مپ پایه ای ترین اقدامات جهت بقا در لیگ آو لجندز به شمار می روند.

مینیون ها را بکشید

cs

برای هر چه قوی تر کردن شخصیت تان، باید بتوانید آیتم های لازم ها هر چه سریع تر خریداری کنید، به این منظور باید در کمترین زمان، بیشتر گلد ممکن را از طریق فعالیت های گوناگون بدست بیاورید.

از پای درآوردن مینیون ها، اولین و ابتدایی ترین شیوه کسب درآمد در لیگ آن لجندز به شمار می رود، قهرمانان تیم به جز ساپورت و جانگلر که به سراغ هیولاهای جنگل می رود، باید قادر باشند تا حد ممکن، ضربه نهایی را به تمامی مینیون های هر موج وارد کنند.

تعداد مینیون های کشته شده توسط هر بازیکن Creep Score او نام دارد، CS به قدری اهمیت دارد که در Leaderboard بازی به نمایش در می آید و به طور کلی یکی از معیار های تشخیص یک بازیکن ماهر و با تجربه به شمار می رود.

اما وارد کردن ضربه نهایی به مینیون ها چندان هم ساده نیست، مینیون های تیم خودی همواره در حال حمله به مینیون های دشمن هستند و ممکن است ضربه نهایی را از شما سلب کنند، ممکن است حریف لاین شما بیش از حد به زیر برج تان پوش داده باشد و برج با حملات قدرت مندش کار شما را سخت کند.

برای اینکه قادر باشید ضربه نهایی را به مینیون ها وارد کنید، در وهله اول باید به خوبی با قدرت ضربات معمول قهرمان تان آشنا باشید و بدانید که هر ضربه دقیقا چه مقدار از نوار سلامتی مینیون ها را می کاهد.

به مرور که تجربه تان بیشتر می شود، قدرت ضربات قهرمان تان را خواهید شناخت. بیشتر به چشم تان اکتفا کنید و ببینید که نوار سلامتی مینیون ها باید به چه حدی برسد که با ضربه شما کشته شوند و سعی کنید تا حد ممکن از خطای چشم تان بکاهید.

حواستان را بیشتر به مینیونی معطوف کنید که مینیون های تیم شما یا برج تان مشغول حمله به او هستند، زیرا مینیون ها و برج به سرعت با حملات شان او را از پای در خواهند آورد و شما قادر نخواهید بود ضربه نهایی را وارد کنید.

اگر لاین شما به زیر تاور پوش داده شد، باید ضربات تان را به ضربات برج هماهنگ کنید. برای مثال ممکن است با دو ضربه برج فرصت برای وارد کردن ضربه نهایی از سوی شما به آن مینیون مهیا شود، پس به برج اجازه بدهید دو ضربه اش را وارد کند، پس از این می توانید آن مینیون را از پای در بیاورید.

به دیگر اعضای تیم تان کمک کنید

Screen91

جانگلر وظیفه دارد در اوایل بازی، هنگامی که هنوز فاز لاینینگ پا بر جاست، به کمک یارانش برود. اما جانگلر ممکن است به دلایلی همواره از عهده این کار بر نیاید، ممکن است خودش از جریان بازی عقب تر باشد یا قابلیت هایی نداشته باشد که بتوانید در همان ابتدای بازی به کمک سایر هم تیمی هایش برود.

دیگر قهرمانان بازی هم، خصوص قهرمانان لاین های وسط و بالا می توانند در شرایط خاصی به کمک هم تیمی های شان بروند. برای هنگامی که حریف مقابلشان را از پای در آورده اند و وضعیت Health شان چندان وخیم نباشد، یا هنگامی که شرایط برای کشتن حریفان را در دیگر لاین ها فراهم می بینند و تشخیص می دهند که با خروج از لاین، برج شان مورد تهدید جدی قرار نخواهد گرفت.

در این شرایط بازیکن ها نباید از رفتن به لاین های دیگر و کمک به هم تیمی های شان ابا داشته باشند، حداقل می توانند به یارشان کمک کنند و اگر توانستند قهرمان دشمن را هم از پای در بیاورند، می توانند پول خوبی به جیب بزنند!

جایگاه خود تان و دیگر قهرمانان را در طول بازی متوجه شوید

Screen86

منظور از این مهارت، این است که بدانید آیا می توانید به مصاف دیگر قهرمانان بروید و زنده از مهلکه بیرون بیایید یا خیر! باید مطمئن شوید که آیا آیتم ها، قابلیت ها، لول تان و حتی مهارت شما کافی است که به جنگ قهرمان دیگری بروید یا نه.

هیچ گاه نباید حریف تان را دست کم بگیرید و تا هنگامی که مطئنید می توانید او را از بین ببرید، حمله نکنید! فراموش نکنید اگر بدون همکاری با دیگر اعضای تیم تان به مصاف حریفانی بروید که تنهایی از عهده شان بر نمی آیید، عملا خودکشی کرده اید و حرکت شما جز قوی تر کردن تیم حریف فایده دیگری ندارد!

طمع نداشته باشید! سعی نکنید برای کشتن تنها یکی از قهرمانان حریف به میان هر ۵ نفر آنان یا زیر برج بروید. هر چقدر هم قوی باشید زنده ماندن میان ۵ نفر کار بسیار سختی خواهد بود.

قابلیت های تان را برای وارد ساختن ضربه نهایی نگه ندارید

Screen68

در تیم فایت ها تا جایی که لازم است مهارت های تان را استفاده کنید. هیچ گاه مهارت های تان را برای وارد ساختن ضربه نهایی و کشتن حریف نگه ندارید!

مهارت های شما ممکن است جان هم تیمی های تان را در یک تیم فایت نجات دهد و موجب شود از تیم فایت برنده بیرون بیایید و حتی بازی را ببرید. در صورتی که از قابلیت های تان بهره نبرید، تنها تیم تان را در معرض خطر باخت قرار خواهید داد.

از سمت دیگر، اعضای یک تیم باید سعی کنند همگی با هم رشد کنند. بگذارید قهرمان های مهم تر، آن هایی که می توانند با قدرتمند شدن در اواخر بازی برگ برنده ای برای تیم شما باشند تا حد ممکن گلد بیشتری بدست بیاوردند. در صورتی که می توانند خوشان ضربه نهایی را به حریف وارد کنند، این فرصت را از آن ها سلب نکنید.

خونسرد باشید

m

شاید این مهارت بیشتر شبیه یکی از اخلاق های زندگی و از ابعاد روانی هر شخص باشد. اما در بازی های آنلاین، از لیگ آو لجندز و دوتا گرفته تا بتلفیلد و کال آو دیوتی، رعایت اخلاق و خونسرد ماندن به قدری اهمیت دارد که سازندگان این عناوین روی آن تاکید می کنند. حتی Riot Games، سازنده لیگ آو لجندز از ابتدای آغاز فعالیتش روان شناسانی استخدام کرده تا بتوانند با فرهنگ سازی، بازیکنان را به حفظ آرامش تشویق کنند!

یادتان باشد، لیگ آو لجندز تنها یک بازی است، ارزش ندارد که به خاطر آن اعصاب خود را به هم بریزید و روز خود را خراب کنید! هیچ گاه به خاطر یک بازی پرخاش به خرج ندهید، باخت و کشته شدن همگی بخشی از لیگ آو لجندز هستند، به هیچ عنوان به خاطر یک باخت ساده عصبانی نشوید.

با دیگر بازیکنانی که این آداب را رعایت نمی کنند و مدام با پرخاش گری جو بازی را متشنج می کنند وارد درگیری لفظی نشوید، اگر می بینید آرام نمی شوند، کافی است ارتباط آن ها را با خود قطع کنید تا دیگر نوشته های آنان را در چت بازی نبینید.

در برد و باخت متواضع باشید، هیچ گاه حریفن تان را پس از برد مسخره نکنید و اگر هم بازی را باختید، با حریف تان درگیر نشوید. لازم نیست با بازیکنان خاطی وارد درگیری لفظی شوید، کافی است در پایان بازی با فشردن علامت تعجب قرمز روبروی نام آن ها، گذارش تخلف شان را به Riot بفرستید تا به آن ها رسیدگی شود.

فراموش نکنید بازیکنانی که به هم تیمی های شان توهین می کنند، ۱۶ درصد بیشتر از سایر بازیکنان می بازند!

رون و مستری را سرسری نگیرید

Untitled

رون و مستری از جمله ویژگی های لیگ آو لجندز هستند که تاثیر بسیار مهمی روی خصلت های یک قهرمان می گذارند. در حقیقت بازیکنانی که از رون بهره می برند در اوایل بازی نسبت به آنان که از رون استفاده نمی کنند از نظر کمیت خصلت ها برتری دارند.

رون ها به طور کلی به سه سطح تقسیم بندی شده اند، ما به شما توصیه می کنیم جز رون ها آخرین سطح از خرید دیگر رون ها تا حد ممکن خود داری کنید، زیرا رون های سطح پایین به سرعت کاربرد شان را از دست خواهند داد و دمده می شوند و با خریداری آن ها تنها پول تان را دور می ریزید.

به محض اینکه توانستید رون های سطح سه را بخرید، پول های خود را صرف خرید این آیتم ها برای شیوه ها و نقش هایی که بیشتر بازی می کنید و یا حتی جزئی تر، برای قهرمانانی که بیشتر دوست دارید کنید.

مطمئن باشید که خرید رون به خرید قهرمان برتری دارد، بدون داشن رون های مناسب، کار شما در بازی های سطح بالا بسیار سخت خواهد بود.

خوشبختانه سایت هایی همانند Mobafire موجودند که بهترین رون ها و مستری های هر قهرمان را با جزئیات مشخص کرده اند، می توانید با مراجعه به این وبسایت ها از رون ها و مستری مناسب برای قهرمان مدنظر تان آگاه شوید.

بازی های سطح جهانی را تماشا کنید

league_of_legends_world_championships_staples_crowd_thumb800

اگر اخیرا به قهرمانی جدید علاقه مند شده اید و درست نمی دانید چگونه با او بازی کنید، سری به کانال League of Legends در وبسایت یوتیوب بزنید و Champion Spotlight مربوط به آن قهرمان را تماشا کنید. این ویدیو ها شما را با نحوه بازی با هر قهرمان آشنا می کنند و کلیات آن ها را می آموزند.

اگر می خواهید با یک قهرمان حرفه ای شوید، علاوه بر تمرین بسیار، با تماشای مسابقات جهانی از طریق شبکه هایی همچون توییچ هم می توانید درس های بسیار خوبی از بازیکنان معروف بیاموزید.

راه پیشرفت در لیگ آو لجندز کسب تجربه بیشتر است. کسب تجربه هم تنها با بازی کردن و یا تماشای بازی دیگران بدست می آید، اشتباهات خود را همواره به ذهن بسپارید تا دیگر آنان را مرتکب نشوید. به مرور مهارت های شما بهتر خواهد شد و سطح شما در این بازی بالاتر خواهد رفت.

لیگ آو لجندز در درجه اول یک بازی تیمی است، همکاری میان قهرمانان تنها معطوف به بعد گیم پلی نیست، بلکه باید از طریق چت و سایر امکانات ارتباطی بازی با هم تیمی های تان همفکری کنید. اگر می خواهید بازی ها را راحت تر برنده شوید، در گام اول باید ارتباط مناسبی با هم تیمی های تان برقرار کنید.

به این ترتیب مجموعه مقالات لیگ آو لجندز ما به پایان رسید. اگر نکته ای مدنظر دارید که در مقالات قبلی عنوان نشده، حتما آن را با کاربران دیجیاتو از طریق بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل