طبق شبیه سازی های کامپیوتری، Kepler 62-f به احتمال بسیار زیاد یک سیاره قابل سکونت است

از زمانی که نخستین سیاره متحرک دور یک ستاره شبیه به خورشید در خارج از منظومه شمسی کشف شد تا به امروز دست کم 20 سال می گذرد و طبق آخرین سرشماری انجام شده کل تعداد این سیارات برابر با 3268 عدد است.

متاسفانه اما، تنها تعداد محدودی از این اگزوپلنت ها در محدوده قابل سکونت به دور ستاره های خود می چرخند. از همین رو، تیمی از ستاره شناسان تصمیم گرفتند یکی از آنها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داده و دست آخر با استفاده از شبیه سازی های کامپیوتری دریافتند که آن اگزوپلنت می تواند ترکیبی از صخره، اقیانوس و احتمالا  حیات را روی خود داشته باشد.

Kepler-62f در سال 2013 میلادی توسط تلسکوپ فضایی کپلر کشف شد که در سال 2009 میلادی به فضا پرتاب گردید و تاکنون بالغ بر 2325 اگزوپلنت را شناسایی کرده است. Kepler-62f حدودا 1200 سال نوری از ما فاصله دارد و تقریبا 40 درصد بزرگ تر از زمین ارزیابی شده است و آنطور که ستاره شناسان  گفته اند در داخل محدوده قابل سکونت به دور ستاره خود می چرخد؛ بدان معنا که امکان وجود آب به صورت مایع روی آن وجود دارد.

این پژوهش به رهبری فردی به نام Aomawa Shields از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد و در جریان آن، ترکیب های مختلفی از فاصله مداری و احتمالات جوی اگزوپلنت یاد شده به صورت کامپیوتری شبیه سازی شد. آنها ضخامت های مختلفی از جو این اگزوپلنت را مورد تست و ارزیابی قرار دادند و از قطر هم اندازه با زمین گرفته تا تراکم های مختلف دی اکسید کربن را در هوای آن (تا 2500 برابر سطح موجود در زمین) مورد بررسی قرار دادند. در بسیاری از این سناریوها، تیم پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که اگزوپلنت یاد شده قابل سکونت است.

Shields در این باره می گوید: ما دریافتیم که در این اگزوپلنت ترکیبات جوی متعددی وجود دارد که امکان وجود آب به صورت مایع را روی آن تقویت می کند و از همین رو Kepler-62f «یک نامزد قوی» برای سیارات قابل سکونت است.

براساس اعلام پژوهشگر ارشد این تحقیق، برای آنکه این سیاره در جریان یک سال خود قابل سکونت باشد باید جو آن تماما از دی اکسید کربن تشکیل شده باشد و آن جو نیز می بایست سه تا 5 برابر ضخیم تر از اتمسفر سیاره خودمان باشد.

Shields می گوید: در فاصله ای که این سیاره به دور ستاره خود می چرخد، باید دی اکسید کربن با سطوحی که گفته شد، در جو آن متراکم گردد تا آن را گرم نگه دارد. وی در ادامه گفت: اما اگر مکانیزمی وجود نداشته باشد که این سیاره حجم بالایی از دی اکسید کربن را در جو خود تولید کرده و دمایش را گرم نگه دارد و سطح دی اکسید کربن موجود در اتمسفر آن با زمین برابری کند، آنگاه به خاطر برخی پیکره بندی های مداری، ممکن است در بعضی دوره های سال، دمای این سیاره بالاتر از حد انجماد باشد و در این دوره صفحات یخی تشکیل شده در دیگر بازه های زمانی آب خواهند شد.

گفتنی است که احتمالات در مورد مسیر مداری این سیاره با استفاده از نوعی مدل کامپیوتری به نام HNBody محاسبه شدند و جو آن نیز از طریق مدل سیستم آب و هوایی اجتماع (Community Climate System Model ) مدل آزمایشگاه پویای هواشناسی عمومی ( Laboratoire de Meteorologie Dynamique Generic) محاسبه گردید. اضافه نماییم این نخستین باری بود که این دو مدل برای مطالعه یک اگزوپلنت با هم به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار گرفتند.

خوشبختانه دانشمندان می توانند از این تکنیک برای شبیه سازی جو دیگر اگزوپلنتها نیز استفاده نمایند و در کنار آن داده های دیگری که توسط تلسکوپ ها به دست می آیند را نیز بررسی کنند.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

فرودگر بومی امارات تا سال ۲۰۲۴ روانه ماه می‌شود

نایب رییس امارات متحده عربی از تمایل امارات به ارسال فرودگر بومی به ماه تا چهار سال دیگر خبر داد. «محمد بن راشد آل مکتوم»، نایب رییس امارات متحده عربی در چند رشته توییت از ارسال فرودگر به ماه خبر می‌دهد. شیخ محمد که حاکم دبی هم هست، می‌گوید فرودگر امارات با احترام به پدرش «راشد»... ادامه مطلب

ناسا تاریخ اولین پرواز عملیاتی کرو دراگون اسپیس ایکس را تغییر داد

ناسا و اسپیس ایکس اولین پرواز عملیاتی کپسول کرو دراگون را برای تاریخ ۱۰ آبان برنامه‌ریزی کردند که پس از ماموریت موفق «Demo-2» انجام می‌شود. در خرداد ماه برای اولین بار و پس از نزدیک به یک دهه، دو فضانورد ناسا به نام‌ «باب بهنکن» و «داگ هارلی» توسط راکت اسپیس ایکس روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی... ادامه مطلب

موشک «Centaur» احتمالا بعد از نیم قرن در حال بازگشت به سوی زمین است

دانشمندان موفق به ردیابی یک مینی ماه شده‌اند که در آینده وارد مدار زمین می‌شود. این احتمال وجود دارد که این جسم، بوستر موشک «Centaur» مربوط به دهه ۶۰ میلادی باشد. مدیر مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا به نام دکتر «پل چوداس» باور دارد این جسم که نام «Asteroid 2020 SO» برای آن انتخاب شده،... ادامه مطلب

اسپیس اکس نمونه اولیه فرودگر ماه را آزمایش می‌کند

اسپیس اکس سخت مشغول آزمایش نمونه اولیه راکت استارشیپ است که در صورت تأیید شدن توسط ناسا از آن برای فرود بر سطح ماه استفاده خواهد شد. رقابت بین شرکت‌های فضایی برای تولید سیستم فرود بر سطح ماه بالا گرفت. ناسا اوایل سال ۲۰۲۰ سه شرکت اسپیس اکس، بلو اوریجین و Dynetics را مأمور ساخت سیستم... ادامه مطلب

نتیجه پژوهشی جدید: بیش از ۷۵ درصد زباله‌های فضایی اجسام ناشناخته هستند

طبق نتایج یک پژوهش، زباله‌های فضایی در مدار زمین با دقت ردیابی نمی‌شوند و بسیاری از آن‌ها اجسام ناشناخته هستند که می‌توانند در آینده برای ما دردسر ایجاد کنند. با انقلاب صنعتی و پیشرفت فناوری، انسان‌ها نه تنها زمین بلکه فضا را نیز آلوده کرده‌اند. از دهه ۵۰ میلادی پرتاب راکت‌ها به فضا آغاز شده و... ادامه مطلب

ناسا به کمک اسپیس ایکس تشعشعات خورشیدی را مطالعه می‌کند

اسپیس ایکس و ناسا با یک قرارداد چندین میلیون دلاری مناطقی که توسط بادهای خورشیدی خلق شده‌اند، مورد بررسی قرار می‌دهند. این قرارداد امکان پرتاب ماهواره‌ «IMAP» ناسا در سال ۲۰۲۴ را فراهم می‌کند. طبق این قرارداد، علاوه بر فضاپیمای IMAP، چهار محموله دیگر نیز راهی فضا می‌شوند. دو مورد از آن‌ها برای ماموریت‌های هلیوفیزیک مورد... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟