چرا دوران دانشجویی بهترین زمان برای راه اندازی استارتاپ محسوب می شود؟

بسیاری از کسب و کار های موفق امروز محصول تلاش هایی هستند که افراد در زمان دانشجویی خود آغاز کرده اند. راه اندازی یک کسب و کار در دوران دانشجویی معایب و مزایای فراوانی دارد، اما فارغ از نتیجه تجربه ای بسیار گرانبهاست که باعث می شود بسیاری از کسانی که این تجربه را داشته اند آن را به دیگران نیز توصیه کنند. به این ۷ دلیل اگر ایده ای دارید، باید در دوران دانشجویی خود آن را عملی کنید.

۱- ریسک پایین، نتیجه ی ارزشمند

شما به عنوان یک دانشجو چیز زیادی برای از دست دادن ندارید. دانشجو در قیاس با مسئولیت هایی که بعدها در زندگی پیدا می کند، تعهدات به مراتب کمتری دارد و در بدترین سناریو به انجام کاری باز می گردد که پیش از آن مشغولش بوده است.

معنای این حرف آن نیست که باید رویکرد ساده انگارانه ای در قبال راه اندازی یک کسب و کار اتخاذ کنید. سال های دانشگاه پیش از آنکه فکرش را بکنید سپری خواهند شد و به یکباره تمام ریسک هایی که پیش روی خود خواهید داشت بزرگ تر می شوند.

هر دانشجویی می تواند فرصت راه اندازی یک کسب و کار جدی در سال را داشته باشد و ظرف این ۱۲ ماه می تواند درک خوبی از کارایی یا عدم کارایی آن به دست بیاورد. ممکن است همان بار اول نتیجه بگیرد، ممکن است نظرش عوض شود، آن را کنار بگذارد و ایده ی تازه ای را بیازماید. به یاد داشته باشید هرچه زودتر بتوانید ایده های خود را بیازمایید بهتر است.

۲- استفاده از منابع دانشگاه

دانشگاه ها معمولاً فرصت استفاده از اینترنت رایگان و پر سرعت، اتاق جلسات، مشاوره ی اساتید با سابقه و مشتاق به مشارکت در استارتاپ های دانشجویی و بسیاری امکانات دیگری که خارج از دانشگاه هزینه ی قابل توجهی در بر خواهند داشت را در دسترس دانشجویان خود قرار می دهند. واقعیت امر این است که هر یک از شما چه به واسطه ی شهریه و چه به واسطه ی مالیات، پول تمام این امکانات و منابع را می پردازید، بنابراین بهتر است از آنها نهایت استفاده را ببرید.

۳- درس گرفتن از دنیای واقعی

شما در کلاس درس چیزهای محدودی خواهید آموخت. دنیای استارتاپ ها پل خوبی است میان دستمایه های آموخته شده در کلاس درس و ایده های کاربردی در عمل. جوردن گونن، کارآفرین و دانشجوی سال اول دانشگاه واشنگتن در این باره می گوید «برای شتاب دادن به رشد خود هیچ راهی بهتر از راه اندازی یک شرکت وجود ندارد. در دنیای واقعی همه چیز ۱۰۰ برابر سخت تر از آن چیزی است که در کلاس درس می بینید، اما از طرف دیگر ارزش درس هایی که در عمل فرا می گیرید نیز ۱۰۰ برابر چیزهایی است که در کلاس درس می آموزید».

۴- در دسترس بودن مشتریان

دانشجویان دانشگاه ها منابع با ارزشی برای به آزمون گذاشتن ایده های شما به حساب می آیند. هزینه ی چندانی برای شما نمی تراشند و اگر از آنچه به آنان ارائه می دهید خوششان نیاید موضوع را صادقانه با شما در میان می گذارند. متقاعد شدن دانشجو به پرداخت مبلغی در ازای یک محصول یا خدمات، نشان می دهد محصول یا خدمات شما ارزش قابل اتکایی دارد. دانشجویان ارتباطات وسیع و خوبی هم دارند و می توانند محصول یا خدمات شما را به سرعت فراگیر کنند.

۵- پیدا کردن راهنما

افراد در دوران دانشجویی می توانند به هر کسی که می خواهند دسترسی پیدا کنند. کافی است با دستیار مدیرعاملی که می خواهند با او ملاقات داشته باشند تماس بگیرند و بگویند «سلام. من دانشجوی دانشگاه X و در حال راه اندازی یک شرکت هستم. دوست دارم در زمینه ی A و B از شما و مدیرعاملتان راهنمایی بگیرم». کارآفرینان واقعی و موفق از راهنمایی کردن کارآفرینان جوان بسیار لذت می برند. آنها ترجیح می دهند به جای یک عالمه کارهای دیگر، برای این کار زمان اختصاص دهند و با شما بی پرده تر از هر کس دیگری صحبت کنند، چون شما را به چشم تهدید یا عامل نفوذی نمی بینند.

۶- پیدا کردن شریک

درست است که دانشجویان بی تجربه هستند، اما از این زاویه به موضوع نگاه کنید که کارآفرینان موفق فردا، امروز در دانشگاه مشغول تحصیل اند. به این ترتیب هیچ فرصت بهتری برای پیدا کردن آنان در اختیار شما نخواهد بود؛ چرا که هنوز متوجه پتانسیل خود نشده اند. زاکربرگ بعدی ممکن است همان دانشجویی باشد که در کلاس اقتصاد کنار شما می نشیند و به نظر می رسد حوصله اش از این درس سر می رود.

۷- رزومه سازی

حتی اگر در دوران دانشجویی کسب و کاری به راه بیاندازید و شکست بخورد، این تجربه امتیاز بسیار بزرگی برای رزومه ی شما محسوب خواهد شد. راه اندازی یک کسب و کار نشان می دهد فردی کنشگرا، خلاق و با انگیزه هستید؛ همان ویژگی هایی که شرکت های موفق به دنبالشان هستند. اگر به این نتیجه رسیدید که برای کارآفرینی هنوز آمادگی کامل ندارید و ترجیح می دهید ابتدا تجربه ی بیشتری کسب کنید، تجربه ی اداره ی یک استارتاپ در دوران دانشجویی می تواند به سرعت شما را در مسیر فرصت های رهبری در یک شرکت دیگر قرار دهد.

اما آیا راه اندازی یک کسب و کار در دوران دانشجویی نقاط منفی هم دارد؟ قطعاً همینطور است. به راه انداختن کسب و کار به طور قطع هزینه ای روی دستتان خواهد گذاشت و به احتمال قریب به یقین فرصت استراحت کمی برایتان باقی می گذارد. اما این سرمایه گذاری ها به شکل های دیگری خود را نشان خواهند داد؛ چه ملموس و چه غیر ملموس. همین امر آن را به تجربه ای با ارزش بدل می کند که تا پایان عمر قدردان آن خواهید بود.

مطالب مرتبط

بودجه در برابر سهام: راه‌حل دولت تایوان برای نجات استارتاپ‌ها

شیوع کرونا ضررهای هنگفتی به شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در کشورهای مختلف زده است. دولت تایوان قصد دارد برای نجات استارتاپ‌های این کشور، به آن‌ها بودجه پرداخت کند، البته در ازای آن‌ سهام دریافت می‌کند.قرنطینه، کاهش تقاضا و افزایش ریسک سرمایه‌گذاری باعث آسیب شدیدی به استارتاپ‌ها شده و آن‌ها به کمک‌های دولتی نیاز دارند. استارتاپ‌هایی که... ادامه مطلب

شهرداری تهران: دانش‌بنیان‌ها موقتاً می‌توانند در ساختمان‌های مسکونی فعالیت کنند

مدیران شهرداری تهران در توییتر از «حمایت ویژه از زیست بوم نوآوری شهری» خبر می‌دهند. ماجرا از این قرار است که «پیروز حناچی»، شهردار تهران خطاب به مدیران ارشد شهری تهران ابلاغیه‌ای را منتشر کرده است که آن‌ها را موظف می‌کند از استارتاپ‌های دانش‌بنیان «در حدود متعارف و منطقی» حمایت کنند. این حمایت، اجازه به این... ادامه مطلب

شیوع کرونا چگونه ثبات استارتاپ‌ها را محک می‌زند؟

روزبه‌روز شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا افزایش پیدا می‌کند. ویروس کرونا تاثیر مخربی روی اقتصاد جهانی داشته و عملکرد بسیاری از شرکت‌ها را با مشکل مواجه کرده. در این میان اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از شیوع این ویروس، آسیب شدیدی به دنیای استارتاپ‌ها زده که برای مثال می‌توان به مشکلات مربوط به تامین... ادامه مطلب

استارتاپ «آی هوم» بخشی از نیروهای خود را تعدیل کرد

شنیده می‌شود که روز گذشته ۲۹ بهمن ۹۸، استارتاپ «آی‌ هوم» که از خود به عنوان «جامع ترین وب سایت خرید، رهن و اجاره املاک» یاد می‌کند، تعداد نامشخص اما قابل توجهی از نیروهای خود را تعدیل کرده است. بر اساس اطلاعاتی که به دست دیجیاتو رسیده، این دومین تعدیل نیروی این استارتاپ در دو... ادامه مطلب

رای شورای رقابت در پرونده شکایت چیلیوری از اسنپ فود قطعی شد، اما این آغاز ماجراست

شکایت چیلیوری از اسنپ فود در شورای رقابت، در شش ماه اخیر به شدت جنجالی و خبرساز شده بود. ۲۲ مهر ماه، شورای رقابت رای به «غیر رقابتی بودن» فعالیت اسنپ فود و توقف این نوع فعالیت داد و این شرکت را ۱۰۰ میلیون تومان جریمه کرد. اما امروز خبر می‌رسد که درخواست تجدیدنظر اسنپ فود... ادامه مطلب

بهترین روش برای ارزیابی عملکرد شغلی کارکنان چیست؟

ارزیابی کارکنان در سازمان ها عمدتا بر اساس معیارهای تعیین شده توسط منابع انسانی صورت می گیرد اما در مواردی از این دست دیدگاه مدیران هم نقش دارند. این دیدگاه ها عمدتا بر اساس مقایسه کارکنان با هم یا میزان پیشرفت آنها نسبت به گذشته صورت می گیرد اما هرکدام از این روش ها مزایا و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟