فالکون 9 برای نخستین بار با موفقیت روی دریا فرود آمد

بعد از ظهر روز گذشته شرکت اسپیس اکس بار دیگر راکت فالکون 9 را به فضا پرتاب نمود و موفق شد آن را روی یک سکوی شناور در دریا فرود آورد.

این اولین باری است که شرکت مورد بحث توانسته بعد از چهار مرتبه تلاش بدون حاصل فرود در اقیانوس را با موفقیت به انجام برساند و از همین رو، ماموریت روز گذشته آن را می توان دستاوردی بسیار بزرگ در تاریخ این شرکت و البته سفرهای فضایی قلمداد نمود.

این را هم باید اضافه کنیم، که اسپیس اکس دومین بار است راکت خود را بعد از پرتاب با موفقیت روی سطح مورد نظرش فرود می آورد. نخستین بار در ماه دسامبر بود که راکت فالکون 9 در یک سایت زمینی واقع در کیپ کاناورال فلوریدا روی زمین نشست.

حالا که کمپانی تحت نظارت ایلان ماسک ثابت کرده می تواند هر دو نوع فرود (روی زمین و دریا) را به انجام برساند، قادر خواهد بود راکت های بیشتری را بازیابی کرده و مورد استفاده مجدد قرار دهد که این مساله بیشتر از پیش به صرفه جویی در هزینه های سنگین سفرهای فضایی خواهد انجامید.

اما رسیدن به توانایی در زمینه فرود دریایی اهمیت ویژه ای دارد از آن جهت که اسپیس اکس احتمالا، بیشتر از این نوع فرود بهره خواهد کرد. هنس کوئینگزمن نایب رئیس بیمه پروازی اسپیس اکس اظهار داشت: دو تا سه پرواز این شرکت از این پس با فرود روی آب همراه خواهد بود. در نهایت اسپیس اکس امیدوار است که یک سوم از راکت هایش را روی زمین فرود آورد و مابقی را در دریا.

اما علت اهمیت فرود در اقیانوس برای این شرکت چیست؟ یک سکوی شناور در اقیانوس نسبت به موقعیت های زمینی، هدف دشوارتری برای فرود است، چراکه به لحاظ ابعاد و اندازه کوچکتر بوده و یک شی در حال حرکت و البته شناور در آب است.

علاوه بر این، تمامی فرودهای اسپیس اکس روی اقیانوس تا به امروز به انفجار راکت انجامیده اند. اما در فرود روی آب، هدف یا همان سکوی شناور می تواند خود را به سمت راکت نزدیک کند و در نتیجه راکت در زمان بازگشت به زمین، به سوخت کمتری نیاز خواهد داشت.

در واقع راکت در زمان بازگشت به زمین باید از باقیمانده سوخت خود برای احتراق مجدد موتورهایش استفاده نماید. این احتراق های مجدد به راکت کمک می کنند تا سرعت و جهت خود را برای ورود مجدد به جو زمین تنظیم نموده و به سمت موقعیت صحیح حرکت نماید.

تکنیک های مختلف برای فرود نیز به میزان متفاوتی از سوخت نیاز دارند و این مساله نیز حول آن می چرخد که فالکون 9 چطور پرتاب می شود. راکت در زمان پرتاب به آسمان یک مسیر مستقیم را طی نمی کند و در عوض مسیری قوس دار را می پیماید. به همین خاطر فرایند فرود و بازگشت مجدد آن به زمین بسیار دشوار است و به نوعی باید مسیر خود را به طور کامل عوض نماید تا به سکوی پرتابش برسد و این نیازمند سوخت است.

اما فرود روی اقیانوس تا این اندازه هم دشوار نیست و تنها باید کشتی یا سکوی شناور در موقعیت مناسب قرار گرفته و خود را به راکت برساند. بهتر از ارائه توضیحات اضافه خودداری نماییم و از شما دعوت کنیم که به تماشای ویدئوی فرود فالکون 9 روی دریا توجه نمایید.


>

مطالب مرتبط

واکنش منفی ماسک به خرید پورشه تایکان توسط بیل گیتس

بیل گیتس در یک گفتگوی ویدیویی علی رغم تحسین تسلا اعلام کرد پورشه تایکان را به عنوان اولین ماشین برقی خود خریده و از این انتخاب بسیار لذت می برد. عدم انتخاب ماشین های تسلا توسط مدیرعامل مایکروسافت خشم ایلان ماسک را در توییتر در پی داشته است.گیتس در این ویدیو با «مارکوس برونلی» درباره بنیاد... ادامه مطلب

اسپیس ایکس شهروندان عادی را به مدار زمین می‌فرستد

شرکت اسپیس ایکس قصد دارد اواخر سال 2021 یا اوایل 2022 حداکثر چهار نفر را برای سفر به دور زمین به فضا حمل کند.اسپیس ایکس به همین منظور با یک شرکت توریسم فضایی با نام Space Adventures قرارداد همکاری امضا کرده است. این شرکت در گذشته هفت شهروند عادی را با فضاپیمای سایوز روسیه به... ادامه مطلب

پنجمین پرتاب موفق استارلینک؛ بوستر راکت فالکون به دریا سقوط کرد

شرکت اسپیس ایکس به طور موفقیت آمیز محموله دیگری از ماهواره های استارلینک را در مدار زمین قرار داد. البته در این مأموریت برای اولین بار در چهار سال گذشته بوستر راکت فالکون 9 نتوانست در پلتفرم شناور روی دریا فرود بیاید.صبح روز گذشته ساعت 10:05 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی، اسپیس ایکس پنجمین... ادامه مطلب

وقتی ماسک فیسبوک و واتساپ را با خاک یکسان می کند

طبق توییتی که دو روز پیش توسط ایلان ماسک منتشر شد به نظر می رسد که این کارآفرین موفق و مدیرعامل شرکت های تسلا و اسپیس ایکس نتنها علاقه ای به فیسبوک ندارد بلکه از این شبکه اجتماعی و برخی سرویس های متعلق به آن نیز متنفر است.ماسک در پاسخ به توییت ساشا بارون کوهن... ادامه مطلب

تاریخ پرتاب کرو دراگون مشخص شد؛ وابستگی فضایی آمریکا به روسیه قطع می شود؟

ماه گذشته ایلان ماسک ابراز امیدواری کرد که نخستین پرتاب کرو دراگون به همراه سرنشین در فصل بهار امسال اتفاق بیفتد. حالا وبسایت آرس تکنیکا گزارشی منتشر کرده که نشان می دهد این پرتاب در تاریخ هفتم ماه می (مصادف با ۱۸ اردیبهشت ماه آتی) صورت می گیرد. با این همه، بخاطر تعدد متغیرهای تاثیر... ادامه مطلب

ترانه جدید ایلان ماسک در سبک موزیک الکترونیک روی ساندکلاد منتشر شد

هنرمندان با استعدادی مانند بیلی الیش نشان دادند که با کمترین تکنولوژی میتوانند در سطح رویدادهای مطرحی چون گرمی ظاهر شوند و چهار جایزه را تنها در یک سال با خود به خانه ببرند. اما چه می شود اگر این معادله کمی تغییر کند؛ یعنی امکانات در بالاترین حد ممکن باشد و استعداد خوانندگی در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟