جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

این زنبور رباتیک مینیاتوری می تواند با استفاده از الکتریسیته ساکن به هر سطحی بچسبد

محققین دانشگاه هاروارد موفق به توسعه یک ربات پرنده بسیار کوچک شده اند که می تواند با استفاده از الکتریسیته ساکن به هر سطحی بچسبد. میزان انرژی مصرفی این ربات مینیاتوری برای متصل ماندن به سطوح مختلف، ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ بار از نیروی لازم برای در هوا ماندنش کمتر است.

تیم توسعه دهنده معتقد است که قابلیت فوق می تواند به تولید نسل تازه ای از ربات های حشره مانندی منجر شود که قابلیت انجام ماموریت های نظارتی برای مدت زمانی بسیار طولانی تری را خواهند داشت.

وزن این ربات با نام RoboBee، تنها ۸ صدم گرم است و برای پرواز یک جفت بال شبیه بال های مگس دارد که می تواند با سرعت ۱۲۰ بار در ثانیه آنها را در هوا حرکت دهد. ربات فوق تا قبل از این برای فرود متکی به یک سه پایه کوچک بوده است. یعنی تنها می توانست روی سطوح صاف و افقی فرود بیاید. اما با مکانیزم جدید می تواند در هر زاویه ای رو هر سطحی از جمله برگ گیاهان، شیشه، چوب، سنگ آجر و . . . بنشیند.

robobee.0

مزیت این مکانیزم تنها مربوط به توانایی فرود آن نمی شود، بلکه این ربات را برای انجام ماموریت های نظارتی طولانی مدت نیز ایدئال می سازد؛ یک پهپاد بیش از ۲۰ دقیقه نمی تواند در هوا باقی بماند، چرا که ظرفیت باتری آن محدود است. اما اگر یک ربات بتواند با مصرف انرژی بسیار ناچیزی چسبیده به یک سطح باقی بماند. می تواند ساعت ها به ماموریت خود ادامه دهد.

RoboBee برای اتصال به سطوح مختلف مجهز به یک پد دایره ای شده است که در زیر لایه نازک پلیمری آن، الکترودهایی از جنس مس برای القای الکتریسیته ساکن قرار دارد. مفصل اتصال پد فوق به ربات حالتی اسفنجی دارد تا پرنده کوچک ما بتواند با هر زاویه ای به سطح مورد نظرش نزدیک شده و به آن بچسبد.

Screen_Shot_2016-05-19_at_5.23.32_PM.0

پد اتصالی RoboBee برای چسبیدن به سطوح از همان روشی استفاده می کند که یک بادکنک مالش یافته با موهای سر با کمک آن به هر سطحی می چسبد. یک جریان الکتریکی ناچیز الکترون ها را بر سطح الکترودهای مسی متمرکز می کند، که این کار باعث ایجاد قطب های مغناطیسی روی سطح دایره آن می شود. با نزدیک شدن سطح باردار پد به سطح جسم هدف، در آنجا نیز قطب های مغناطیسی در جهت مخالف القا می شود، و همین امر سبب چسبیدن آنها به یکدیگر می گردد.

شاید به نظر عده ای اینطور برسد که چه لزومی به استفاده از این مکانیزم پیچیده و انرژی بر (هرچند ناچیز) برای فرود است؟ پاسخ در اینجاست که ما با رباتی بسیار کوچک و سبک سر و کار داریم. اگر طبیعت را در نظر بگیرید، بسیاری از حشرات کوچک مثل مگس ها، از میلیون های زائده ریزی که در پاهای خود دارند، به عنوان ابزار نگه دارنده خود بر روی سطوح مختلف استفاده می کنند. توسعه ابزار مشابهی برای رباتی با ابعاد RoboBee بسیار دشوار است. بنابراین روش جایگزین الکترواستاتیکی بیش از سایر تکنیک ها به کار خواهد آمد.

به علاوه این که، بزرگتر کردن هر چه بیشتر یک ربات پرنده، به معنی نیاز بیشتر آن به سنسورها و ابزارهای هدایتگر است. یعنی هرقدر ربات شما کوچک تر و سبک تر باشد، هدایت آن هم آسان تر خواهد بود. دیاگرام زیر نشان می دهد که چگونه بزرگتر شدن جثه یک پرنده (حیوان و ربات) سبب پیچیده تر شدن مکانیزم مکانیکی آن برای نشستن رو سطوح مختلف خواهد شد.

Screen_Shot_2016-05-19_at_5.17.46_PM.0

پلتفرم RoboBee با تمام خلاقیتی که در طراحی آن به کار رفته، هنوز راه درازی تا تکمیل شدن در پیش دارد. در حال حاضر منبع تغذیه و سیستم هوشمند هدایتگر آن، خارج از بدنه اش قرار دارند. یعنی این پرنده مینیاتوری برای زنده ماندن و هدایت شدن به سیم های متصل به خود وابسته است. به علاوه این که در مقابل کوچکترین تغییر جریان هوا نیز دچار اختلال در پرواز می شود. حتی رد شد یک نفر از کنار آن نیز سبب برهم خوردن تعادل پرواز RoboBee خواهد شد. بنابراین لازم است تا طراحان فکری برای حفظ تعادل و پایداری این پرنده کوچک در هوا کنند.

ezgif.com-optimize

قدم بعدی نیز افزودن منبع نیرو و سیستم هدایتگر به این ربات است. تیم تحقیق تصور می کند که ۲ سال زمان برای انجام چنین کاری نیاز است. به علاوه این که ۵ تا ۱۰ سال دیگر وقت می گیرد تا این زنبور رباتیک کوچک با همین ابعاد پای به دنیای واقعی بگذارد.

مطالب مرتبط

شارژ باتری ربات های زیر دریایی با فضله ماهی ها

نیروی دریایی ایالات متحده علاقه زیادی به ربات های زیر دریایی دارد و می خواهد از آن ها برای انواع فعالیت های جاسوسی، اکتشافی و بازرسی استفاده کند. اما مانند ربات های پرنده، محدودیت اصلی این ربات ها هم میزان مشخص انرژی ای است که باتری ها در اختیارشان می گذارند. این موضوع تاثیر مستقیمی... ادامه مطلب

تعداد کهکشان های عالم 10 برابر بیشتر از برآوردهای قبلی است

جهان قابل مشاهده همین حالا هم در حد غیر قابل تصوری بزرگ است، اما دانشمندان باز هم مرزها را جابجا کردند. تحقیق جدید اخترشناسان نشان می دهد تعداد کهکشان های عالم احتمالاً 10 برابر بیشتر از برآوردهای قبلی است، یعنی با رقمی بالغ بر 1 تا 2 تریلیون روبرو هستیم.به گفته محققین، در حال حاضر... ادامه مطلب

این مرد بیش از یک سال را با قلبی درون کوله پشتی اش سر کرده

پیوند عضو کار ساده ای نیست؛ نه برای تیم پزشکی و نه فردی که عضو پیوندی را دریافت می کند. نکته دیگر  اینکه به اندازه کافی اندام پیوندی برای بیماران محتاج وجود ندارد.صرفا در خود ایالات متحده آمریکا، همین الان بالغ بر 121 هزار نفر هستند که در لیست انتظار برای دریافت عضو قرار دارند... ادامه مطلب

گزیده ای از تصاویر اکتشافات فضایی بشر در سالی که گذشت

سال ۲۰۱۸ برای شرکت های فضایی خصوصی و دولتی مملو بود از دستاوردهای کوچک و بزرگ و خوشبختانه به لطف تکنولوژی امکان ثبت تصاویر بسیاری از این دستاوردها برای بشر محقق گردید. در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی بیاندازیم به گزیده ای از بهترین تصاویر ثبت شده توسط بشریت از اکتشافات فضایی ۲۰۱۸ در... ادامه مطلب

ربات نگهبان فروشگاهی در آمریکا به یک کودک 16 ماهه حمله کرد

شاید حمله ربات های سرکش به بشریت آنقدرها هم که تصور می کنیم دور از ذهن و بعید نباشد. همین هفته قبل برای اولین بار حمله یک ربات نگهبان به کودکی 16ماهه در فروشگاهی واقع در استفورد کالیفرنیا به ثبت رسید.ماجرا از این قرار است که مسئولین امنیتی فروشگاه مورد بحث برای حفاظت از محوطه اطراف ساختمان... ادامه مطلب

یک سرمایه گذار اینترنتی مبلغ 100 میلیون دلار را به جستجوی حیات فرا زمینی اختصاص داد

جستجو به دنبال حیات فرا زمینی مدتی است که تب و تاب زیادی پیدا کرده است و حالا یوری میلنر (سرمایه گذار اینترنتی) و بنیاد تحت سرپرستی وی به نام Breakthrough Prize تصمیم گرفته اند که مبلغ 100 میلیون دلار را به پروژه ای تحت عنوان Breakthrough Listen اختصاص دهند که قرار است با استفاده از تلسکوپ... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x