فروش موبایل Priv بلک بری کمتر از انتظارات بوده است

فروش موبایل Priv بلک بری کمتر از انتظارات بوده است

یکی از مدیران ارشد AT&T، شرکتی که از شرکای دیرینه بلک بری به حساب می رود، اخیراً به صحبت درباره عملکرد موبایل پرچمدار BlackBerry Priv در بازار پرداخته و می گوید که این موبایل هوشمند «به سختی در حال تقلا بوده» و عملکردی بدتر از آنچه انتظار می رفت از خود بر جای گذاشته است.

اپراتورهای مخابراتی معمولا اجازه ندارند به صورت عمومی به صحبت درباره دستگاه های شرکایشان پرداخته و از آنها انتقاد کنند، اما سخنان این مقام ارشد AT&T که خواسته نامش فاش نشود، نشان می دهد بلک بری تا چه حد با مشکل مواجه شده و اولین موبایلش که مجهز به سیستم عامل اندروید است، قادر به برآورده سازی انتظارات نبوده.

بلک بری که زمانی پرفروش ترین اسمارت فون های جهان را تولید می نمود، امید داشت با عرضه Priv به همراه کیبورد فیزیکی، به فروشی حداقلی دست یابد که به بازگشت این کمپانی به تجارت اسمارت فون کمک کند، اما آمار و ارقام اولیه چندان رضایت بخش نبودند. بلک بری در ماه آوریل اعلام کرد که طی سه ماهه چهارم سال مالی گذشته، ۶۰۰ هزار واحد Priv به فروش رسانده که از پیش بینی فروش ۸۵۰ هزار واحدی برای این سه ماهه و نیز فروش ۷۰۰ هزار واحدی سه ماهه قبلی آن پایین تر بود؛ با این حال، بلک بری کماکان اصرار ورزید با مسیری که در پیش گرفته، در سال ۲۰۱۶ به سوددهی خواهد رسید.

البته AT&T توضیحات بیشتری درباره دلایل ناکامی Priv ارائه کرده است. بلک بری و اپراتور مخابراتی مورد اشاره انتظار داشته اند تا مردم نسبت به موبایلی اندرویدی با کیبورد فیزیکی تمایل نشان دهند اما در عوض اکثر خریداران Priv، مشتریان وفادار بلک بری بوده اند. با این حال، حتی بسیاری از این افراد هم از روی آوردن به سیستم عامل اندروید ناراضی بوده و اقدام به بازپس فرستادن موبایل خود نموده اند.

جان چن، مدیر عامل بلک بری
جان چن، مدیر عامل بلک بری

این مدیر AT&T می گوید تصمیم بلک بری بر عرضه Priv در قالب موبایلی پرچمدار نیز یکی دیگر از عوامل ناکامی آن بوده است. نسخه آنلاک Priv در ابتدا با قیمت ۶۹۹ دلار به فروش می رسید که از قیمت پایه ۶۵۰ دلاری آیفون ۶ اس هم گران تر بود.این در حالی است که موبایل های کمی می توانند با قیمت گذاری بالاتر نسبت به آیفون و سامسونگ به موفقیت برسند.

مدیر AT&T می گوید: «جای زیادی برای رشد در حوزه موبایل های پریمیوم وجود ندارد؛ حوزه ای که به تصرف اپل و سامسونگ درآمده است.» همه این ها در حالی است که «جان چن» (John Chen)، مدیر عامل بلک بری در ماه اکتبر گفته بود اگر بلک بری در سال ۲۰۱۶ به سوددهی نرسد، بعد از سال ها از صنعت ساخت موبایل های هوشمند خارج خواهد شد.

مضاف بر این، بلک بری علی رغم عملکرد ضعیف Priv، برنامه دارد تا استراتژی خود در قبال عرضه موبایل های اندرویدی را ادامه دهد. چن در ماه ژانویه گفته بود که انتظار دارد بلک بری امسال حداقل یک یا دو موبایل به همراه سیستم عامل گوگل به بازار عرضه کند. از سوی دیگر، به نظر می رسد که کمپانی مورد بحث فعلا برنامه ای برای توسعه سخت افزاری مجهز به سیستم عامل خاص خود ندارد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato