افراد مفاهیم مختلفی را از اموجی های یکسان استنباط می کنند

اموجی ها معمولا زمانی به کار می روند که کلمات از انتقال احساسات قاصرند، اما معنا و مفهومی واقعی این صورتک ها گاهی اوقات در ترجمه گم می شود.

براساس پژوهشی که اخیرا توسط محققان دانشگاه مینه سوتا انجام شده آدم های مختلف تعابیر و تفاسیر گوناگونی را از این صورتک ها استنباط می کنند و جالب است بدانید که این امر حتی در مواقعی که دو طرف از سیستم عامل یکسانی استفاده می کنند نیز صادق است.

برای نمونه اموجی «پوزخند با چشمان خوشحال» را در نظر بگیرید؛ دانشمندان واکنش کاربران آنلاین در تفسیر این اموجی را مورد بررسی قرار دادند و حسی که با دیدن این صورتک تجربه نمودند را با امتیازهای منفی 5 (به شدت منفی) تا مثبت 5 (به شدت مثبت) نمره دهی کردند.

بعد از انجام تحقیق مشخص شد که هفتاد درصد از افراد با دیدن این صورتک حسی منفی را تجربه می کنند و غالبا هم نمره منفی 3 را به آن می دهند. با این همه، 27 درصد از داوطلبان نیز اعلام داشتند که با دیدن این صورتک حسی مثبت را تجربه می کنند. چارتی که در پایین می بینید نتایج را به خوبی نشان میدهد.

SentimentRatings-GrinningFaceWSmilingEyes_Apple-1-1024x650

دانشمندان باور دارند اموجی ها به خاطر جزئیات ریزی نظیر رنگ گونه ها یا میزان انحنای ابروها به شکلی متفاوت تفسیر می شوند. جالب است بدانید که سوء تعبیر پیام اموجی ها زمانی که دو مخاطب از سیستم عامل متفاوتی استفاده کنند، از این هم بدتر خواهد بود.

برای نمونه «صورتک پوزخند با چشمان شاد» توسط کاربران مایکروسافت، سامسونگ، ال جی و گوگل مثبت ارزیابی میشود در حالی روی دستگاه های اپل خلاف این است.

بنابراین یک کاربر iOS ممکن است تلاش داشته باشد تصورش را با استفاده از صورتک های منفی انتقال دهد اما نتیجه عکس این باشد و مخاطب پیامی مثبت را دریافت کند.

SentimentAvg-GrinningFaceWSmilingEyes-1024x411

پژوهشگران اعلام کرده اند که تفاوت میان رتبه دهی به اموجی ها در دو پلتفرم مختلف بیشتر از دو امتیاز بود. البته این به معنای وجود تفاوت فاحش میان نحوه تفسیر صورتک ها نیست، بلکه نشان می دهد که مفهوم برخی پیام ها میتواند مبهم باشد.

از همین رو، دانشمندان توصیه کرده اند که اموجی ها در پلتفرم های مختلف استانداردسازی شوند که البته با انجام این کار هم باز امکان ارائه تفاسیر شخصی از آنها وجود دارد.

پژوهشگران باور دارند که جدای از طراحی کلی اموجی ها، تغییراتی که کاربران روی تلفن های همراه خود تجربه می کنند نیز می تواند در رفع این مشکل موثر باشد.

به عنوان مثال، موبایل ها به کاربران خود می فهماند که از سیستم عامل متفاوتی استفاده می کنند و در نتیجه آنها نیز می دانند که اموجی ارسالی شان ممکن است به شکل دیگری نمایش داده شود.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

127 طرح جدید ایموجی برای سال2021 منتشر می‌شود

کاربرانی بسیاری در سراسر جهان هر روز از ایموجی‌های مختلف در چت‌های خود استفاده می‌کنند و با سریع‌ترین حالت ممکن، منظور خود را به طرف مقابل منتقل می‌کنند.آخرین نسخه ایموجی 13.1 قرار است با 127 ایموجی جدید سال 2021 منتشر شود.همه گیری کرونا باعث شد در انتشار نسخه ایموجی 14.1 تاخیر بیفتد. اما نسخه ایموجی... ادامه مطلب

شیوع کرونا انتشار ایموجی های جدید را به سال 2022 موکول کرد

گروهی که مسئول انتشار ایموجی های جدید است از تأخیر در انتشار نسخه بعدی خبر داد. تا پیش از این قرار بود ایموجی های جدید را سال 2021 ببینیم ولی به خاطر مشکلاتی که شیوع ویروس کرونا برای نیروهای داوطلب به وجود آورده، انتشار نسخه جدید به سال 2022 موکول شد.سازمان غیرانتفاعی «کنسرسیوم یونیکد» (Unicode... ادامه مطلب

398 ایموجی جدید آپدیت iOS 13.2 را ببینید

اپل به تازگی iOS 13.2 را با 398 ایموجی متنوع و جدید منتشر کرد. در آپدیت جدید برای افرادی از که ناتوانی جسمی رنج می برند چندین ایموجی جدید اضافه شده و همچنین انتخاب ایموجی ها با توجه به رنگ پوست آسان تر شده است.در ادامه تصاویر تمام ایموجی های جدید iOS 13.2 را می... ادامه مطلب

چرا اپل از فلافل متنفر است؟

اپل و گوگل پیش نمایشی از چند اموجی را به مناسبت روز جهانی این تصاویر منتشر کرده اند که در آینده به iOS و اندروید اضافه خواهند شد. نکته جالب تفاوت دیدگاه طراحان این دو شرکت نسبت به غذاها و حیوانات است که بیش از همه در ایموجی فلافل خودنمایی می کند.فلافل در خاورمیانه و به... ادامه مطلب

گوگل ایموجی‌ های بدون جنسیت را به اندروید Q می‌آورد

ایموجی‌ها نخستین بار در سال 1999 طراحی شده و وارد نرم‌افزارهای کامپیوتری شدند؛ شکلک‌هایی که در آن زمان تعدادشان به 176 مورد می‌رسید اما حالا و با گذشت بیست سال می‌توانیم به بیش از 3000 ایموجی مختلف در گوشی‌های هوشمند و رایانه‌هایمان دسترسی پیدا کنیم.ایموجی‌ها در ابتدا تنوع زیادی نداشتند، اما حالا تقریبا تمام اقشار... ادامه مطلب

با کارآموز اپل که ۵۰۰ ایموجی اول را طراحی کرده آشنا شوید

آخرین به روز رسانی نرم افزاری اپل یعنی iOS 12.1، تقریباً ۱۵۷ ایموجی به شمار این شکلک‌ها اضافه کرد. این مسئله موجب شد که تعداد کلی ایموجی‌های طراحی شده با در نظر گرفتن نژاد و رنگ مو‌های مختلف، به رقم باورنکردنی ۲۸۲۳ عدد برسد.شاید برای نسل جدید باور این مطلب بسیار سخت باشد اما تقریباً... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟