جذب ۲۰۰ میلیون کاربر در یک سال؛ مرحله بعدی برای Google Photos چیست؟

سال گذشته گوگل در نطق آغازین رویداد I/O، خبرهای بسیار جالبی با توسعه دهندگان و کاربران به اشتراک گذاشت که سرویس «گوگل فوتوز» یکی از بهترین آنها بود. گوگل این سرویس را در قالب اپلیکیشن های iOS و اندروید، به تلفن های هوشمند هم آورد و هفته گذشته، در نطق آغازین رویداد I/O امسال، باز هم به این سرویس موفق پرداخت و خبرهایی در خصصوص کارکرد یک ساله آن منتشر کرد.

«آنیل سابروال» (Anil Sabharwal) سرپرست پروژه فوتوز، هفته گذشته روی صحنه ی I/O، با اشاره به گذشتن تعداد کاربران این پلتفرم از مرز ۲۰۰ میلیون نفر، گفت: «تصور می کنم این تعداد کاربر، گوگل فوتوز را به یکی از محصولاتی بدل می سازد که سریع ترین رشد ممکن را از نظر پذیرش از سوی کاربران در تاریخ داشته است.»

اما مرحله بعدی برای Google Photos چیست؟ آیا قرار است ویژگی های تازه ای به این سرویس اضافه شود یا باید شاهد محصولی یک نواخت اما محبوب باشیم؟ این ها سوالاتی هستند که آقای سابروال به آنها پاسخ خواهد داد.

ذخیره سازی هوشمندتر

اصلی ترین هدف از ایحاد گوگل فوتوز، کمک به کاربران برای تهیه نسخه پشتیبان از تصاویرشان بوده است. تفاوتی نمی کند که از اندروید بهره گیرید یا iOS. اگر کاربر فوتوز باشید، تصاویری که ثبت کرده اید به شکل خودکار در سرورهای گوگل جای می گیرند. در این میان، گوگل تصاویر تکراری را آپلود نمی کند و اگر این اتفاق صورت گیرد، به شکل خودکار آنها را از سرور خود حذف می کند. به همین صورت روزانه تصاویر بسیاری توسط گوگل فوتوز حذف می شوند.

سابروال می گوید: «از روزی که کار خود را با گوگل فوتوز به شکل عمومی آغاز کرده ایم، باعث باز شدن ۱۳.۷ پتابایت فضا در تلفن های هوشمند گشته ایم. همین موضوع برای عده زیادی از کاربران ما، بسیار ارزشمند بوده چرا که فضای آزاد بسیار اندکی در موبایل خود داشتند.»

IMG_2259

سابروال خبر می دهد بیشتر کاربرانی که از این ویژگی سرویس مورد بحث استفاده می کنند، ساکن کشورهای در حال توسعه هستند و موبایل هایی در اختیار دارند که از همان ابتدا ظرفیت مناسبی از حافظه داخلی را در اختیارشان قرار نمی دهد.

وی خبر می دهد که در آینده، گوگل فوتوز به هوش مصنوعی پیشرفته مجهز خواهد شد تا تصمیم گیری در خصوص گرفته شدن نسخه پشتیبان پیش از پاک شدن آن به شکل بهتری اتخاذ شود. وی در همین رابطه گفت: «در آینده این ابزار به شکل هوشمندانه تصاویر تار و یا تکراری را پاک خواهد کرد.»

دستیار گوگل

یکی از ویژگی های اصلی گوگل فوتوز، از همان ابتدا بخش Assistant بوده که حالا به کل گوگل سرایت کرده است. در حال حاضر Assistant به شکل خودکار تلاش می کند تا آلبوم هایی را از یک مکان خاص گرد هم آورده و در اختیارتان قرار دهد. شما در این بین تنها کافیست تا ذخیره نهایی را تایید کنید تا آلبوم ایجاد گردد.

این دستیار چهره ها را به خاطر می سپارد و اشخاص را برایتان لیست می کند. باید نام یک شخص را به او بدهید تا تمام تصاویری که از او دارید را برایتان لیست کند. دستیار گوگل فوتوز گاهی به شما پیشنهاد می دهد که از چند تصویری که در یک مکان گرفته اید، برای تان یک ویدیوی کوتاه، کلاژ یا فایل GIF بسازد.

Anil+Sabharwal+Google+Hosts+O+Developers+Conference+CBovxdYVs_ol

گوگل می گوید مواردی که به شکل خودکار ایجاد می شوند، «creations» نام دارند. سابروال اذعان دارد که گوگل بیش از ۱.۶ میلیارد از آنها را در سال گذشته تا کنون ایجاد کرده و برنامه دارد تا در آینده تعداد بیشتری را به کاربران پیشنهاد دهد.

سابروال در همین رابطه می گوید: «اکنون وقت بسیار مناسبی است که حاصل تحقیقات مرتبط با یادگیری ماشینی را با creations ادغام کنیم. یکی از مواردی که عاشقش هستیم،  ویژگی"rediscover this day" یا "این روز را به یاد بیاور" است. در این حالت، تعدادی تصویر که در یک روز خاص در سال های گذشته به ثبت رسیده اند را در برابر کاربر قرار می دهیم تا خاطراتش را با آنها مرور کند. به جای اینکه تصاویر به شکل دسته ای در برابر کاربر قرار گیرند، تنها عکس های مرتبط به یک روز خاص، با افرادی خاص را مشاهده خواهد کرد.»

وی همچنین اشاره کرد که دستیار سرویس گوگل فوتوز، قرار است در آینده به شکلی هوشمندانه تر دست به ایجاد آلبوم ها بزند و در واقع، این کار را با درک بهتری از مجموعه ای از تصاویر انجام دهد.

به اشتراک گذاری هوشمندانه تر

در کنار سازمان دهی و ذخیره سازی، به اشتراک گذاری یکی دیگر از ارکان اساسی گوگل فوتوز است. در آینده این سرویس قرار است به شما اجازه دهد تا تصاویر خود را به سادگی با دوستان خود به اشتراک بگذارید و شخصی که آنها را دریافت می کند نیز بتواند صرفا با یک کلیک، آن را به مجموعه تصاویر خود اضافه کند.

کاربران خواهند توانست تا تصاویر مورد نظر خود را به شکل همزمان با چند شخص مشخص به اشتراک بگذارند. عکس ها به سادگی به سایر سرویس ها و اپ ها نظیر فیسبوک یا جیمیل منتقل می شوند. اما سابروال می گوید که در این راستا همچنان باید ارتقاءهایی داده شود، مخصوصا در امر انتقال تصاویر برای اشخاصی که در مجاورت هم هستند.

وی در همین رابطه می گوید:‌ «در هر هفته، ۲۵ میلیون فایل تصویری از طریق بلوتوث به اشتراک گذاشته می شوند. بازارهای زیادی وجود دارند که در آنها، سرعت اینترنت و پهنای باند شرایط مطلوبی ندارد. در این حالت، اگر من و شما کنار هم ایستاده ایم و تصویری دارم که می خواهم با شما به اشتراک بگذارم، چرا باید به سراغ اینترنت نامطلوب بروم؟»

سابروال ادامه می دهد: «می خواهیم تجربه ای را ایجاد کنیم که کاربران وقتی کنار هم هستند، بتوانند به شکلی ساده تر تصاویر را بین هم رد و بدل کنند. چگونه انتقال تصاویر به دستگاه های مجاور را ساده تر می کنیم؟ چگونه به یادآوری برای اشتراک گذاری تصاویر کمک می کنیم؟ چگونه این قابلیت را فراهم می کنیم که هر زمان از دخترمان عکسی بگیرم، آن تصور به شکل خودکار به موبایل همسرم هم منتقل شود؟»

google-nearby-1-800x420

سابروال پاسخ این پرسش ها را در Google Nearby می بیند. پروژه ای که به کاربران کمک می کند تا فایل های تصویری را به سادگی بین همدیگر انتقال دهند و البته در Google I/O نیز به آن پرداخته شد.

او در پایان می گوید: «به جای اینکه تصاویر در یک اپلیکیشن دیگر ارسال شوند، در فکر ایجاد راهکار بهتری هستیم.»

منبع:
BuzzFeed
برچسب ها

مطالب مرتبط

تلفن هوشمند Lava Pixel V1 توقع ها را از «اندروید وان» یک پله بالا تر خواهد برد

اندروید وان اکوسیستمی است که توسط گوگل ارائه شد تا کاربران کشورهای درحال توسعه بتوانند تلفن های هوشمند ارزان قیمتی با پشتیبانی نرم افزاری طولانی مدت در اختیار داشته باشند و قادر باشند همواره روی این محصولات از آخرین نسخه اندروید بهره ببرند.چنین پروژه ای هرچند روی کاغذ عالی به نظر می رسید، در عمل اما هیچ کدام... ادامه مطلب

موسس سیانوژن: گوگل در اندروید مارشملو تمام ویژگی های ما را به کار گرفته است

استیو کاندیک (Steve Kondik) موسس و مدیر استارتاپ سیانوژن است؛ نام «رام سیانوژن» برای بسیاری از کاربران قدیمی اندروید بسیار آشناست چرا که آقای کاندیک تلاش هایش را از اولین تلفن همراه اندرویدی به نام G1 آغاز کرد و از همان زمان شروع نمود به بهتر کردن اندرویدی که گوگل توسعه داده بود.وی به تازگی در مصاحبه... ادامه مطلب

جیمیل در گذر زمان؛ نگاهی به سیر تحولات سرویس ایمیل گوگل طی ۱۵ سال گذشته

اول آوریل، روزیست که بسیاری از شرکت‌های فناوری آن را به گفتن دروغ‌های شاخدار و خنده‌دار اختصاص می‌دهند. با این وجود پانزده سال پیش و درست در چنین روزی، گوگل تصمیم گرفت رویه دیگری را در پیش گرفته و یکی از مهم‌ترین سرویس‌های تاریخ خود را راه‌اندازی کند: جیمیل.سرویس ایمیل اختصاصی گوگل، کار خود را... ادامه مطلب

گوگل در حال توسعه حالت مخصوص مطالعه برای کروم است

گوگل قصد دارد قابلیتی جدید و کاربردی را به کروم بیاورد. در همین راستا Francois Beaufort، یکی از فعالان پروژه کرومیوم که پیش تر نقش زیادی را در لو دادن قابلیت های مرورگر گوگل کروم داشته، در یک پست گوگل پلاس از نسخه های ابتدایی حالت مطالعه برای نسخه های دسکتاپ و موبایل مرورگر مورد بحث رونمایی... ادامه مطلب

مایکروسافت امکان ترجمه آفلاین را به اپلیکیشن مترجم خود برای iOS اضافه کرد

در بهمن ماه بود که مایکروسافت اپلیکیشن «مترجم» خود برای سیستم عامل اندروید را به روزرسانی نموده و امکان ترجمه آفلاین را به آن اضافه نمود. در همین راستا، امروز همین قابلیت را به نسخه ویژه iOS اپ یاد شده افزود که همانند نسخه مبتنی بر اندروید، ترجمه ها در آن بر اساس یادگیری عمیق صورت... ادامه مطلب

گوگل یا سامسونگ؛ آینده به کدامیک تعلق دارد؟

امروزه در دنیایی از اکوسیستم ها زندگی می کنیم و کمپانی های بسیاری تلاش می کنند تا مشغول سرویس دهی در بخش های مختلفی از زندگی شما بشوند. در بین برندها و کمپانی های بزرگ فعال در دنیای تکنولوژی می توان گفت سه نام در این زمینه موفق تر بوده اند، و رقابت بین آنها... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟