تلسکوپ فضایی کپلر از شرایط اضطراری خارج شد

چندی پیش در خبرها خواندید که تلسکوپ فضایی کپلر وارد شرایط اضطراری شده است. حالا ناسا خبر داده که این تلسکوپ به شرایط عادی بازگشته است و خطر رفع گردیده.

مهندسان تیم پروژه کپلر روز یکشنبه موفق شدند آنتن های ارتباطی این سفینه را به سمت زمین بچرخانند و از آن زمان توانستند به داده هایی دسترسی پیدا کنند که دقیقا به آنها می گوید مشکل از کجا ریشه گرفته است.

تلسکوپ فضایی کپلر حدودا 120 میلیون کیلومتر تا زمین فاصله دارد و به همین خاطر به 13 دقیقه زمان نیاز است تا سیگنال ها، خود را به آن رسانده و مجددا به زمین بازگردند.

هفته گذشته وقتی ناسا متوجه شد که این فضاپیما بنابر دلایل نامعلوم وارد شرایط اضطراری شده است، اعلام شرایط اضطراری برای آن کرد. به این ترتیب، تیم مسئول پروژه به تشخیص ناسا دسترسی لازم را به شبکه فضایی عمیق پیدا کردند که در واقع نوعی سیستم مخابراتی فضایی مدیریت شونده توسط این نهاد است.

طبق آخرین خبر دریافتی از سازمان فضایی آمریکا، این شبکه حالا جدول زمانی معمول خود را دنبال می کند و دیگر مشکلی آن را تهدید نمی کند.

Charlie Sobeck مدیر ماموریت کپلر در این باره گفت: این پاسخی سریع به شرایط اضطراری بود که البته عزم راسخ مهندسان را برای برطرف کردن مشکل نشان داد. ما عمیقا از تلاش های آنها تشکر می کنیم و از حمایت های هواداران و طرفداران این ماموریت در اقصی نقاط دنیا هم کمال تشکر را داریم.

اما در جریان ماموریت بازیابی کپلر، زمان عاملی کلیدی به شمار می رفت. در مواردی که این تلسکوپ وارد شرایط اضطراری می شود، کپلر در پایین ترین وضعیت عملیاتی خود به سر می برد که البته مصرف سوخت آن را هم به بالاترین میزانش می رساند و همانطور که احتمالا می دانید سوخت مهم ترین مساله ایست که ادامه و استمرار ماموریت کپلر را تعیین می کند.

تیم کپلر در نظر دارند که بعد از بررسی جدیدترین داده های دریافتی از آن و تعیین میزان سلامتش، در مورد بازگرداندن وضعیت کپلر به «مد علمی» تصمیم گیری نمایند.

این را هم باید اضافه نماییم که وقتی این تلسکوپ وارد شرایط اضطراری شد، تنها 14 ساعت تا آغاز مرحله بعدی ماموریت خود فاصله داشت اما ناسا اعلام کرده که برای تکمیل ماموریت یاد شده تا اول جولای (مصادف با 11 تیرماه سال جاری) زمان باقیست.

مطالب مرتبط

استقبال بی نظیر مردم از دایناسوری که فضانوردان کرو دراگون را همراهی می کرد

در پرتاب روز شنبه اسپیس اکس یک دایناسور اسباب بازی هم فضانوردان را همراهی می کرد. این اسباب بازی در واقع شاخصی برای نشان دادن گرانش صفر بود تا با شناور شدن در محیط کپسول به فضانوردان اطلاع دهد که وارد فضای بدون جاذبه شده اند (علت هم این است که خود فضانوردان به صندلی... ادامه مطلب

فرودگر اینسایت سرانجام کاوشگر حرارتی را زیر سطح مریخ قرار داد

فرودگر «اینسایت» (InSight) سرانجام موفق شد کاوشگر حرارتی را با استفاده از بازوی رباتیک زیر سطح سیاره سرخ قرار دهد.فرودگر اینسایت تاکنون ماموریت‌های موفقیت آمیزی همچون ثبت اولین مریخ لرزه را انجام داده ولی نمی‌توانست کاوشگر حرارتی را با موفقیت زیر خاک این سیاره قرار دهد. این کاوشگر حرارتی برای حفر مریخ و اندازه گیری... ادامه مطلب

از لغو پرتاب تا ورود به ایستگاه؛ گلچینی از تصاویر مأموریت تاریخی ناسا و اسپیس‌اکس

اسپیس اکس سرانجام برای اولین بار فضانوردان ناسا را از خاک آمریکا با کپسول سرنشین دار کرو دراگون روانه ایستگاه فضایی بین المللی کرد. این مأموریت ابتدا قرار بود چهارشنبه هفته قبل انجام شود ولی به خاطر وضعیت نامناسب جوی به شنبه این هفته موکول شد.«داگلاس هرلی» و «باب بهنکن»، فضانوردان ناسا پس از سفری... ادامه مطلب

گزارشی از بزرگترین دستاورد اسپیس اکس؛ سفری که برای ایلان ماسک ۱۸ سال طول کشید

شنبه ۳۰ ماه مه ۲۰۲۰ روزی بود که ایلان ماسک از ۱۸ سال پیش انتظارش را می‌کشید. او سال ۲۰۰۲ کمپانی اسپیس اکس را تاسیس کرد تا بتواند هزینه سفرهای فضایی را کاهش داده و در نهایت کلونی انسان‌ها را روی مریخ بنا کند. در این مسیر کمپانی وی با ناسا نیز همراه شد و... ادامه مطلب

چین با تلسکوپ غول پیکر FAST جستجو برای حیات فرازمینی را آغاز می‌کند

چین به زودی جستجو برای حیات فرازمینی را با تلسکوپ رادیویی غول پیکر FAST آغاز می‌کند. این تلسکوپ از حدود سه ماه دیگر در کنار انجام مأموریت‌های علمی، آسمان را برای کشف حیات رصد خواهد کرد.به گزارش خبرگزاری Science and Technology Daily، چین قصد دارد با استفاده از بزرگ‌ترین رادیوتلسکوپ جهان به نام «تلسکوپ کروی... ادامه مطلب

روسیه از واکنش «هیستریک» ترامپ به پرتاب موفق اسپیس ایکس انتقاد کرد

سازمان فضایی روسیه از رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ به علت واکنش بیش از حد هیجانی خود به پرتاب موفق فضانوردان ناسا توسط اسپیس ایکس از خاک این کشور انتقاد کرد. این سازمان در کنار انتقاد از ترامپ، از ایجاد راه جدیدی برای سفر به فضا ابراز خرسندی کرده است.چهارشنبه هفته پیش ناسا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟