موجودات عجیب: خرچنگی که می تواند یک بچه گربه را ببلعد

انتخاب خرچنگ به عنوان اولین حیوان خانگی ایده چندان بدی هم نیست؛ این موجودات هزینه نگهداری پایینی دارند، بسیار هم دوست داشتنی هستند و هیچگونه حساسیتی هم در اطفال ایجاد نمی کنند.

اما بهتر است در هنگام انتخاب و خرید آنها اندکی محتاط باشید و هر گونه ای را که انتخاب کردید از انواع موسوم به Birgus latro دوری نمایید. فاصله میان پاهای این جانور بعد از رشد کامل می تواند به نود سانتی متر یا فراتر از آن برسد و دراین ابعاد و اندازه قادر است به حیوانات خانگی تان حمله کرده و آنها را بخورد.

Birgus latro را بیشتر با نام خرچنگ نارگیلی می شناسند و شاید عنوان بزرگ تری بندپای دنیا را هم در اختیار داشته باشد (البته بزرگ ترین خرچنگ گونه ایست که در ژاپن زندگی زندگی می کند و ذکر توضیحات در مورد آن در این مقال نمی گنجد).

خرچنگ نارگیلی در بسیاری از جزایر اقیانوس آرام و هند زندگی می کند، با این همه، جمعیت آن به خاطر خسارت های انسانی به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد. این موجود رشد به شدت آرامی دارد و شاید برای آنکه به اندازه کاملش برسد به 120 سال زمان نیاز داشته باشد.

آنطور که میشل درو از موسسه مکس پلنک می گوید: اسکلت خرچنگ نارگیلی در بیرون بدن آن قرار دارد و باید بعد از رشد آن را از بدن خود جدا کند. بنابراین این خرچنگ سالی یک مرتبه به دنبال پناهگاه امن خود می رود و پوست اندازی می کند. زمانی که پوست یا قشر سخت بیرونی از بدن خرچنگ جدا می شود به شدت در برابر خطرات آسیب پذیر می گردد و به همین خاطر برای آنکه رشد و توسعه اسکلت بیرونی خود را سرعت بدهد از اسکلت قبلی اش تغذیه می کند.

در واقع جانور با این کار مواد موجود در اسکلت خود را بازیافت می کند که در محیط پیرامونی اش به ندرت یافت می شوند. درو می گوید خرچنگ های نارگیلی پیش از آنکه کل پوسته قبلی خود را مصرف نموده و کلسیوم و دیگر مواد معدنی مورد نیاز برای بازسازی مجدد آن را تامین کنند قشر بیرونی نرم دارند و معمولا هم دچار صدمه شده اند.

این خرچنگ ها می توانند هر سال رشد کرده و پوست اندازی نمایند و این پروسه را برای بیش از یک قرن ادامه دهند و درست مانند ستاره ای که به مرگ خود نزدیک می شود بزرگ و بزرگ تر شوند.

800px-Coconutcrabclimbing-copy

قشر سخت بیرون بدن خرچنگ وزن بالایی دارد که حرکت آن را در محیط های غیرآبی دشوار می کند. در محیط آبی، جریان آب به کمک جانور می آید و حرکت آن را راحت تر می کند. اما روی زمین گرانش باعث کندی حرکت خرچنگ می شود و راه رفتن آن را سنگین می کند.

اما تامین غذا و انرژی لازم برای این میزان رشد ابدا کار ساده ای نیست و به همین خاطر خرچنگ هرآنچه که به دستش می آید را مصرف می کند تا انرژی لازم برای این منظور را دریافت نماید. میوه، سبزیجات و مردار، پرنده های مرده و حتی هم نوعان از جمله غذاهای مورد علاقه این موجود هستند.

جالب است بدانید که زیست شناسان بارها و بارها این موجود را در حین شکار دیگر خرچنگ ها دیده اند و حتی گفته می شود که آن را در زمان کمین کردن برای مرغ های جوان مشاهده نموده اند.

غذای مورد علاقه این موجود نارگیل است. همانطور که می دانید باز کردن نارگیل کار بسیار دشواری است اما آنطور که احتمالا متوجه شده اید، این خرچنگ انبرهای بسیار بزرگی دارد که برای شکافتن نارگیل از آنها بهره می گیرند.

این موجود از انبرهای خود برای برداشتن قشر بیرونی نارگیل بهره می گیرند که البته این کار گاهی اوقات می تواند روزها زمان ببرد و در جریان آن تعدادی از خرچنگ ها با هم همکاری می کنند. آنها برای این منظور با استفاده از بلندترین پای خود حفره ای درون یکی از چشمان نارگیل ایجاد می کنند و سپس از پنجه هایشان بهره می گیرند تا آن را باز نمایند.

البته شاید تصورتان این باشد که این همه دردسر به نتیجه کار که خوردن یک نارگیل است نمی ارزد اما متوسط شمار خرچنگ هایی که در نواحی مملو از نارگیل زندگی می کنند به مراتب از آنها که در سایر مناطق زندگی می کنند بیشتر است و این نشان می دهد که گونه نارگیلی حجم بالایی از کالری را از این میوه جذب می کند.

این مساله همچنین حاکی از آن است که خرچنگ های نارگیلی در زمره معدود موجوداتی هستند از خوردن مواد غذایی با این طعم لذت می برند.

P1010007

این سخت پوست برای پیدا کردن غذاها از شامه بسیار قوی خود بهره میگیرد و درست مانند یک حشره از شاخک هایش برای مسیریابی و پیدا کردن غذا استفاده می کند و همزمان بخش اعظمی از توان مغزی اش را به این حس اختصاص می دهد تا دقت تشخیصش را به بالاترین میزان ممکن برساند.

Drew می گوید: رشد و پرورش عصبی مغز سخت پوست برای رسیدن به این توانایی در مقایسه با دیگر گونه های هم رده خود فوق العاده است و از این لحاظ می توان آن را شبیه به رشد قوه بویایی حشرات دانست. او این توانایی را نوعی فرگشت همگرا خوانده که با جانوران زمینی ارتباط پیدا می کند (لازم است توضیح دهیم که فرگشت همگرا زمانی رخ میدهد که گونه ای به صورت کاملا مستقل رفتاری غیرمرتبط به خود را اقتباس می کند).

البته که خرچنگ نارگیلی عنوان بزرگ ترین بندپای زمینی را در اختیار دارد اما زندگی خود را در دریا آغار می کند. نحوه تکثیرش هم به این صورت است که گونه ماده بعد از جفت گیری تخم های بارور شده خود را در اقیانوس آزاد می کند و در آنجا لارو ها به مدت یک ماه به تنهایی در آب شنا می کنند و سپس وارد فازی به نام glaucothoe می شوند و بعد از یافتن پوست یک مار در آن سکونت می گزینند.

3125601642_9647a83ea9_b (1)

در این مرحله، خرچنگ نارگیلی کاملا شبیه به انواع فلجی است که در فروشگاه های حیوانات خانگی فروخته می شوند. تفاوت این دو در آن است که خرچنگ های خانگی تا ابد در پناهگاه امن خود باقی می مانند اما انواع نوع نارگیلی عاقبت پوست مار را ترک می کند و قدم به دنیای بزرگ تری می گذارد.

در ادامه شکم این خرچنگ بیش از اندازه بزرگ می شود و پیش به سوی خشکی شروع به حرکت می کند و کاملا زمینی می شود. این خرچنگ دیگر هیچگاه پایش را درون آب نمی گذارد مگر آنکه بخواهد تخم گذاری کند. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که این سخت پوست ها اگر کاملا به زیر آب فرو بروند غرق خواهند شد.

همانطور که تا اینجا خواندید، این خرچنگ ابعاد بزرگی دارد، انبرهایش به لحاظ اندازه قابل مقایسه با گونه های مشابه دیگر نیست و پوشش زره ای بسیار محکمی هم دارد با این همه، بارها و بارها در طول حیاتش در معرض خطر قرار می گیرد. این جانور برای میلیون ها سال روی زمین زندگی کرده است و هیچ پستاندار بزرگی نبوده که جانش را به خطر بیاندازد و به همین خاطر توانسته تا این اندازه رشد کند.

اما با ورود انسان و دست اندازی اش به زنجیره غذایی این جانور، اوضاع شکل دیگری پیدا کرد. Drew می گوید: به همین خاطر است که این موجودات به تدریج در حال پاک شدن از صفحه روزگار هستند. اغلب جزیره های محل سکونت این خرچنگ ها حالا مملو از جمعیت خوک ها، سگ ها و انسان هاست که همگی شان می توانند آن را بخورند. از همین رو، مدتی است که خرچنگ های غول پیکر به ندرت یافت می شوند؛ به بیان ساده تر آنها آنقدر زندگی نمی کنند که ابعادشان به اندازه اصلی و نهایی اش برسد.

coconutcrab1

CoconutCrab2

PC100091

مطالب مرتبط

بوسه ترسناک؛ اشتراک گذاری خون در خفاش‌های خون‌آشام برای برقراری رابطه دوستی

مطالعات جدید نشان می دهند خفاش خون آشام برای دوستی با هم نوع خود، خون مکیده شده را طی رفتاری به نام بالاآوری یا «رگورژاسیون» (Regurgitation) از حلق بیرون رانده و وارد دهان خفاش دیگر می کند. محققان می گویند این رفتار به شکل گیری رابطه دوستی طولانی مدت در خفاش ها منجر می شود.محققان... ادامه مطلب

ابداع بازوی رباتیک با الهام از اختاپوس [تماشا کنید]

محققان دانشگاه هاروارد در همکاری با محققان چینی بازوی رباتیک نرمی ساخته اند که مثل بازوی هشت پا توانایی گرفتن بسیاری از اجسام را دارد.این دست رباتیک با استفاده از دو دریچه که میزان خم شدگی و قدرت چسبندگی بادکش ها را تنظیم می کنند، توانایی گرفتن و بلند کردن اجسام مختلف را پیدا می... ادامه مطلب

کشف اولین جانداری که برای زندگی نیازی به اکسیژن ندارد

محققان نوعی انگل درون بافت ماهیچه ماهی سالمون کشف کرده اند که برای زنده ماندن نیازی به اکسیژن ندارد.انگل یاد شده که کمتر از 10 سلول دارد، «Henneguya salminicola» نام داشته و برای ادامه حیات هیچ نیازی به نفس کشیدن ندارد. کشف این انگل می تواند فهم بشر در مورد زندگی روی زمین و دیگر... ادامه مطلب

زنبورها به دلیل تغییر اقلیم در خطر انقراض هستند

زنبورها با شتاب بالا به سمت نابودی پیش می روند و تغییر اقلیم نقش بزرگی در این بین بازی می کند. تحقیق جدید نشان می دهد شانس زنده ماندن جمعیت زنبورها در هر نقطه ای از آمریکای شمالی و اروپا در پی افزایش دما به طور میانگین 30 درصد کاهش پیدا کرده است.جمعیت زنبورها به... ادامه مطلب

دانشمندان سرعت شنا کردن عروس دریایی را افزایش دادند [تماشا کنید]

محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) و دانشگاه استنفورد وسیله الکترونیکی کوچکی ساخته اند که سرعت شنا کردن عروس دریایی را افزایش می دهد. آنها امیدوارند با این کار عروس های دریایی را به کاوشگر تبدیل کرده و با هزینه ای بسیار کمتر اعماق اقیانوس ها را مطالعه کنند.وسیله مورد بحث حدوداً دو سانتی متر قطر... ادامه مطلب

ایجاد با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه [تماشا کنید]

محققان گوگل در همکاری با مؤسسه پزشکی هاورد هیوز (Howard Hughes Medical Institute)، با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه را ایجاد کردند و به دستاورد مهمی در حوزه نگاشت مغزی (Brain Mapping) دست یافتند.این نقشه 20 میلیون سیناپس از مغز مگس میوه (Fruit Fly) را که 25 هزار نورون را به... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟