تلسکوپ فضایی کپلر وارد شرایط اضطراری شد

روز گذشته فضاپیمای کپلر ناسا وارد وضعیت اضطراری شد و این سازمان را بر آن داشت تا برای بازیابی ماهواره خود دست به اقدامات سریع و جدی بزند.

وارد شدن کپلر به وضعیت اضطراری بدان معناست که دستگاه در حداقل حالت عملیاتی خود قرار دارد و زمانی این شرایط رخ می دهد که مشکلی جدی برای فضاپیما به وجود آمده باشد.

اما شرایط اضطراری از آن جهت برای کپلر در نظر گرفته شده تا آن را در برابر آسیب های احتمالی که البته با سوخت آن نیز ارتباط پیدا می کنند، حفظ نماید. در نتیجه، وقوع این رویداد می تواند ماموریت های آتی کپلر را در خطر جدی قرار دهد.

کپلر در سال 2009 میلادی ماموریت سه ساله خود را برای کشف سیاراتی که در اطراف ستاره های دیگر قرار دارند آغاز نمود. در چند سالی که از اتمام فعالیت کپلر می گذرد، این تلسکوپ فضایی موفق شده وجود بیش از 1000 اگزوپلنت را تایید کند که از این میزان دوازده مورد آنها توده ای هم اندازه با زمین دارند و در موقعیت قابل سکونت هستند.

این ماهواره روی هم (از آغاز ماموریتش تا به امروز) رفته 5 هزار اگزوپلنت کاندید را شناسایی کرده و حجم بالایی از اطلاعات را برای سیستم های مستقر روی زمین مخابره کرده تا عصری تازه را در مطالعه اگزوپلنت ها رقم بزند.

اما ماموریت کپلر تا قبل از این اتفاق چالش های دیگری را هم پشت سر گذاشته و برای نمونه زمانی دو عدد از چرخ های واکنش ژیروسکوپ آن از فعالیت باز ماندند و در نتیجه مانع از جهت گیری مستمر و بی وقفه این ماهواره برای رصد ستاره ها شدند.

به خاطر وقوع همین اتفاق ماموریت نخست کپلر در سال 2013 میلادی خاتمه یافت با این همه، تیم کپلر مدتی بعد ماموریت دوم خود را با نام K2 آغاز نمود که در جریان آن از دو چرخ عملیاتی دستگاه و البته نور خورشید برای رصد نواحی گوناگون آسمان استفاده می شد. حالا کپلر در حالی وارد شرایط اضطراری می شود که ماموریت K2 در میانه های راه است.

در حال حاضر این تلسکوپ فضایی 120 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد و این یعنی برای آنکه سیگنال های رادیویی به این ماهواره برسند و مجددا بازگردند دست کم به 13 دقیقه زمان نیاز دارند.

بازگرداندن کپلر به شرایط عادی آنطور که ناسا اعلام کرده حالا اصلی ترین اولویت در شبکه فضایی عمیق (Deep Space Network) است که در واقع مجموعه ای از آنتن های رادیویی بزرگ برای برقراری ارتباط با این فضاپیما در منظومه خورشیدی به شمار می رود.

در حال حاضر هنور مشخص نیست که چرا کپلر وارد شرایط اضطراری شده است یا اینکه آیا ناسا می تواند آن را به حالت قبل باز گرداند یا خیر و باید برای دریافت خبرهای بیشتر در این رابطه منتظر به روز رسانی ناسا بمانیم.

مطالب مرتبط

پروژه تحت حمایت ناسا مشکلات چاپ سه بعدی را به طور خودکار رفع می‌کند

یک شرکت فضایی آمریکایی با حمایت مالی ناسا در پی توسعه سیستمی است که توانایی عیب یابی و تصحیح آنی نقص‌ها حین چاپ سه بعدی را دارد. این سیستم وابستگی فضانوردان مستقر در ماه و مریخ را به تجهیزات زمینی کم خواهد کرد.به گزارش Parabolic Arc، شرکت فضایی Relativity Space که در زمینه ساخت راکت... ادامه مطلب

فضاپیمای ناسا برای اکتشاف 16 Psyche طراحی شد؛ سیارکی ارزشمندتر از کل اقتصاد جهانی

ناسا ساخت یک فضاپیما برای بررسی سیارک غنی از فلز با نام «16 Psyche» را آغاز می‌کند. ارزش این سیارک بیش از ۱۰ هزار کوادریلیون دلار تخمین زده می‌شود.در این سیارک فلزهای باارزش زیادی وجود دارد و هر فردی که بتواند آن‌ را به زمین برگرداند، میلیاردر می‌شود. بر اساس گزارش Daily Mail، ناسا طراحی این... ادامه مطلب

ماهیت ماده «ژله مانند» کشف شده در نیمه پنهان ماه مشخص شد

ماهیت ماده ژل مانندی که ماه‌نورد چینی Yutu-2 شهریور ماه سال قبل در نیمه پنهان ماه کشف کرد، سرانجام مشخص شد. محققان با تحلیل تصاویر این ماده و مقایسه آن‌ها با نمونه سنگ‌های آورده شده به زمین از مأموریت آپولو می‌گویند این ماده همانطور که پیش بینی می‌شد از جنس سنگ است.به گزارش ScienceAlert، فضاپیمای... ادامه مطلب

ویدیویی خیره کننده از دهانه «کارالیوف» مریخ [تماشا کنید]

آژانس فضایی اروپا با استفاده از داده های دوربین مدارگرد «مارس اکسپرس» کلیپی از دهانه برخوردی «کارالیوف» واقع در نیمکره شمالی مریخ منتشر کرد.دهانه کارالیوف (Korolev) ۸۰ کیلومتر پهنا داشته و در نیمه شمالی مریخ واقع شده است. قسمتی از نیمکره شمالی سیاره سرخ را پوششی از آب یخ زده فرا گرفته است و در... ادامه مطلب

میزان فلزات در کره ماه بسیار بیشتر از تصورات قبلی است

محققانی که سرگرم تحقیق روی سطح ماه برای کشف نشانه‌هایی از آب بودند، به صورت اتفاقی با حجم بسیار زیادی از فلز مواجه شدند. این اکتشاف احتمالا منجر به تغییر رویه قابل توجه در زمینه مطالعات پیرامون کره ماه و مواد تشکیل دهنده آن خواهد شد.طبق گزارش جدید منتشر شده از سوی ناسا، تیم مدارگرد... ادامه مطلب

با Eau de Space آشنا شوید؛ عطر تلخ و اسموکی که بوی فضا می‌دهد

یکی از سؤالاتی که ذهن بسیاری از کاربران را به خود درگیر کرده این است که فضا چه بویی می‌دهد. محققان ناسا در طول یک دهه گذشته مشغول توسعه رایحه‌ای با «بوی فضا» بوده‌اند تا فضانوردان پیش از ترک زمین با بوییدن آن با رایحه کیهان آشنا شوند. حال شرکتی به نام Eau de Space این... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟