چرا گوگل «نکسوس واچ» ندارد؟

چرا گوگل «نکسوس واچ» ندارد؟

اریک اشمیت، مدیر عامل سابق گوگل و رییس کنونی هیئت مدیره آلفابت قبلا صادقانه گفته بود که تصور نمی‌کرده پلتفرم نرم افزاری اندروید، اینچنین مقبول کاربران و سخت افزار سازان در سراسر جهان قرار گیرد. حالا، بیشتر از ۱.۴ میلیارد موبایل اندرویدی در سراسر این کره خاکی فعال هستند. در نگاه اول، این یک دستاورد بزرگ برای گوگل به شمار می‌رود اما وقتی کمی به مسئله با دقت بیشتری نگاه می‌کنید، متوجه خواهید شد که درصد بسیار اندکی از آنها،‌ از آخرین نسخه اندروید بهره می‌گیرند.

گوگل طبیعتاً همین مشکل را بهتر از همه ما لمس کرده اما هنوز هم راه‌حلی ندارد، چرا که در اصل این سازندگان موبایل‌ها هستند که باید نسخه اندروید جدید را برای محصولات خود بهینه کنند. گوگل ولی به درستی اجازه نداده همین اتفاق برای پلتفرم دیگری که از اندروید نشات گرفته، رخ دهد.

huawei--watch-(40)

همه در یک صف

گوگل دقیقا دو سال پیش، در کنفرانس توسعه دهندگان خود در سال ۲۰۱۴، از پلتفرم جدیدی برای ابزارهای پوشیدنی تحت عنوان Android Wear پرده برداشت؛ پلتفرمی که به سرعت مورد استقبال شرکت‌هایی که علاقه به ساخت ساعتی هوشمند داشتند، قرار گرفت. نکته اینجاست که این بار، کنترل بخش نرم افزاری به شکل کامل در دست گوگل است و سازندگانی که تصمیم به استفاده از Android Wear در ابزارهای پوشیدنی خود دارند، به هیچ عنوان نمی‌توانند تغییری در ظاهر و کاربرد-پذیری آن ایجاد کنند. همین مسئله، موجب شده تا شرکت های توسعه دهنده این محصولات نظیر موتورولا، ال جی و هوآوی، ساعت‌هایی را به فروش برسانند که از نظر تجربه کاربری، هیچ تفاوتی با هم ندارند.

اما سوال اصلی اینجاست: چرا خود گوگل یک ساعت هوشمند نمی سازد؟ این شرکت در سال گذشته نشان داد که می خواهد توجه بیشتری به پروژه نکسوس داشته باشد و در همین راستا، با همکاری هوآوی یک پرچمدار واقعی و فلزی از این دسته موبایل‌ها به بازار عرضه کرد. از سوی دیگر، گوگل پیش از این نشان داده که پروژه‌ی نکسوس، مختص موبایل ها نیست. گوگل قبلاً محصولات دیگری نظیر تبلت یا پلیرهایی را با همین کد معرفی کرده و به فروش رسانده است.

نرم‌افراز می‌سازی؟ سخت‌افزارت را هم بساز

استیو جابز، مدیر عامل پیشین اپل علاقه زیادی به دکتر «الن کی» (Alan Kay) و گفته‌هایش داشت؛ یکی از گفته های دکتر کی که جابز همواره آن را نقل می کرد، این بود: «افرادی که به نرم افزار اهمیت می دهند، باید سخت افزار خودشان را بسازند.» گوگل همیشه به تجربه کاربری نرم‌افزاری توجه ویژه‌ای داشته، بخصوص در پلتفرم اندروید و به همین دلیل، پروژه نکسوس در جولای ۲۰۱۰ کلید خورد. کیفیت محصولات شرکت‌هایی که نرم‌افزار و سخت‌افزار را با هم توسعه می‌دهند نیز، اثبات دیگری بر اهمیت همین مسئله است.

شاید به این دلیل باشد که در انتهای سال گذشته میلادی، خبر رسید که گوگل تصمیم به توسعه یک چیپست خانگی برای موبایل هایش دارد. سپس «والت ماسبرگ»، با سابقه ترین خبرنگار دنیای تکنولوژی با انتشار مقاله ای، گفت که توسعه خانگی ابزارهای نکسوس برای گوگل یک الزام است.

apple (1)

گوگل تعداد ساعت‌های هوشمندی که به پلتفرم اندروید ور مجهز شده‌اند را بیان نمی کند، ولی چند روز پیش با انتشار مقاله ای در مورد شکل گیری پلتفرم اندروید ور در گوگل، برایتان نوشتیم که تعداد دانلود اپلیکیشن‌های پلتفرم اندروید ور، نهایتاً به یک الی پنج میلیون بار می‌رسد. همین مسئله موجب می شود تا به راحتی تصور کنیم که ساعت های هوشمند اندرویدی، در برابر اپل واچ بازنده تمام عیار بوده‌اند. اپل هم البته تعداد ساعت‌هایی که به فروش می رساند را بیان نمی‌کند اما موسسه آماری IDC گمانه زنی کرده بود که تنها در فصل نهایی سال ۲۰۱۵، اهالی کوپرتینو موفق به فروش ۴.۵ میلیون اپل واچ شده‌اند.

اما واقعیت اینجاست که کاربران این روزها با محصولات پیشرفته بسیاری سر و کار دارند و دیگر مانند چند سال پیش، تشنه گجت هایی که برخی قابلیت های ساده را با خود یدک می کشند،‌ نیستند. گوگل می تواند با ارائه یک «نکسوس واچ» هماهنگی سخت افزاری و نرم افزاری در زمینه ساعت‌های هوشمند را به مرحله‌ای برساند که به راحتی قادر به مقابله با محصول اپل باشد، گجتی که حالا در زمینه اسمارت واچ ها، پیشتاز است.

البته چند سال پیش زمانی که گوگل اقدام به خرید موتورولا کرد، دیگر سازندگان موبایل اندرویدی -خصوصاً سامسونگ- از این موضوع به شدت گله‌مند و البته نگران شدند. حال شاید تنها عاملی که اکنون گوگل را از ساخت خانگی یک ساعت هوشمند باز می‌دارد، جلوگیری از اخم دوباره‌ی شرکای کلیدی‌اش باشد.

اما بیایید امیدوار باشیم که خیلی زود، گوگل از یک ساعت هوشمند پرده بردارد تا رقابت در زمینه ساعت‌های به اصلاح هوشمند وارد مرحله جدیدی شود و توجه کاربران بیشتری هم به ابزارهای پوشیدنی، مخصوصا از نوع اندرویدی‌اش جلب شود.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.