تلسکوپ فضایی کپلر از شرایط اضطراری خارج شد

چندی پیش در خبرها خواندید که تلسکوپ فضایی کپلر وارد شرایط اضطراری شده است. حالا ناسا خبر داده که این تلسکوپ به شرایط عادی بازگشته است و خطر رفع گردیده.

مهندسان تیم پروژه کپلر روز یکشنبه موفق شدند آنتن های ارتباطی این سفینه را به سمت زمین بچرخانند و از آن زمان توانستند به داده هایی دسترسی پیدا کنند که دقیقا به آنها می گوید مشکل از کجا ریشه گرفته است.

تلسکوپ فضایی کپلر حدودا 120 میلیون کیلومتر تا زمین فاصله دارد و به همین خاطر به 13 دقیقه زمان نیاز است تا سیگنال ها، خود را به آن رسانده و مجددا به زمین بازگردند.

هفته گذشته وقتی ناسا متوجه شد که این فضاپیما بنابر دلایل نامعلوم وارد شرایط اضطراری شده است، اعلام شرایط اضطراری برای آن کرد. به این ترتیب، تیم مسئول پروژه به تشخیص ناسا دسترسی لازم را به شبکه فضایی عمیق پیدا کردند که در واقع نوعی سیستم مخابراتی فضایی مدیریت شونده توسط این نهاد است.

طبق آخرین خبر دریافتی از سازمان فضایی آمریکا، این شبکه حالا جدول زمانی معمول خود را دنبال می کند و دیگر مشکلی آن را تهدید نمی کند.

Charlie Sobeck مدیر ماموریت کپلر در این باره گفت: این پاسخی سریع به شرایط اضطراری بود که البته عزم راسخ مهندسان را برای برطرف کردن مشکل نشان داد. ما عمیقا از تلاش های آنها تشکر می کنیم و از حمایت های هواداران و طرفداران این ماموریت در اقصی نقاط دنیا هم کمال تشکر را داریم.

اما در جریان ماموریت بازیابی کپلر، زمان عاملی کلیدی به شمار می رفت. در مواردی که این تلسکوپ وارد شرایط اضطراری می شود، کپلر در پایین ترین وضعیت عملیاتی خود به سر می برد که البته مصرف سوخت آن را هم به بالاترین میزانش می رساند و همانطور که احتمالا می دانید سوخت مهم ترین مساله ایست که ادامه و استمرار ماموریت کپلر را تعیین می کند.

تیم کپلر در نظر دارند که بعد از بررسی جدیدترین داده های دریافتی از آن و تعیین میزان سلامتش، در مورد بازگرداندن وضعیت کپلر به «مد علمی» تصمیم گیری نمایند.

این را هم باید اضافه نماییم که وقتی این تلسکوپ وارد شرایط اضطراری شد، تنها 14 ساعت تا آغاز مرحله بعدی ماموریت خود فاصله داشت اما ناسا اعلام کرده که برای تکمیل ماموریت یاد شده تا اول جولای (مصادف با 11 تیرماه سال جاری) زمان باقیست.

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

ناسا با تحلیل داده‌‌های دریافتی از فضاپیمای «کاسینی» به شواهد بسیار محکمی از وجود یخ تازه در قمر «انسلادوس»، زحل دست یافته است.«انسلادوس»، ششمین قمر زحل است که تاکنون اسرار سر به مهر بسیاری برای دانشمندان داشته است. سالهاست دانشمندان در تلاش برای کشف نشانه‌های حیات و بررسی وجود آب و یخ در این قمر زحل... ادامه مطلب

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

ناسا شروع فعالیت چرخه جدید خورشید را تایید کرد

لکه‌های جدید و کوچکی روی خورشید رویت شده که خبر از چرخه جدید فعالیت‌ خورشید می‌دهد. «ناسا» و «NOAA»، شروع فعالیت چرخه جدید خورشید را تایید کردند.آذرماه گذشته اعلام شد که خورشید در چرخه‌ای با کمترین میزان فعالیت قرار دارد و حتی برخی محققان صحبت از عصر یخبندان جدیدی می‌کردند. اما براساس آخرین گزارش ها به نظر... ادامه مطلب

پروژه دفاع سیاره‌ای اروپا با امضای قرارداد ۱۵۳ میلیون دلاری کلید خورد

آژانس فضایی اروپا (ESA) به عنوان بخشی از تلاش خود برای محافظت از زمین در برابر هرگونه سیارک، یک قرارداد ۱۵۳ میلیون دلاری با یک کنسرسیوم صنعتی به رهبری کمپانی فضایی آلمانی «OHB» امضا کرد.این قرارداد جزئیات طراحی، تولید و تست یک ماموریت با اسم رمز «Hera» را پوشش می‌دهد و از ماموریت آزمایشی «Double... ادامه مطلب

موتور راکت‌های آینده ناسا احتمالا با پرینتر ۳ بعدی ساخته می‌شود

از پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلف و برای ساخت خانه و ربات و بسیاری محصول دیگر استفاده شده است. حال ناسا قصد دارد موتور راکت‌های آینده را با استفاده از پرینتر ۳ بعدی بسازد.ناسا در قالب پروژه‌ای به نام RAMPT به دنبال توسعه تکنیک جدید برای چاپ سه بعدی قطعات موتور راکت با استفاده... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟